Sponsorizat
Categories: Eveniment

Fum degajat de un aparat pe o secție ATI. 7 pacienți, printre care și intubați, au fost evacuați

Sponsorizat
Sponsorizat

Un incendiu a fost anunţat duminică seară la secţia mobilă ATI de la Institutul Marius Nastadin Capitală. La fața locului au sosit mai multe echipaje de intervenție.
UPDATE: „În acest moment nu se mai observă degajare de fum şi se fac verificări pentru identificarea focarului. Preventiv, cei 7 pacienţi vor fi relocaţi în cadrul altor secţii din spital”.

Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a spus la Digi24 că nu a fost niciun moment foc, ci un generator a scos fum.

„Este vorba de o caravană ATI, nu este nimic care să ne producă îngrijorare. Pacienţii sunt evacuaţi acum. Nu există victime, nu a existat foc, doar o sperietură”, a spus Voiculescu.

________________________________

Zeci de echipe de intervenţie au ajuns, duminică seara, la Institutul de Pneumoftiziologie “Marius Nasta” din Capitală, unde ar fi izbucnit un incendiu la o unitate mobilă ATI.
 
Din primele informaţii este vorba despre un ventilator exterior la unitatea mobilă ATI din exetriorul spitalului la care s-a înregistrat o degajare de fum, scrie News.ro. În interior se aflau 7 pacienti. Nu sunt victime. Se efectuează evacuarea de siguranţă a pacienţilor. Toţi pacienţii rămân internaţi în institut. 
Vlad Voiculescu, ministrul Sănătăţii a ajuns la unitatea sanitară. 

Raed Arafat spune că nu sunt probleme

“Era anunţat un incendiu la TIR-ul de terapie intensivă, însă la sosirea echipelor nu era foc cu flacără. În interiorul TIR-ului nu era fum şi nici flacără. Probabil ceva la exteriorul TIR-ului a fost. Echipele sunt acolo, nu sunt probleme. Probabil, pacienţii vor fi relocaţi până se verifică complet situaţia. Nu sunt probleme la acest moment”, a declarat, la Antena 3, şeful DSU, Raed Arafat. 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Restricții de trafic în Grigorescu: Trasee CTP deviate din 15 aprilie din cauza lucrărilor din Piața 14 Iulie

Cartierul Grigorescu intră din nou în „șantier activ”, iar harta transportului public se redesenează temporar.…

3 hours ago

Cabinetul Stomatologic Diacicov – locul unde zâmbetul devine prioritate

Într-o perioadă în care tot mai mulți oameni își doresc nu doar sănătate, ci și…

2 weeks ago

Charles Montgomery, invitat internațional la TILIA – Summitul Orașelor din România, organizat la Iași

Pentru prima dată în România, unul dintre cei mai influenți urbaniști ai lumii, Charles Montgomery,…

2 weeks ago

Povestea vinurilor Zaig & Engelhardt– comoara redescoperită din inima Transilvaniei

Într-o zonă unde timpul pare că a încetinit, iar dealurile Transilvaniei spun povești la fiecare…

3 weeks ago

Urban Kinetics: Clinica din Cluj care schimba modul in care sunt tratate durerile de spate

Tot mai mulți pacienți aleg tratamente personalizate, non-chirurgicale, pentru dureri lombare, hernii de disc și…

3 weeks ago

De ce se simte miros în Cluj-Napoca în această perioadă. Explicația oficială

În ultimele zile, mai mulți clujeni au semnalat apariția unor mirosuri neplăcute în diferite zone…

3 weeks ago