Sponsorizat
Categories: Eveniment

Clujenii au cumparat peste 60.000 de bilete de autobuz in schimbul a 20 de genoflexiuni din august pana in ianuarie – E fain la Cluj!

Sponsorizat
Sponsorizat

Cea de-a doua etapă a proiectului „bilete pentru sănătate” a fost un succes, la fel ca și prima etapă, de altfel. Peste 60.000 de bilete de autobuz au fost obținute în schimbul a 20 de genuflexiuni.
Stația de sănătate s-a redeschis la sfârșitul lunii august 2021, în centrul orașului Cluj-Napoca. A funcționat timp de aproape jumătate de an, iar în tot acest timp, clujenii au făcut peste un milion de genuflexiuni, acumulând 120.000 de minute de mișcare. Stația de autobuz a funcționat între orele 08: și 20:00, din august, anul trecut, până în ianuarie, anul acesta.
„Ne bucurăm că am iniţiat un proiect cu o priză atât de mare la public şi că am determinat atât de multă lume, de toate vârstele, să facă mişcare. Toate acţiunile noastre de când am lansat Sports Festival au aceeaşi misiune: de a-i inspira pe oameni să facă mişcare, să descopere ce sport li se potriveşte şi să lase acel sport să le transforme viaţa.Acum mai mult ca niciodată, credem că este absolut necesar să îi acordăm sportului mai multă atenţie şi un loc central în vieţile noastre. Prin sport se pot pune bazale prevenţiei şi educaţiei, publicul poate fi direcţionat către comportamente sănătoase pe termen lung”, a declarat Mirel Alexa, directorul executiv al Sports Festival, organizatorul Staţiei de sănătate.
Prima etapă a proiectului s-a desfășurat în perioada septembrie 2020 până în decembrie 2020. Atunci, peste 55.000 de bilete de autobuz au fost obținute în schimbul a 20 de genuflexiuni. Campania a fost gândită pentru a încuraja un stil de viață sănătos și să ajute la prevenția bolilor cauzate de un stil de viață sedentar.

Source link

Facebook Comments Box
Tudor Calinescu

Recent Posts

Un Adio Dureros: Taximetria din Cluj-Napoca a Pierdut un Coleg Drag

Astăzi, o veste tristă a cutremurat comunitatea taximetriștilor din Cluj-Napoca, lăsând în urmă un gol…

4 days ago

Noua imagine a Sora Shopping Center: transparența ca strategie de mediere urbană

O randare recentă oferă o primă privire asupra modului în care ar putea arăta Sora…

6 days ago

Elev de la Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Dej, admis în Mensa România: în top 2% la nivel mondial

Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej conform dejeanul.ro, marchează o nouă performanță de excepție. Gabriel…

2 weeks ago

Ungaria modifică Constituția: genul legal este definit exclusiv ca masculin sau feminin

Ungaria a adoptat o modificare constituțională prin care genul legal este recunoscut exclusiv ca masculin…

2 weeks ago

Timp pentru familie și cumpărături planificate: programul supermarketurilor de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026

Sărbătorile vin cu miros de cozonac, luminițe și timp prețios petrecut alături de cei dragi…

3 weeks ago