Connect with us

Eveniment

“Domnule Emil Boc, înainte să ne construiţi metrou, vă rugăm să ne eliberaţi trotuarele!”

Stefania Heinz

Published

on

"Domnule Emil Boc, înainte să ne construiţi metrou, vă rugăm să ne eliberaţi trotuarele!"

Pietonii din Cluj-Napoca fac adesea slalom printre maşinile parcate pe trotuare sau printre stâlpii plantaţi în mijlocul trotuarelor. Dacă au un cărucior cu un copil mic, situaţia se complică rău de tot. Aceştia cer ajutorul primarului.  
Minicipalitatea construieşte metrou, dar pietonii din Cluj-Napoca nu au nevoie decât de o fâşie de trotuar ca să poată circula mai bine. Mai ales dacă au copii mici şi îi plimbă cu căruciorul. 

“Se spune că începi să înţelegi cu adevărat cartierul atunci cand ai copil mic şi îi iei străzile la pas. Voi cei de la Primăria Cluj-Napoca, aveţi copii? D-le Emil Boc, înainte să ne construiţi metrou, vă rugăm să ne eliberaţi trotuarele. Nu e greu. Costă puţin. Cu impact mare. De bun simţ”, scrie un clujean pe grupul de facebook Clujul Civic. 

Comentariile la postare arată că situaţia e una cu vechime, iar cei care au atras atenţia autorităţilor de ani de zile cu privire la aceasta, au rămas adesea doar cu atât. “Foarte bine formulată problema, e pe buzele tuturor care suntem în majoritar pietoni, nu e prima dată evident, dar cumva e prima dată când o aud formulată atât de bine, în contextul dezvoltărilor metropolitane (metrou etc.)”. “Bucuraţi-vă că nu sunt parcate maşini la 10 cm de gard!”, “Am făcut o plangere acum 2 ani fix legat de ce prezinţi aici. Au venit cei de la poliţia locală, m-au căutat acasă, le-am dat buletinul să îşi noteze datele din el. Mă simţeam ca şi cum aş fi încălcat legea făcând plângerea aia. După aceea mi-au zis că nu au ce să facă că sunt prea multe maşini parcate pe trotuar şi că nu pot sa dea sute de amenzi, aşa la toată lumea”, au scris alţi  clujeni. 

“Problemă majoră… din 2008 (!!!), când o asociaţie a mămicilor a organizat un marş al cărucioarelor, exact ca să facă apel la bun simţ în trafic, nu s-a schimbat mai nimic”, a scris o mămică.  

Unii chiar propun soluţii simple, care ar putea veni în ajutorul celor care aleg mersul pe jos. “Ne trebuie soluţii proactive, nu reactive. Dacă trotuarele ar fi protejate de stâlpii de delimitare, nu s-ar mai parca şi nici nu ar mai trebui să dea sute de amenzi pt că cei cu maşinile ar trebui să îşi găsească un alt loc de parcare”. 

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic, județul Cluj. Un copil de doar 2 ani și 7 luni și-a pierdut viața după ce a fost lovit de un ansamblu de vehicule format din autoturism și remorcă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj, două echipaje SMURD din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca, dintre care unul de terapie intensivă mobilă, au fost mobilizate de urgență la locul accidentului. La fața locului a fost solicitat și un elicopter SMURD pentru sprijin medical aerian.

Copilul a fost găsit în stop cardio-respirator, iar echipajele medicale au început imediat manevrele de resuscitare. Din păcate, în ciuda tuturor eforturilor depuse, medicii au fost nevoiți să declare decesul micuțului.

Conform Poliției Cluj, accidentul s-a produs în jurul orei 18:45. Primele cercetări arată că un bărbat în vârstă de 43 de ani, aflat la volanul unui vehicul cu remorcă, l-ar fi accidentat pe copilul care se afla în apropierea Drumului Comunal 114 (DC114). Circumstanțele exacte urmează să fie stabilite în cadrul anchetei.

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ.

Poliția continuă cercetările pentru a clarifica toate aspectele privind modul în care s-a produs tragedia.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Tragedie la Săvădisla, Cluj: Bărbatul prins între fiarele contorsionate a murit

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc în localitatea Săvădisla, județul Cluj. Un bărbat de aproximativ 60 de ani, aflat în autoturismul implicat în coliziunea cu un autocamion, și-a pierdut viața.

Victima a fost găsită încarcerată, în stop cardio-respirator, între fiarele contorsionate ale mașinii. Pompierii Detașamentului 2 Cluj-Napoca au intervenit de urgență, reușind să-l extragă din autoturism. În ciuda eforturilor medicilor de a-l resuscita, bărbatul nu a mai putut fi salvat.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca intervin în aceste momente la un grav accident rutier petrecut pe raza localității Săvădisla. În accident au fost implicate un autocamion și un autoturism”, a transmis ISU Cluj.

Circumstanțele exacte ale impactului urmează să fie stabilite de către polițiști. Traficul în zonă a fost restricționat temporar.

Sursa: ISU Cluj / Radio Cluj

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Tragedie la Florești: Fetiță de 12 ani lovită pe trecerea de pietoni. A fost intubată și transportată de urgență la spital

Alex Campian

Published

on

O fetiță de doar 12 ani a fost grav rănită marți seara, în jurul orei 21:25, după ce a fost lovită de un autoturism pe trecerea de pietoni de pe DN1 E60, în zona Metro din Florești, județul Cluj. Incidentul a provocat o intervenție medicală de urgență, copila fiind intubată la fața locului și transportată în stare critică la spital de către o ambulanță SMURD de terapie intensivă mobilă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Cluj, accidentul s-a produs în momentul în care un tânăr de 24 de ani, din Oradea, care conducea un autoturism pe direcția Gilău – Cluj-Napoca, a surprins și accidentat grav minora care traversa regulamentar pe trecerea de pietoni.

„Din primele cercetări, a reieşit că un tânăr de 24 de ani din municipiul Oradea, în timp ce conducea un autoturism din direcția Gilău spre Cluj-Napoca, ar fi acroşat o minoră de 12 ani din comuna Florești, aflată în traversarea drumului public pe trecerea pentru pietoni”, au transmis reprezentanții IPJ Cluj.

Polițiștii continuă ancheta pentru a stabili circumstanțele exacte ale accidentului. Impactul a fost extrem de violent, iar starea fetiței este în continuare una critică, medicii depunând toate eforturile pentru a-i salva viața

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom