Connect with us

Eveniment

Accident pe centura Muncii-Apahida. Șoferul rănit, întins pe asfalt. “Dacă voi fi vreodată în situația asta, vă rog să opriți!”

Published

on

Accident Cluj. Dubă azvârlită peste parapet/ Șoferul rănit, întins pe asfalt

Un bărbat a fost transportat la spital în urma unui accident rutier care a avut loc, joi, la ieșirea din Cluj-Napoca, pe centura Bulevardul Muncii – Apahida.
Potrivit polițiștilor, din primele informații un bărbat de 34 de ani din Bistrița Năsăud a condus un autotractor pe varianta ocolitoare a Clujului înspre Dej, iar la km 3+600m nu a păstrat o distanță de siguranță față de auto condus în aceeași direcție de mers de un tânăr de 27 de ani din Bonțida, intrând în coliziune față spate cu acesta. În urma accidentului conducătorul auto a fost rănit.

“Soferul a iesit singur, acuza dureri de spate, am oprit pentru a acorda primul ajutor. Cel mai trist este ca din toate masinile care au trecut pe langa noi, majoritatea au facut poze. Restul au trecut impasibili, ba s-au si incaierat care trece primul. Rusine sa ne fie! Poti muri linistit pe marginea drumului, nimeni nu mai da doi bani pe umanitate! Conduc de 12 ani, pot sa spun cu mana pe inima ca daca as fi in situatia respectiva mi-as dori sa opreasca cineva. Erau 5 grade, omul intins pe beton tremura groaznic, am pus gecile noastre pe el ca sa il mai incalzim. Eu zic ca totul vine din suflet. Va doresc numai bine tuturor! Iar daca voi fi vreodata in situatia asta, va rog sa opriti!”, a scris, pe Info Trafic jud. Cluj, Anamaria P., una dintre persoanele care a oprit să acorde primul ajutor.

Bărbatul rănit în accident a fost preluat de către echipajele medicale sosite la fața locului și transportat la spital.

“O autospecială cu modul de descarcerare, un echipaj SMURD și două SAJ au fost alertate, în jurul orei 17.30, ca urmare a unui accident rutier, produs pe centura B-dul Muncii – Apahida.
Pompierii ajunși la locul evenimentului au găsit un autoturism, o autoutilitară și un camion avariate și ocupanții ieșiți din acestea.
Un bărbat, în vârstă de cca 30 de ani, a primit primul ajutor calificat și fost transportat la spital, de către echipajele medicale, cu afecțiuni ușoare”, a precizat ISU Cluj.

Source link

Facebook Comments Box

Eveniment

Accident în Mărăști! Bărbat de 73 de ani, lovit pe trecerea de pietoni

Published

on

Accident în Mărăști! Bărbat de 73 de ani, lovit pe trecerea de pietoni

Un accident s-a produs în această după-amiază în cartierul Mărăști din Cluj-Napoca. Un pieton a fost lovit de o mașină.
Polițiștii clujeni au fost sesizați, în cursul zilei de astăzi, în jurul orei 13:00, de un accident produs în zona Aleii Bibliotecii, intersecția cu sensul giratoriu Mărăști.

„Din primele verificări efectuate la locul evenimentului rutier a rezultat faptul că un autoturism condus de un bărbat de 66 de ani, ar fi acroșat un pieton angajat în traversarea străzii, în proximitatea trecerii pentru pietoni”, au transmis reprezentanții IPJ Cluj.

Bărbatul, în vârstă de 73 de ani, a fost transportat la spital. Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ.

Source link

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

Spitalul de Urgență din Cluj-Napoca face angajări. 150 de posturi pentru personal cu și fără specializare

Published

on

Se fac angajări fără concurs la Spitalul Județean Cluj. „Căutăm urgent personal”

Spitalul de Urgență din Cluj-Napoca face angajări pentru peste 150 de posturi pentru personal medical și auxiliar, pe perioadă nedeterminată.Reprezentanţii Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Cluj-Napoca au anunţat că au fost scoase la concurs pe perioadă nedeterminată următoarele posturi de personal medical şi auxiliar:asistent medical generalist – 53 posturi, diplomă de licență în specialitate/ diplomă de școală sanitară postliceală (cu diplomă de bacalaureat), fără condiţii de vechimeasistent medical de laborator clinic – 4 posturi, diplomă de licență în specialitate / diplomă de școală sanitară postliceală (cu diplomă de bacalaureat), fără condiţie de vechimetehnician de radiologie şi imagistică licenţiat – 1 post, diplomă de licență în specialitate, debutant, fără condiţii de vechimeasistent medical nutriție și dietetică licențiat – 1 post, diplomă de licență în specialitate debutant, fără condiții de vechimefiziokinetoterapeut – 2 posturi, diplomă de licență în specialitate, fără condiții de vechimefiziokinetoterapeut – 1 post cu ½ normă, diplomă de licență în specialitate, 6 luni vechime ca fiziokinetoteraput, consituie avantaj experienţa într-o secție ATImoaşă – 1 post, diplomă de licență în specialitate, fără condiţie de vechimeinfirmier – 39 posturi, studii generale, fără condiţie de vechimeîngrijitoare – 52 posturi, studii generale, fără condiţie de vechimebrancardier – 11 posturi, studii generale, fără condiţie de vechimecurier – 1 post, studii generale, fără condiţie de vechimeMai multe detalii legate de condițiile de ocupare a posturilor, conținutul dosarelor de înscriere, calendarul concursului și bibliografia, pe pagina Web a spitalului, anunțurile nr. 97, 96 și 95.

Source link

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

ACCIDENT în Cluj: Cu bolidul pe arătură

Published

on

ACCIDENT în Cluj: Cu bolidul pe arătură

Pompierii clujeni au anunţat în dimineaţa de joi, 23 martie a.c., o intervenție la un accident rutier petrecut în apropiere de localitatea Feleacu din judeţul Cluj. 
Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit în această dimineață la un accident rutier petrecut în apropiere de localitatea Feleacu.

În accident a fost implicat un singur autoturism și nu au existat persoane încărcate. Un bărbat de aproximativ 30 de ani a fost evaluat de echipajul SMURD și transportat la spital. Acesta avea afecțiuni ușoare.

Pompierii au asigurat totodată măsurile specifice de prevenire și stingere a incendiilor, a transmis biroul de presă al ISU Cluj. 

Sursa foto: B Sergiu Alexandru – Info Trafic Cluj-Napoca, ISU Cluj

Source link

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite

Copyright © 2023 iLoveYouCluj. Webdesign & Marketing - iPublicitate