Sponsorizat
Categories: Eveniment

Au răsărit noi limitatoare de viteză în Cluj-Napoca: “Ce tot limitaţi măi, doar nu conducem trotinete… Şi ăia ne depăşesc mai nou”

Sponsorizat
Sponsorizat

Nervii şoferilor din Cluj-Napoca sunt mai mereu puşi la încercare. Cel mai adesea ambuteiajele din trafic sunt sursa principală a nervilor, dar pe măsură ce mai răsar limitatoare de viteză prin oraş, şoferii se tem că va fi şi mai şi. 
“Tocmai au montat limitatoare pe Plopilor Vechi în dreptul nr. 27”, a postat un clujean pe portalul Info Trafic Cluj-Napoca. Sub fotografia cu proaspetele limitatoare de viteză din Cluj-Napoca, şoferii din oraş au protestat de zor. 

“Şi ne mirăm că se blochează traficul… Când este liber trebe să mergi, să nu ţii blocată coloana din spate. Ce tot limitaţi măi, doar nu conducem trotinete… Şi ăia ne depăşesc mai nou. Greu cu gândirea la unii…”
“Acolo se merge cu 20 la oră! Ce ţară de proşti!!!”
“Zonele cu astfel de limitatoare sunt cele mai poluate pentru că toată lumea frânează, toată lumea accelerează.”
“Eu cred că trebe cheltuiţi nişte bani urgent dacă nu, se pierd. Altfel nu-mi pot explica banii cheltuiţi pt. prostii.”
“Suntem niște proşti Limitatoare pentru? Se rup amortizoarele, se duc naibii telescoapele e destul să ai 30 km oră…”

Cineva a venit rapid cu o propunere pentru a scăpa de limitatoarele de viteză. “Am primit un pont de la cineva.. Vă spun doar cum face el nu daţi cu pietre… De fiecare dată când trecea peste un limitator claxona !!! L-am întrebat de ce face asta?? A zis că dacă aşa ar face toată lumea ca şi el, cei care stau în zonă ar face plângere pentru desfiinţarea limitatorului, lucru demonstrat la el pe stradă :)) eu numa’ zâc”.

Unii spun că fiind montate în apropierea unei treceri pietoni, totuşi se justifică aceste limitatoare: “Aşa mai reduceţi viteza. Unii vă credeţi la raliu.”

 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Pelerinajul de la Nicula – Rugăciune, lumină și speranță în ziua Adormirii Maicii Domnului

La poalele blânde ale dealului din satul Nicula, la câțiva kilometri de Gherla, Mănăstirea „Adormirea…

1 week ago

IULIUS – 25 de ani de inovație în retail și regenerare urbană în România

IULIUS marchează un sfert de secol de activitate, timp în care a redefinit standardele retailului…

1 week ago

Cluj-Napoca interzice fumatul în parcuri, stații și baze sportive. Amenzi până la 500 lei

De astăzi, 13 august, în Cluj-Napoca intră în vigoare o măsură importantă pentru sănătatea publică:…

1 week ago

Un român schimbă istoria neuroștiinței la Stanford: Sergiu Pașca, pionier în modelarea creierului uman

Sergiu Pașca, cercetător român de renume internațional, face istorie în domeniul științelor comportamentale la Universitatea…

1 week ago

Patru cetățeni străini, prinși cu bijuterii furate la un festival din Cluj

Cluj-Napoca, început de august. Orașul pulsează sub luminile și sunetul unui festival de muzică. În…

1 week ago

Metroul din Cluj intră în faza subterană: au început lucrările la puțul de lansare pentru TBM-uri

Metroul din Cluj intră în faza subterană: lucrări la 24 de metri adâncime Luni, 11…

1 week ago