Connect with us

Eveniment

COVID-19 în lume: Suedia ar putea atinge în curând imunitate de grup/ Bulgaria şi-a închis capitala

Stefania Heinz

Published

on

COVID-19 în lume: Suedia ar putea atinge în curând imunitate de grup/ Bulgaria şi-a închis capitala

Până la ora transmiterii acestei ştiri, la nivel global, au fost confirmate aproape 2.200.000 de cazuri de Covid-19, iar bilanţul persoanelor vindecate a ajuns la 557.596.
Începând de vineri, bulgarii nu mai pot călători în sau din Sofia, care are 2 milioane de locuitori. Numărul infecţiilor a crescut la 800, iar jumătate dintre bolnavi sunt din Capitală.

Pe de altă parte, potrivit Mediafax, epidemiologul suedez, Anders Tegnell, a declarat că în Stockholm şi alte zone ale Suediei care au avut un număr mare de infecţii cu noul coronavirus a început deja să se obţină imunitatea de grup. Tegnell crede că Suedia va atinge un nivel suficient de imunizare de grup înainte de a avea un vaccin, scrie Emanuelkarlsten.se.

„Avem motive să credem că am ajuns cel puţin la jumătatea drumului în obţinerea imunizării de grup fără a blocaje sociale şi, prin urmare, se pare că suntem destul de aproape de acest obiectiv în anumite părţi din Suedia”, a spus Tegnell.

Source link

Facebook Comments Box

Eveniment

Accident cu patru autoturisme pe Centura Apahida–Vâlcele: trei persoane au ajuns la spital, una a fost descarcerată

Alex Campian

Published

on

Un accident rutier grav a avut loc duminică după-amiază pe centura ocolitoare dintre Apahida și Vâlcele, în județul Cluj. În incident au fost implicate patru autoturisme, iar trei persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale.

„A fost anunțat un accident rutier cu patru autoturisme implicate. Trei persoane, conștiente și cooperante, au necesitat asistență medicală”, au transmis reprezentanții ISU Cluj pentru clujenii.ro.

Potrivit poliției, traficul a fost oprit complet pe DN1C (Centura Apahida–Vâlcele) pentru intervenția echipajelor de urgență. O persoană a fost găsită încarcerată, iar pompierii au demarat manevrele de descarcerare. Se estimează că circulația va fi reluată după ora 13:00.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit de urgență la fața locului. În urma coliziunii, un tânăr de aproximativ 25 de ani a rămas încarcerat într-unul dintre autoturisme. Acesta a fost extras în siguranță, a primit îngrijiri medicale și a fost transportat la spital, conștient și cooperant.

Totodată, alte două victime – un bărbat și o femeie, ambii de aproximativ 55 de ani – au fost transportate la spital pentru evaluări suplimentare”, au precizat reprezentanții ISU Cluj.

La fața locului au intervenit două autospeciale de descarcerare, două ambulanțe SMURD și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

Scandal violent în parkingul Primăriei Cluj: O femeie a rupt bariera, a lovit un polițist și pe șoferul viceprimăriței

Alex Campian

Published

on

Un incident grav a avut loc joi, în jurul orei 11:00, în fața parkingului Primăriei Cluj-Napoca, unde o femeie din Turda a provocat un scandal de proporții. Femeia, aflată la volanul unui autoturism, a forțat accesul în parcarea subterană, a rupt bariera de intrare cu mâna și a devenit violentă atât cu șoferul viceprimăriței Oláh Emese, cât și cu un polițist sosit la fața locului.

Potrivit martorilor, femeia a devenit agresivă după ce a observat mașina viceprimăriței efectuând manevre de parcare. Convinsă că aceasta încearcă să-i „taie calea”, a pătruns pe contrasens și a tamponat vehiculul oficial de trei ori consecutiv, provocând pagube minore.

Șoferul viceprimăriței a coborât pentru a discuta cu aceasta, moment în care a fost agresat fizic de femeie. Spiritele s-au încins rapid: vizibil furioasă, conducătoarea auto a rupt cu mâna bariera de la intrarea în parking. Situația a escaladat și mai mult în momentul apariției unui echipaj de la Secția 1 Poliție, când femeia l-ar fi lovit și pe unul dintre polițiști.

Toată scena s-a desfășurat sub privirile celor două fetițe minore ale femeii, aflate pe bancheta din spate a mașinii.

La fața locului a fost solicitat și un echipaj medical de la Serviciul de Ambulanță Județean Cluj, însă nu a fost necesară intervenția acestuia. După calmarea situației, femeia a fost lăsată să plece acasă împreună cu copiii, dar s-a ales cu dosar penal pentru ultraj, iar șoferul agresat va depune, la rândul său, plângere pentru lovire.

De asemenea, va fi formulată o plângere penală pentru distrugerea barierei de acces.

Precizări oficiale de la IPJ Cluj

„În data de 29 mai, în jurul orei 11:00, un bărbat a sesizat Poliția Municipiului Cluj-Napoca cu privire la faptul că o persoană de sex feminin, aflată la volanul unui autoturism, ar fi acroșat un autovehicul în timp ce încerca să intre în parking. Ulterior, conducătoarea auto ar fi coborât din vehicul, devenind recalcitrantă cu șoferul, și ar fi forțat bariera de acces, provocând avarii”, a transmis Inspectoratul de Poliție Județean Cluj.

Ancheta este în desfășurare pentru stabilirea cu exactitate a circumstanțelor în care s-a produs incidentul.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

‼️Alertă de noapte: Drone rusești detectate la granița României!‼️

Alex Campian

Published

on

Alertă RO-Alert în nordul județului Tulcea, după un atac rusesc asupra infrastructurii portuare ucrainene

În noaptea de vineri spre sâmbătă, un atac rusesc asupra infrastructurii civile din porturile ucrainene a determinat autoritățile române să emită o alertă RO-Alert pentru locuitorii din nordul județului Tulcea.

Mesajul de avertizare a fost transmis la ora 1:24 și a fost anulat după 18 minute, la 1:42, în urma confirmării că amenințarea nu viza teritoriul României.

Radarul armatei române a urmărit în permanență evoluția dronelor rusești și a confirmat că acestea nu au încălcat spațiul aerian românesc. Deși avioanele de luptă se aflau în stare de pregătire, nu a fost necesară o intervenție.

Autoritățile române subliniază că monitorizează în continuare situația cu maximă atenție și condamnă ferm atacurile împotriva infrastructurii civile din Ucraina, pe care le consideră nejustificate și în contradicție cu dreptul internațional.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite