Sponsorizat
Administratie

Palatul Telefoanelor intră în patrimoniul Clujului. Primăria cumpără clădirea-simbol cu 3,2 milioane de euro

Sponsorizat
Sponsorizat

Primăria Cluj-Napoca va achiziționa Palatul Telefoanelor, una dintre cele mai reprezentative clădiri ale orașului, pentru suma de 3,23 milioane de euro. Monumentul istoric, aflat pe strada Octavian Petrovici nr. 2, va deveni proprietate publică, după ce municipalitatea a decis să își exercite dreptul de preempțiune.

Consiliul Local se va reuni vineri, într-o ședință extraordinară, pentru a aproba proiectul de hotărâre privind cumpărarea imobilului. Decizia vine după luni de demersuri și un amplu sprijin public — peste 790 de arhitecți, urbaniști și cetățeni au semnat apelul „Palatul Telefoanelor din Cluj merită să intre în patrimoniul orașului”, pledând pentru salvarea și valorificarea clădirii.

Imobilul, deținut până de curând de Orange România SA, este alcătuit din parter, patru niveluri și un etaj tehnic, având o suprafață construită de 574 de metri pătrați. Structura modernistă din beton armat și parterul vitrat oferă, potrivit specialiștilor, un potențial ridicat pentru reconversii funcționale și proiecte culturale.

„Achiziționarea Palatului Telefoanelor reprezintă o investiție în patrimoniul cultural al orașului. Clădirea este parte din memoria colectivă a clujenilor și un reper important al peisajului urban”, se arată în nota de fundamentare a proiectului.

La finalul lunii iulie, Orange România și-a exprimat intenția de a vinde imobilul, iar Ministerul Culturii, deși avea prioritate legală la cumpărare, a renunțat la dreptul de preempțiune în favoarea administrației locale.

Primarul Emil Boc a confirmat că toate procedurile legale au fost îndeplinite pentru finalizarea achiziției.
„Procesul a fost complex, implicând aspecte tehnice și juridice, dar ne aflăm pe ultima sută de metri. Vom supune proiectul votului Consiliului Local pentru a definitiva achiziția”, a precizat edilul.

Odată intrat în proprietatea municipalității, Palatul Telefoanelor ar putea fi restaurat și integrat în circuitul turistic și cultural al Clujului. Poziționarea sa centrală, lângă Parcul I.L. Caragiale, îl face potrivit pentru activități comunitare, expoziții sau spații educaționale.

Astfel, o clădire cu valoare simbolică pentru istoria urbană a Clujului își găsește o nouă menire — aceea de a deveni un spațiu deschis publicului, la intersecția dintre patrimoniu și modernitate.

Facebook Comments Box
Alex Campian

Recent Posts

Cabinetul Stomatologic Diacicov – locul unde zâmbetul devine prioritate

Într-o perioadă în care tot mai mulți oameni își doresc nu doar sănătate, ci și…

2 weeks ago

Charles Montgomery, invitat internațional la TILIA – Summitul Orașelor din România, organizat la Iași

Pentru prima dată în România, unul dintre cei mai influenți urbaniști ai lumii, Charles Montgomery,…

2 weeks ago

Povestea vinurilor Zaig & Engelhardt– comoara redescoperită din inima Transilvaniei

Într-o zonă unde timpul pare că a încetinit, iar dealurile Transilvaniei spun povești la fiecare…

3 weeks ago

Urban Kinetics: Clinica din Cluj care schimba modul in care sunt tratate durerile de spate

Tot mai mulți pacienți aleg tratamente personalizate, non-chirurgicale, pentru dureri lombare, hernii de disc și…

3 weeks ago

De ce se simte miros în Cluj-Napoca în această perioadă. Explicația oficială

În ultimele zile, mai mulți clujeni au semnalat apariția unor mirosuri neplăcute în diferite zone…

3 weeks ago

🇷🇴🔥 Tricolorii pe marele ecran la Cluj: vezi România – Turcia ca pe stadion, dar din fotoliu

Fotbalul își mută tribuna în sală! La Cinema City Cluj, meciul decisiv dintre România și…

3 weeks ago