Sponsorizat
Categories: Eveniment

Cluj: Amenzi de peste 460.000 de lei în ultimele 24 de ore pentru ignorarea ordonanțelor militare

Sponsorizat
Sponsorizat

Nu mai puțin de 660 de polițiști și jandarmi clujeni au acționat luni în vederea respectării măsurilor impuse de autorități în vederea limitării extinderii noului coronavirus.
Conform Prefecturii Cluj, la data de 6 aprilie a.c., 660 de polițiști, jandarmi, polițiști locali și militari au acționat integrat pe raza județului Cluj, pentru impunerea normelor legale instituite pe perioada stării de urgență.

Au fost efectuate acțiuni în trafic, controale la locațiile de carantinare/izolare, verificări în scopul respectării interdicțiilor impuse pe timpul stării de urgență de către societățile comerciale/persoanele fizice autorizate, precum și acțiuni de menținere a ordinii publice.

A fost verificat modul de respectare a măsurii de izolare în cazul a 650 de persoane din județul Cluj, iar 48 de societăți comerciale/persoane fizice autorizate au fost controlate.

De asemenea, au fost derulate 272 de acțiuni de verificare a locațiilor de carantinare/izolare.

În ultimele 24 de ore, au fost întreprinse măsuri pentru transportul a 15 persoane reîntoarse în țară, spre locațiile de domiciliu, în vederea intrării în carantină sau autoizolare.

Totodată, în ultimele 24 de ore au fost constatate 108 de contravenții, valoarea sancțiunilor fiind de 464.600 de lei. Majoritatea sancțiunilor au fost aplicate pentru nerespectarea măsurilor privind restricționarea circulației conform Ordonanței Militare în vigoare.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

O lecție de grație pe lac – Lebedele își învață puii să înoate, în inima Clujului

Într-o dimineață liniștită, pe luciul apei din Cluj, o imagine rară și profundă a atras…

6 hours ago

Premieră feroviară: trenul electric polonez care va circula pe ruta Huedin–Cluj–Bistrița

România face un pas important spre modernizarea transportului feroviar: primul tren electric regional produs de…

20 hours ago

Prețul cireșelor în Cluj: testăm banca înainte să gustăm!

S-au întors cireșele în piețele din Cluj, dar și-au adus și prețul cu ele –…

1 day ago

Weekend de coșmar: țara sub cod de furtuni, ploi torențiale și vijelii până luni seara!

România se pregătește pentru un val de vreme extremă! Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a…

1 day ago

Apa revine în Cluj! Lucrările de urgență sunt aproape finalizate

Lucrarea programată la rețeaua de apă din județul Cluj, desfășurată în intervalul 20–23 mai 2025,…

2 days ago

Judecătorii CCR închid jocul: Simion pierde definitiv, Nicușor Dan devine președintele României

Curtea Constituțională a României (CCR) a respins joi, 22 mai, cererea depusă de George Simion…

2 days ago