Sponsorizat
Categories: Eveniment

Cluj: Weekend cu tineri băuți și drogați la volan. Unul nu avea nici permis

Sponsorizat
Sponsorizat

Doi tineri au fost depistați, duminică, în trafic, de polițiștii clujeni, în timp ce conduceau, unul sub influența alcoolului, celălalt sub influența drogurilor.
Astfel, duminică, în jurul orei 17.00, polițiștii municipiului Gherla au oprit pentru verificări un autoturism condus de către un tânăr, de 19 ani, din același municipiu, pe strada 1 Decembrie 1918.

Testarea cu aparatul drugtest a indicat prezența substanțelor psihoactive, tânărul fiind astfel condus la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

Cercetările sunt continuate sub aspectul infracțiunii conducere a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

În aceeași zi, dar în jurul orei 00.05, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Huedin au depistat un bărbat în vârstă de 27 de ani, din Cluj-Napoca în timp ce se deplasa cu autoturismul pe DN1 R, în comuna Sâncraiu, fără a poseda permis de conducere.

De asemenea, la testarea acestuia cu aparatul pentru detectarea substanțelor psihoactive a fost înregistrat rezultat pozitiv.

În cauză se efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și conducerea sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

Un alt caz este cel al unui șofer depistat băut la volan de către polițiștii Serviciului Rutier – Biroul Drumuri Naționale și Europene. Potrivit IPJ Cluj, cel în cauză a fost oprit pe DN1C E576, în localitatea Jucu, duminică, în jurul orei 11.20, în timp ce se deplasa din direcția Cluj-Napoca înspre municipiul Gherla.

“Testarea cu aparatul etilometru a acestuia a indicat o concentraţie de 0,68 mg/l alcool pur în aerul expirat, astfel că a fost condus la unitatea medicală, unde i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei”, au transmis polițiștii.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Cluj-Napoca se aliniază crizei: buget redus pentru evenimentele de 1 Decembrie și Revelion

Municipiul Cluj-Napoca reduce semnificativ bugetul alocat evenimentelor dedicate Zilei Naționale a României și Revelionului. Consiliul…

13 hours ago

Caz șocant la un liceu din Cluj-Napoca: ministrul Educației cere măsuri după agresarea gravă a unui copil

Un incident de o gravitate extremă petrecut la Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” din Cluj-Napoca a…

21 hours ago

Ai 60 de minute? Athletic Sport Center le transformă într-un antrenament care chiar contează.

Aici nu pierzi timpul: ai un traseu clar, echipamente noi și mult spațiu de mișcare.…

1 day ago

RCA devine obligatoriu pentru unele trotinete și biciclete electrice

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) estimează că aproximativ 7.500 – 30.000 de trotinete electrice ar…

2 days ago

Tragedie pe Feleac: un bărbat a murit, iar trei persoane – între care o minoră – au fost rănite într-un accident grav la ieșire din Cluj-Napoca

O tragedie rutieră s-a produs sâmbătă dimineață pe DN1 E60, la ieșirea din Cluj-Napoca spre…

2 days ago

Arestat pentru agresiuni sexuale asupra mai multor femei, inclusiv o vârstnică de 74 de ani

n bărbat de 35 de ani din Cluj-Napoca a fost arestat preventiv pentru 30 de…

5 days ago