Connect with us

Eveniment

Amenzile pentru șoferi cresc de la 1 ianuarie

Stefania Heinz

Published

on

Amenzile pentru șoferi cresc de la 1 ianuarie

Amânarea formării unui guvern nou, cu puteri depline, va duce automat la creșterea punctului de amendă de la 145 lei cât este în prezent, la 223 de lei, care reprezintă 10% din salariul minim pe economie. De la 1 ianuarie, pentru o persoană care conduce un autovehicul sub influența băuturilor alcoolice, amenda poate crește de la 2.900 lei, la 4.430 lei, potrivit avocatnet.ro.
Codul rutier prevede că punctul-amendă este plafonat la 145 lei doar până la 31 decembrie 2020, iar în lipsa unui guvern care să poată interveni printr-o ordonanță de urgență care să prelungească perioada de plafonare a punctului-amendă, acesta va crește cu aproape 100 lei la începutul anului viitor.

Acest lucru se poate întâmpla chiar și în cazul în care salariul minim brut pe economie nu se majorează de la începutul anului, dat fiind faptul că un guvern interimar nu poate emite ordonanțe de urgență.

De asemenea, există șanse ca, chiar dacă se va forma un nou guvern, acesta să nu reușească să adopte ordonanța de urgență pentru plafonarea punctului-amendă până la sfârșitul anului.

 
Acest lucru s-a mai întâmplat la începutul anului 2020, când punctul-amendă crescuse până la 223 lei, pentru opt zile – fiindcă Guvernul, deşi avea puteri depline, nu intervenise în timp util să prelungească plafonul de 145 lei care era programat doar până la finalul anului 2019.

În situația creșterii punctului de amendă la 223 lei, amenzile rutiere vor crește după cum urmează:

pentru clasa I de sancțiuni (2 sau 3 puncte-amendă), șoferii vor avea de plătit amendă de 446 sau 669 lei (acum, amenda e de 290 sau 435 lei);
pentru clasa a II-a de sancțiuni (4 sau 5 puncte-amendă), șoferii vor avea de plătit amendă de 892 sau 1.115 lei (acum, amenda e de 580 sau 725 lei);
pentru clasa a III-a de sancțiuni (de la 6 la 8 puncte-amendă), șoferii vor avea de plătit amenzi între 1.338 și 1.784 lei (acum, amenzile sunt între 870 și 1.160 lei);
pentru clasa IV-a de sancțiuni (de la 9 la 20 puncte-amendă), șoferii vor avea de plătit amenzi între 2.007 și 4.460 lei (acum, amenzile sunt între 1.305 și 2.900 lei);
pentru clasa a V-a de sancțiuni (de la 21 la 100 puncte-amendă), care se aplică doar firmelor, vor exista amenzi între 4.683 și 22.300 (acum, amenzile sunt între 3.045 și 14.500 lei).
Guvernul a fost demis în data de 8 decembrie, după ce Ludovic Orban și-a anunțat public demisia ca urmare a rezultatelor alegerilor parlamentare din 6 decembrie. 

 

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

(Video) – Copil de 12 ani, lovit pe trotuar de un Mustang condus de un șofer din Bistrița-Năsăud, se luptă între viață și moarte

Alex Campian

Published

on

Copil de 12 ani lovit pe trotuar de un Mustang la Cluj

Copilul de 12 ani lovit pe trotuar, miercuri, 1 octombrie, de un autoturism Ford Mustang, pe strada Avram Iancu din Cluj-Napoca, se luptă între viață și moarte.

Potrivit reprezentanților SCJU Cluj, minorul a fost adus în stare critică la UPU Copii, iar medicii au decis să intervină chirurgical de urgență în Blocul Operator Neurochirurgie. Operația a durat câteva ore, iar ulterior pacientul a fost transferat la Terapie Intensivă, unde se află în prezent, intubat și ventilat mecanic. Prognosticul este rezervat.

„Pacientul de 12 ani, transferat de la Spitalul de Copii cu un traumatism cranio-cerebral sever, a fost operat în regim de urgență, în cursul serii în Blocul Operator Neurochirurgie. În prezent se află la terapie-intensivă Neurochirurgie, intubat, sedat și ventilat mecanic. Prognosticul medicilor este rezervat.”, au declarat pentru Cluj24 reprezentanții Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj.

Cum s-a produs accidentul?

Potrivit polițiștilor, un bărbat de 34 de ani, din județul Bistrița-Năsăud, aflat la volanul unui Ford Mustang care circula spre Piața Cipariu, nu ar fi adaptat viteza la condițiile de drum. Din această cauză, șoferul a pierdut controlul asupra direcției de mers, a pătruns pe contrasens și a acroșat copilul de 12 ani, care se afla pe trotuar.

Minorul a fost preluat imediat de echipajul SMURD, intubat la fața locului și transportat de urgență la spital.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate împrejurările accidentului.

Mama copilului, în stare de șoc

„Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit în această după-amiază la un grav accident rutier petrecut pe strada Avram Iancu din municipiul Cluj-Napoca. La fața locului au intervenit o autospecială cu modul de descarcerare și două echipaje SMURD, unde au găsit un minor, în vârstă de 12 ani, ce prezenta multiple traumatisme și se afla în stare de inconștiență. Echipajul SMURD i-a acordat asistență medicală de urgență, fiind intubat și transportat la Spitalul de Copii.

Mama copilului, aflată în stare de șoc și prezentând agitație psihomotorie, a fost consultată de echipajul SMURD și transportată la spital ca însoțitor al minorului”, a transmis ISU Cluj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto&Video: stirile Protv

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

„Biletul de Sănătate” revine la Cluj: mișcare pentru un bilet gratuit de autobuz

Alex Campian

Published

on

Clujenii fac genuflexiuni pentru un bilet gratuit de autobuz în cadrul proiectului „Biletul de Sănătate” 2025

„Biletul de Sănătate”, inițiativa Sports Festival care transformă mișcarea într-un bilet gratuit de autobuz, a revenit în această toamnă la Cluj-Napoca pentru al șaselea an consecutiv.

Cele două stații smart – una pentru genuflexiuni, pe strada Memorandumului Sud, și una pentru pedalat, pe strada Regele Ferdinand – funcționează zilnic între orele 08:00 – 20:00 și vor fi disponibile până la începutul lunii decembrie 2025.

Cum funcționează „Biletul de Sănătate”

Clujenii sunt provocați să îmbine sportul cu utilul:

  • 20 de genuflexiuni sau

  • 400 de metri pedalați pe bicicleta statică

înseamnă un bilet de autobuz gratuit, valabil timp de 7 zile pe rețeaua de transport public urban din Cluj-Napoca.

Rezultatele edițiilor trecute

În 2024, proiectul a generat 46.911 bilete gratuite, peste 655.000 de genuflexiuni și peste 5.600 km pedalați. Din 2020 și până acum, clujenii au obținut peste 200.000 de bilete de autobuz prin mișcare, transformând timpul de așteptare într-o oportunitate pentru sănătate.

Istoric și dezvoltare

Prima stație smart a fost instalată în 2020, pe strada Memorandumului Sud. În 2022, proiectul s-a extins cu o nouă stație pe strada Regele Ferdinand, unde călătorii pot pedala virtual pe trasee urbane de 400 m. Sistemele sunt interactive, afișează distanța și viteza, iar la final generează un clasament general.

O inițiativă pentru comunitate

„Biletul de Sănătate” este un proiect al Sports Festival, dezvoltat de Life is Hard, cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local Cluj-Napoca, în parteneriat cu Compania de Transport Public Cluj-Napoca și Consiliul Județean Cluj.

Scopul său este de a aduce mișcarea în viața de zi cu zi a clujenilor și de a oferi un beneficiu simbolic prin transportul gratuit.

video: sportsfestival.com

 

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Educatie

România strălucește la competiția Bridgestone World Solar Challenge 2025: Vehiculul solar Hyperion ajunge în Adelaide!

Alex Campian

Published

on

Hyperion prezentat publicului în Victoria Square, Australia

România a fost din nou prezentă pe harta inovației și a mobilității verzi prin performanța echipei Solis UTCN de la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, care a participat la prestigioasa competiție Bridgestone World Solar Challenge 2025 din Australia.

🚘 Hyperion, cel mai avansat vehicul solar creat până acum de studenți, a străbătut deșertul australian pe un traseu de mii de kilometri, confruntându-se cu condiții meteorologice extreme și vânturi puternice. Perseverența și pregătirea echipei au dat roade: prototipul a trecut cu succes linia de finish în ultima zi a competiției.

După finalizarea cursei, Hyperion a fost prezentat publicului în Victoria Square, iar echipa Solis UTCN a defilat pe străzile din Adelaide, într-o ceremonie festivă care a adunat participanți din întreaga lume.

👏 Felicitări echipei Solis UTCN pentru performanța excepțională, care a demonstrat încă o dată că România se află în topul inovațiilor internaționale în domeniul energiei verzi și mobilității sustenabile.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom