Sponsorizat
Categories: Eveniment

Cluj: Apar 2 străzi noi, iar alte 5 vor fi lărgite, în Florești

Sponsorizat
Sponsorizat

Primarul comunei Florești, Bogdan Pivariu, a anunțat un proiect de modernizare și amenajare urbanistică etapizată. Acest proiect cuprinde proiectarea a 7 străzi, dintre care două sunt noi, iar cinci sunt străzi existente care se vor lărgi pentru crearea unui gabarit corespunzător.„Știu că situația Terra este o problemă care ne interesează pe noi toți, rezidenți ai comunei Florești și că un segment important din populație este afectat de această situație.În ultimii ani a apărut un fenomen de mutare a locuitorilor municipiului Cluj-Napoca în localitățile din apropiere, iar Florești se numără printre beneficiarii acestui fenomen care a dus la creșterea triplă a populației locale în ultimii 10 ani. În prezent, comuna Florești este o comună de 𝗰𝗮𝘁𝗲𝗴𝗼𝗿𝗶𝗮 𝗜 și se află într-o continuă dezvoltare ascendentă din punct de vedere economic.Ne dorim o extindere a rețelei stradale din localitate precum și asigurarea unor gabarite corespunzătoare pentru străzile existente, în acest fel sporind accesibilitatea, confortul și siguranța tuturor cetățenilor.
Așadar, după ce am analizat situația, ne-am propus un proiect de modernizare și amenajare urbanistică etapizată.Acest proiect cuprinde proiectarea a 𝟳 𝘀𝘁𝗿𝗮̆𝘇𝗶, dintre care două sunt noi, iar cinci sunt străzi existente care se vor lărgi pentru crearea unui gabarit corespunzător. Am gândit noi trasee de străzi care să unească străzile existente, pentru asigurarea unei accesibilități sporite și noi căi de acces către noi dezvoltări urbanistice: 𝗹𝗮̆𝗿𝗴𝗶𝗿𝗲𝗮 străzii Dumitru Tăuțan și o parte a străzii Dumitru Mocanu pentru a oferi acces vehiculelor către cartierul Terra și către noile dezvoltări din zona străzii Urușagului și Șesul de Suslărgirea și prelungirea străzii Dumitru Mocanu, paralel cu DN1lărgirea străzii Petuniei pentru asigurarea unui acces corespunzător către noul sector al străzii Dumitru MocanuPrin realizarea tuturor acestor lucrări cuprinse în proiect îmi doresc să beneficiem cu toții de următoarele avantaje:îmbunătățirea condițiilor de circulație autocreșterea gradului de siguranță a circulației publicescăderea gradului de poluareredarea unui ambient plăcut zonei”, a transmis primarul.

Source link

Facebook Comments Box
Diana Petrescu

Recent Posts

Rețea de cămătărie destructurată la Cluj. Percheziții în Cluj-Napoca și Florești, dobânzi uriașe și amenințări la adresa victimelor

O rețea de cămătărie care ar fi acționat în Cluj-Napoca și Florești a fost destructurată…

12 hours ago

Bryan Adams vine la Cluj în 2026. Concert uriaș anunțat la BT Arena, unul dintre cele mai mari evenimente ale anului

Un concert internațional de top va avea loc la finalul anului 2026 la BT Arena,…

19 hours ago

Programul DARIA începe în august 2026 la IOCN: 119.000 de femei vor fi testate gratuit pentru cancerul de sân

Proiectul DARIA, un amplu program național de screening pentru depistarea precoce a cancerului de sân,…

2 days ago

Femeie în vârstă, preluată de urgență de ambulanță după ce i s-a făcut rău pe stradă

O femeie în vârstă a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgență după ce i…

2 days ago

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat…

2 days ago

Cluj Arena se modernizează cu 13,5 milioane de euro: iluminat UEFA, panouri solare de 1 MW și reducere de 40% a consumului

Cluj Arena intră într-un amplu proces de modernizare energetică, în baza unui proiect inițiat de…

2 days ago