Sponsorizat
Categories: Eveniment

Angajații închisorii din Gherla, cercetați în cazul tentativei de evadare a lui Miki Lupu

Sponsorizat
Sponsorizat

Cazul deținutului Mădălin Miki Lupu, închis la Penitenciarul Gherla, prins că voia să evadeze, face valuri. Șapte angajați cu funcții de execuție și conducere sunt cercetați de comisia de disciplină pentru că și-ar fi îndeplinit atribuțiile cu neglijență și superficialitate.
Potrivit Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), după tentativa de evadare s-a dispus și reinstruirea întregului personal din sectorul operativ, la nivel național, cu privire la modalitatea de îndeplinire a atribuțiilor de serviciu, consemnează Gherla Info.

„În 12 decembrie 2019, la nivelul Penitenciarului Gherla a fost înregistrată o tentativă de evadare și s-a dispus efectuarea de cercetări privind modul de producere a incidentului. S-a dispus reinstruirea întregului personal din sectorul operativ, la nivel național, cu privire la modalitatea de îndeplinire a atribuțiilor de serviciu”, arată ANP.

În legătură cu acest caz a fost sesizată Poliția Gherla pentru a verifica dacă sunt întrunite elementele constitutive ale infracțiunii de tentativă de evadare, incidentul făcând obiectul unei anchete judiciare.

„Totodată, se continuă activitatea de evaluare și monitorizare a directorului adjunct al Penitenciarului Gherla pentru siguranța deținerii și regim penitenciar pentru implicarea în procesul de coordonare, îndrumare, control și instruire a personalului din subordine”, menționează ANP.

În 12 decembrie, a fost descoperită o tentativă de evadare a unui deținut periculos, cu mai multe crime la activ. Acesta a folosit un obiect ascuțit improvizat și a încercat perforarea peretelui camerei de deținere. Tentativa s-a concretizat într-o scobitură, cu dimensiunea de 46 cm/ 27cm/ 33cm, în peretele camerei, nu într-un tunel, așa cum, în mod eronat, s-a vehiculat în spațiul public, a precizat la acea dată penitenciarul.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Șoferul de camion din Bistrița-Năsăud care a condus haotic pe DN1C a rămas fără permis!

Scene periculoase surprinse pe DN1C, în localitatea Iclod! Un șofer de camion din Bistrița-Năsăud a…

1 day ago

🚨 Accident rutier la Jucu, pe drumul Gherla – Cluj-Napoca!

Vineri seara, 3 octombrie 2025, în jurul orei 20:30, un accident rutier s-a produs pe…

1 day ago

Atenție, șoferi și trotinetiști! RCA pe CNP și examen obligatoriu

"Trotinetele au scăpat de sub control"Titi Aur Fostul campion de raliuri și actual proprietar al…

1 day ago

Florin Piersic strălucește la 89 de ani! Marele actor face senzație pe Cluj Arena

Florin Piersic, unul dintre cei mai iubiți actori români, a făcut senzație luni seara pe…

2 days ago

Exclusiv -Accident rutier grav între Luna de Sus și Stolna, în 3 octombrie! Grija Mare!

Un accident rutier deosebit de grav a avut loc joi, 3 octombrie, pe drumul județean…

2 days ago

Aur pentru România: Eleva din Cluj cucerește Olimpiada Internațională de Chimie Aplicată

O elevă din Cluj-Napoca a făcut România mândră, câștigând medalia de aur la Olimpiada Internațională…

2 days ago