Sponsorizat
Categories: Eveniment

3 stații GPL închise la Cluj și amenzi de 370.000 lei

Sponsorizat
Sponsorizat

Urmare a Ordinului vicepremierului Marian-Cătălin Predoiu, ministrul Afacerilor Interne, în perioada 30 august – 8 septembrie 2023, reprezentanții instituțiilor cu atribuții în domeniul verificării stațiilor de distribuție de carburanți și de gaz petrolifer lichefiat au efectuat acțiuni de control pe raza județului.
Echipele mixte formate din reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Avram Iancu”, Inspectoratului de Poliție Județean, Agenției pentru Protecția Mediului, Oficiului Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Cluj, Inspectoratului de Stat în Construcții, Direcției Regionale de Metrologie Legală Cluj-Napoca, Inspecției de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune și Instalațiilor de Ridicat, Direcției Regionale a Finanțelor Publice Cluj-Napoca, Direcției Regionale Vamale Cluj, Agenției Teritoriale Rutiere Cluj, Comisariatului Județean Cluj au verificat 25 operatori economici.

În urma verificărilor a fost suspendată activitatea la 3 stații GPL, din care, la 1 a fost suspendată complet activitatea pentru o neconformitate la instalația GPL și la 2 stații pentru neconformități la alte echipamente. Tot în cadrul controalelor la operatorii economici de profil au mai fost constate următoarele: lipsă autorizații/avize/documente de funcționare/comercializare/transport – 5 (sancțiuni contravenționale și măsuri de intrare în legalitate), alte tipuri de deficiențe/disfuncționalități/nereguli – 74 (nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului săptămânal, lipsă control medical periodic pentru toți lucrătorii; neautorizare personal pompa GPL; încălcarea prevederilor legale referitoare la munca de noapte; semnalizare de securitate necorespunzătoare etc.).

Reprezentanții instituțiilor cu atribuții în domeniu au aplicat 79 de sancțiuni contravenționale în valoare de 370.501 lei, respectiv 60 de avertismente.

Procedurile de verificare și control se desfășoară în continuare, până la analizarea tuturor operatorilor economici care depozitează, transportă, distribuie, utilizează, comercializează carburanți, lubrifianți și produse derivate ale acestora, inclusiv GPL. 
 
 

 Informaţiile publicate pe site-ul ZCJ.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere, cu citarea sursei 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

„Regulamentul privind datele” a intrat în vigoare în UE – europenii au control asupra datelor generate de dispozitivele conectate

Începând de vineri, Uniunea Europeană aplică noul „Regulament privind datele”, cunoscut și sub denumirea de…

14 hours ago

💔 Întâlnire cu final neașteptat la Câmpia Turzii – bărbat de 67 de ani, prădat de o „iubită” cunoscută online

O poveste care trebuia să fie romantică s-a transformat într-un coșmar pentru un bărbat de…

23 hours ago

🌊 Gest superb al lui David Popovici – își donează din nou ziua de naștere pentru copiii din Bursele DAR

David Popovici, campionul României la înot, demonstrează încă o dată că adevărații campioni strălucesc nu…

2 days ago

Accident rutier la Bunești, comuna Mintiu Gherlii – două mașini implicate

Un apel la 112 a anunțat vineri dimineață, în jurul orei 9:45, producerea unui accident…

2 days ago

🚨 Alertă RO-ALERT în Cluj si Sălaj: copil de 11 ani cu dizabilități, dispărut din Someș Odorhei

Un copil de 11 ani a fost dat dispărut în județul Sălaj, iar autoritățile au…

2 days ago

Accident mortal în Jucu, pe drumul Cluj – Gherla: un biciclist și-a pierdut viața

Un accident rutier grav s-a produs vineri dimineața pe DN1C Cluj – Gherla, în zona…

2 days ago