Connect with us

Eveniment

Tragedie în Prahova: Un copil și 5 adulți au murit într-un incendiu la o pensiune – FOTO-VIDEO

Dani Muresan

Published

on

Tragedie în județul Prahova: Incendiu devastator la o pensiune în Gura Vadului

Pensiunea din Gura Vadului, distrusă de flăcări în a doua zi de Crăciun

“Un copil și 5 adulți au pierit, iar 2 persoane sunt date dispărute”

Pensiunea din Gura Vadului, județul Prahova, a fost cuprinsă de flăcări într-un incendiu devastator, marți dimineața, în a doua zi de Crăciun. Potrivit informațiilor furnizate de autorități, un copil și cinci adulți și-au pierdut viața în tragedie, iar alte două persoane sunt date dispărute și sunt căutate intens de echipajele de intervenție. La momentul izbucnirii incendiului, în pensiune se aflau 26 de persoane care participaseră la o petrecere organizată de proprietar.

Cercetări în desfășurare: Clădirea nu avea autorizație de incendiu

Conform datelor preliminare, 18 persoane au reușit să se evacueze la timp, în timp ce doi răniți, un copil și un adult, au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale. Se pare că clădirea nu deținea autorizație de incendiu, iar în 2019, în urma unor verificări, au fost identificate mai multe nereguli, soldate cu 6 avertismente. Autoritățile demarează cercetări pentru a stabili cauzele tragediei, iar un procuror se află deja la fața locului. Pentru sprijinirea anchetei, Inspectoratul General al Poliției Române trimite o echipă de specialiști din cadrul Institutului Național de Criminalistică.

ACTUALIZARE 13:30: Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova a preluat coordonarea anchetei, deschizând un dosar în care se cercetează infracțiuni de distrugere și ucidere din culpă. Ancheta se află încă în stadiul incipient, iar procurorii nu exclud nicio ipoteză, de la accident la provocare intenționată a incendiului.

Recepționera pensiunii a sunat la 112: Informații despre patron și soacra

ACTUALIZARE 12:55: Recepționera pensiunii a fost cea care a sunat la 112. Surse indică faptul că, până în prezent, patronul și soacra acestuia nu au fost audiați. Se spune că patronul a încercat să salveze copiii, dar a fost împiedicat de flăcări puternice.

Incendiul lichidat, dar bilanțul tragic crește

ACTUALIZARE 12:50: Incendiul a fost lichidat, iar pompierii rămân la fața locului pentru înlăturarea efectelor negative. Cu toate acestea, bilanțul tragic a crescut, cu o a cincea persoană scoasă fără viață din pensiune, ajungând la 5 morți (un copil și patru adulți).

Intervenție în forță: Echipe de specialiști și criminaliști

ACTUALIZARE 11:58: Conducerea Inspectoratului General al Poliției Române a dispus trimiterea unei echipe de specialiști din cadrul Institutului Național de Criminalistică pentru a sprijini ancheta. Bilanțul morților a ajuns la 4.

Bilanțul tragic continuă să crească

ACTUALIZARE 11:52: Pompierii anunță că o a cincea persoană a fost scoasă fără viață din pensiune, fiind vorba despre un adult. Astfel, bilanțul morților ajunge la cinci (un copil și patru adulți).

Detalii despre cei prezenți în pensiune

ACTUALIZARE 10:50: Din cele 26 de persoane, 4 erau turiști, iar restul erau apropiați ai patronului, organizatorul petrecerii care a sfârșit tragic. Un martor a afirmat că minorul carbonizat este fiul proprietarului.

Alte victime carbonizate și informații despre autorizație

ACTUALIZARE 10:29: A fost extrată o a treia victimă carbonizată, un adult, iar bilanțul morților ajunge la trei (un copil și doi adulți). Informații inițiale indicau 22 de persoane în pensiune, dar autoritățile au actualizat datele.

Situația inițială și intervenția rapidă a pompierilor

ACTUALIZARE 10:00: Potrivit ISU Prahova, 26 de persoane se aflau în pensiune în momentul izbucnirii incendiului. 18 au reușit să se autoevacueze, 2 au fost transportate cu arsuri minore, iar 3 au fost găsite carbonizate. Căutările pentru alte 5 persoane dispărute continuă.

Incidentul și antecedentele: Pensiunea, fără autorizație de securitate la incendiu

ACTUALIZARE 9:40: Informații indică faptul că la etajul clădirii avea loc o petrecere privată organizată de patronul pensiunii. Minorul carbonizat ar fi fiul acestuia. Patronul a fost amendat în 2020 pentru lipsa autorizației de securitate la incendiu.

Persoane rămase blocate și primele intervenții medicale

ACTUALIZARE 9:21: Prefectul județului Prahova, Virgiliu Nanu, menționează că 8 persoane, 5 adulți și 3 copii, au rămas blocate în clădire după incendiu, iar două dintre acestea au fost găsite carbonizate, un copil și un adult.

Acțiuni de căutare-salvare în desfășurare

ACTUALIZARE: Pompierii au instituit echipe de căutare-salvare pentru a identifica persoanele dispărute. Incendiul a afectat o suprafață de peste 1000 mp, dificultând intervenția. Se fac eforturi intense pentru localizarea și lichidarea completă a focului.

Bilanțul inițial și desfășurarea acțiunilor de intervenție

La fața locului au fost mobilizate ample resurse pentru intervenție, inclusiv 10 autospeciale de stingere și echipe medicale. Planul Roșu de Intervenție a fost activat, iar focul a fost localizat, însă nu s-au comunicat date precise despre victime sau persoane evacuate.

Până în acest moment, informațiile actualizate reflectă eforturile autorităților în gestionarea și investigarea tragediei în pensiunea din Gura Vadului, județul Prahova. Evoluția situației rămâne sub atenta monitorizare a echipelor de intervenție și a autorităților competente.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eveniment

(Video) – Copil de 12 ani, lovit pe trotuar de un Mustang condus de un șofer din Bistrița-Năsăud, se luptă între viață și moarte

Alex Campian

Published

on

Copil de 12 ani lovit pe trotuar de un Mustang la Cluj

Copilul de 12 ani lovit pe trotuar, miercuri, 1 octombrie, de un autoturism Ford Mustang, pe strada Avram Iancu din Cluj-Napoca, se luptă între viață și moarte.

Potrivit reprezentanților SCJU Cluj, minorul a fost adus în stare critică la UPU Copii, iar medicii au decis să intervină chirurgical de urgență în Blocul Operator Neurochirurgie. Operația a durat câteva ore, iar ulterior pacientul a fost transferat la Terapie Intensivă, unde se află în prezent, intubat și ventilat mecanic. Prognosticul este rezervat.

„Pacientul de 12 ani, transferat de la Spitalul de Copii cu un traumatism cranio-cerebral sever, a fost operat în regim de urgență, în cursul serii în Blocul Operator Neurochirurgie. În prezent se află la terapie-intensivă Neurochirurgie, intubat, sedat și ventilat mecanic. Prognosticul medicilor este rezervat.”, au declarat pentru Cluj24 reprezentanții Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj.

Cum s-a produs accidentul?

Potrivit polițiștilor, un bărbat de 34 de ani, din județul Bistrița-Năsăud, aflat la volanul unui Ford Mustang care circula spre Piața Cipariu, nu ar fi adaptat viteza la condițiile de drum. Din această cauză, șoferul a pierdut controlul asupra direcției de mers, a pătruns pe contrasens și a acroșat copilul de 12 ani, care se afla pe trotuar.

Minorul a fost preluat imediat de echipajul SMURD, intubat la fața locului și transportat de urgență la spital.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate împrejurările accidentului.

Mama copilului, în stare de șoc

„Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit în această după-amiază la un grav accident rutier petrecut pe strada Avram Iancu din municipiul Cluj-Napoca. La fața locului au intervenit o autospecială cu modul de descarcerare și două echipaje SMURD, unde au găsit un minor, în vârstă de 12 ani, ce prezenta multiple traumatisme și se afla în stare de inconștiență. Echipajul SMURD i-a acordat asistență medicală de urgență, fiind intubat și transportat la Spitalul de Copii.

Mama copilului, aflată în stare de șoc și prezentând agitație psihomotorie, a fost consultată de echipajul SMURD și transportată la spital ca însoțitor al minorului”, a transmis ISU Cluj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto&Video: stirile Protv

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

„Biletul de Sănătate” revine la Cluj: mișcare pentru un bilet gratuit de autobuz

Alex Campian

Published

on

Clujenii fac genuflexiuni pentru un bilet gratuit de autobuz în cadrul proiectului „Biletul de Sănătate” 2025

„Biletul de Sănătate”, inițiativa Sports Festival care transformă mișcarea într-un bilet gratuit de autobuz, a revenit în această toamnă la Cluj-Napoca pentru al șaselea an consecutiv.

Cele două stații smart – una pentru genuflexiuni, pe strada Memorandumului Sud, și una pentru pedalat, pe strada Regele Ferdinand – funcționează zilnic între orele 08:00 – 20:00 și vor fi disponibile până la începutul lunii decembrie 2025.

Cum funcționează „Biletul de Sănătate”

Clujenii sunt provocați să îmbine sportul cu utilul:

  • 20 de genuflexiuni sau

  • 400 de metri pedalați pe bicicleta statică

înseamnă un bilet de autobuz gratuit, valabil timp de 7 zile pe rețeaua de transport public urban din Cluj-Napoca.

Rezultatele edițiilor trecute

În 2024, proiectul a generat 46.911 bilete gratuite, peste 655.000 de genuflexiuni și peste 5.600 km pedalați. Din 2020 și până acum, clujenii au obținut peste 200.000 de bilete de autobuz prin mișcare, transformând timpul de așteptare într-o oportunitate pentru sănătate.

Istoric și dezvoltare

Prima stație smart a fost instalată în 2020, pe strada Memorandumului Sud. În 2022, proiectul s-a extins cu o nouă stație pe strada Regele Ferdinand, unde călătorii pot pedala virtual pe trasee urbane de 400 m. Sistemele sunt interactive, afișează distanța și viteza, iar la final generează un clasament general.

O inițiativă pentru comunitate

„Biletul de Sănătate” este un proiect al Sports Festival, dezvoltat de Life is Hard, cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local Cluj-Napoca, în parteneriat cu Compania de Transport Public Cluj-Napoca și Consiliul Județean Cluj.

Scopul său este de a aduce mișcarea în viața de zi cu zi a clujenilor și de a oferi un beneficiu simbolic prin transportul gratuit.

video: sportsfestival.com

 

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Educatie

România strălucește la competiția Bridgestone World Solar Challenge 2025: Vehiculul solar Hyperion ajunge în Adelaide!

Alex Campian

Published

on

Hyperion prezentat publicului în Victoria Square, Australia

România a fost din nou prezentă pe harta inovației și a mobilității verzi prin performanța echipei Solis UTCN de la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, care a participat la prestigioasa competiție Bridgestone World Solar Challenge 2025 din Australia.

🚘 Hyperion, cel mai avansat vehicul solar creat până acum de studenți, a străbătut deșertul australian pe un traseu de mii de kilometri, confruntându-se cu condiții meteorologice extreme și vânturi puternice. Perseverența și pregătirea echipei au dat roade: prototipul a trecut cu succes linia de finish în ultima zi a competiției.

După finalizarea cursei, Hyperion a fost prezentat publicului în Victoria Square, iar echipa Solis UTCN a defilat pe străzile din Adelaide, într-o ceremonie festivă care a adunat participanți din întreaga lume.

👏 Felicitări echipei Solis UTCN pentru performanța excepțională, care a demonstrat încă o dată că România se află în topul inovațiilor internaționale în domeniul energiei verzi și mobilității sustenabile.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom