Sponsorizat
Categories: Eveniment

Aeroportul din Cluj-Napoca, atacat de hackerii ruși de la Killnet. Ce se întâmplă cu siguranța zborurilor

Sponsorizat
Sponsorizat

Hackerii ruși de la Killnet au atacat site-urile marilor aeroporturi din România. Site-ul Aeroportului Internațional Avram Iancu din Cluj-Napoca nu a funcționat o perioadă duminică seara, însă luni dimineața nu au mai fost probleme.  
Site-ul Aeroportului Internațional Avram Iancu Cluj a devenit nefuncțional duminică noapte, după ce a fost vizat de un atac cibernetic revendicat de hackerii ruși de la Killnet. Scopul acestor atacuri este să creeze panică. 

De fapt site-urile marilor aeroporturi din toată țara nu funcționau duminică seara. A fost vorba, între altele, de site-urile aeroporturilor din București, Arad, Suceava, Cluj-Napoca, Iași, Satu Mare, Craiova, a anunțat digi24.ro. Din primele informații, ar fi fost vorba despre un nou atac al hackerilor ruși de la Killnet. 

Siguranța zborurilor nu a fost afectată, deoarece utilizatorii nu-și pot lua informații utilitare despre zboruri, paginile site-urilor respective neputând fi accesate.
Nici site-ul companiei TAROM nu putea fi accesat duminică seara.

Cel mai probabil, este vorba despre un nou atac de tip distributed denial-of-service (DDoS). Trebuie spus că prin astfel de atacuri hackerii nu au acces la informații sensibile, clasificate, ci doar opresc posibilitatea de a accesa site-ul respectiv.

Atacurile au fost revendicate pe paginile de Telegram de către pretinși hackeri care susțin că acționează din Rusia. Pe de altă parte, acest gen de atacuri a fost anticipat de specialiștii români în securitate cibernetică, având în vedere ultimele incidente.

Au fost mii de atacuri cibernetice în acest weekend asupra site-urilor unor instituții guvernamentale din România, dar și asupra celui mai mare site de știri din România, digi24.ro. Aceste atacuri au fost revendicate de către hackerii proruși din gruparea care își spune Killnet. 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Un Adio Dureros: Taximetria din Cluj-Napoca a Pierdut un Coleg Drag

Astăzi, o veste tristă a cutremurat comunitatea taximetriștilor din Cluj-Napoca, lăsând în urmă un gol…

5 days ago

Noua imagine a Sora Shopping Center: transparența ca strategie de mediere urbană

O randare recentă oferă o primă privire asupra modului în care ar putea arăta Sora…

7 days ago

Elev de la Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Dej, admis în Mensa România: în top 2% la nivel mondial

Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej conform dejeanul.ro, marchează o nouă performanță de excepție. Gabriel…

2 weeks ago

Ungaria modifică Constituția: genul legal este definit exclusiv ca masculin sau feminin

Ungaria a adoptat o modificare constituțională prin care genul legal este recunoscut exclusiv ca masculin…

2 weeks ago

Timp pentru familie și cumpărături planificate: programul supermarketurilor de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026

Sărbătorile vin cu miros de cozonac, luminițe și timp prețios petrecut alături de cei dragi…

3 weeks ago