Sponsorizat
Actualitate

Furtul artefactelor romane din Muzeul Drents, atribuit unei rețele de crimă organizată românească

Sponsorizat
Sponsorizat

Furtul tezaurului dacic din Muzeul Drents din Olanda nu a fost o lovitură întâmplătoare. Potrivit unei investigații realizate de RTL Nieuws, jaful a fost orchestrat la comanda unor interlopi români, cu scopul de a negocia libertatea unui infractor din România.

Pe 25 ianuarie 2025, patru piese de patrimoniu inestimabil – Coiful de aur de la Coțofenești și trei brățări dacice din aur – au fost furate în toiul nopții, cu doar câteva zile înainte de încheierea expoziției „Dacia! Regatul aurului și argintului”, găzduită de Muzeul Drents din Assen, Olanda.

O rețea periculoasă în spatele jafului

Investigația jurnalistică dezvăluie că gruparea criminală care a orchestrat spargerea este formată din membri ai bandei de motocicliști Hardliners, cunoscută pentru legăturile cu lumea interlopă. Aceștia ar fi fost contactați de persoane din România pentru a executa furtul la comandă.

Potrivit surselor RTL Nieuws, artefactele furate urmau să fie folosite drept monedă de schimb pentru ca un infractor român să evite o condamnare cu închisoarea. Se presupune că planul era ca piesele să fie returnate autorităților în schimbul unei reduceri sau anulări a pedepsei.

„Poliția ia tot mai în serios varianta unui client român în spatele jafului”, a declarat o sursă apropiată anchetei.

Indiciile indică faptul că artefactele sunt intacte

Spre ușurarea autorităților și a specialiștilor în patrimoniu, anchetatorii cred că coiful de aur, vechi de 2.500 de ani, nu a fost topit și ar putea fi în continuare pe teritoriul Olandei.

„Tot mai multe indicii sugerează că piesele sunt intacte și nu au fost distruse”, a declarat aceeași sursă.

Un jaf ca-n filme: explozivi, camere de supraveghere și o operațiune în forță

Atacul a avut loc în plină noapte. Hoții, înarmați cu explozivi, au forțat intrarea în muzeu, au spart vitrinele și au sustras piesele într-un timp extrem de scurt. Camerele de supraveghere au surprins momentul atacului, în care mai mulți indivizi pătrund în muzeu, iar la scurt timp se produce o explozie puternică.

Jaful a șocat nu doar Olanda, ci și România, unde tezaurul dacic este considerat parte vitală din identitatea națională. Furtul ridică întrebări serioase despre securitatea patrimoniului expus în afara granițelor și despre implicarea rețelelor criminale internaționale în traficul de artă.

Facebook Comments Box
Alex Campian

Recent Posts

Nouă tulpină COVID cu grad ridicat de transmisibilitate, detectată în China

O nouă variantă a virusului COVID-19, denumită NB.1.8.1, identificată inițial în China la începutul anului…

2 hours ago

Atac șocant în Cluj-Napoca: trecători loviți cu bâta de baseball în plină stradă

Un bărbat din Cluj-Napoca se află în fața justiției după o serie de atacuri violente…

7 hours ago

Vrei să faci parte din echipa UNTOLD X? 2.000 de tineri vor trăi magia festivalului la Cluj!

Festivalul UNTOLD, recunoscut ca unul dintre cele mai mari trei festivaluri de muzică din lume,…

1 day ago

Șoc la KFC Cluj: „Carne vie în farfurie!” – Clientul reclamă o situație revoltătoare

Un client din Cluj-Napoca reclamă o experiență neplăcută la un restaurant KFC, după ce susține…

1 day ago

Cluj-Napoca se topește la 30°C, dar nu uita umbrela Vezi cum va fi vremea pe 3 iunie

Cluj-Napoca se pregătește pentru o zi de vară autentică, dar imprevizibilă, marți, 3 iunie. Deși…

1 day ago

Dacia Bigster, la un pas să decoleze! S-a ridicat pe două roți la testele Euro NCAP

Noua Dacia Bigster la testele Euro NCAP: doar trei stele din cinci pentru SUV-ul românesc…

1 day ago