Sponsorizat
Categories: Eveniment

Cluj. 21 de numere de înmatriculare verzi, emise deja de SPCRPCIV Cluj

Sponsorizat
Sponsorizat

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (SPCRPCIV) Cluj a început eliberarea numerelor de înmatriculare verzi, anunță Prefectura Cluj.
Până în acest moment, au fost emise 21 de numere de înmatriculare verzi, anunță Monitorul de Cluj.Aceste numere sunt destinate exclusiv autoturismelor cu emisii zero CO2 (autovehicule pur electrice sau cu pilă de combustie cu hidrogen).

(foto arhiva)Persoanele care doresc să își înmatriculeze autovehiculele „verzi” sau să le transcrie trebuie să solicite aceste numere de înmatriculare la ghișeu, odată cu depunerea actelor. Taxa în cuantumul sumei de 40 lei/set (numere la rând) sau 85 lei (numere preferențiale) se poate achita în numerar la ghișeu sau prin intermediul platformei ghișeul.ro.Programul de preluare a solicitărilor este de luni până joi, în intervalul orar 08:00-21:00 și vineri, de la 08:00 la 14:30. „Vă reamintim că este necesară programarea online, în prealabil, pe site-ul www.drpciv.ro, secțiunea ÎNMATRICULARE AUTOVEHICUL, pentru serviciile de înmatriculare/transcriere”, transmite Prefectura Cluj.Posesorii autovehiculelor care întrunesc condițiile de eligibilitate, pot solicita emiterea duplicatelor numerelor de înmatriculare, pentru această operațiune nefiind necesară programarea online.La nivelul județului Cluj sunt înmatriculate în total 948 de autovehicule cu emisii nepoluante: 832 de autoturisme, 26 de motociclete, 81 de autobuze și 9 mașini de transport mărfuri.“Numerele de înmatriculare dedicate maşinilor nepoluante vor funcţiona ca un paşaport verde pentru acest tip de autovehicule. Prin identificarea clară şi vizibilă a vehiculelor nepoluante în trafic, creăm cadrul pentru acordarea unor facilităţi celor care le utilizează: fie că vorbim de parcare gratuită, acces permis în zone cu emisii reduse, reduceri de taxe şi impozite, autorităţile locale, în special cele din marile aglomerări urbane, vor avea un instrument de lucru foarte util“, a declarat ministrul Mediului, Tanczos Barna, potrivit Digi 24.

Source link

Facebook Comments Box
Diana Petrescu

Recent Posts

Șoferii mai au de așteptat! Deschiderea Drumului Expres Tureni – A3 se amână

Se amână deschiderea drumului expres Tureni – DN1 – A3. Noua dată: 9 iulie Deschiderea…

51 mins ago

Poliția Română, prezentă la datorie în zona Tarnița: „Acționăm pentru ca weekendul să se încheie în siguranță, nu cu neplăceri

Într-o postare publicată pe rețelele de socializare, Poliția Română anunță că acționează și în acest…

22 hours ago

🐾 Primăria Cluj-Napoca permite accesul cu animale de companie în instituțiile publice

🐾 Cluj-Napoca: Acces permis pentru animalele de companie în instituțiile publice Un pas important spre…

3 days ago

Cum ajungi rapid la Electric Castle 2025: tren, autobuz sau mașină? Ghid complet pentru Bonțida

Electric Castle 2025 revine între 16–20 iulie la Castelul Banffy din Bonțida, cu un line-up…

4 days ago

Kids Thursday revine la Iulius Mall Cluj – Teatru de păpuși gratuit în aer liber, toată vara!

Spectacole magice pentru cei mici, în fiecare joi din vară, la Iulius Mall Cluj! Vara…

4 days ago

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic,…

4 days ago