Connect with us

Eveniment

Ministrul: “Ursul-trofeu rămâne acasă”. Prințul: “Nu l-am împușcat pe Arthur”

Stefania Heinz

Published

on

Ministrul: "Ursul-trofeu rămâne acasă". Prințul: "Nu l-am împușcat pe Arthur"

În timp ce ministrul mediului, Barna Tanczos, spune că străinii nu vor mai fi lăsați să vâneze urși în România, prințul Emanuel de Liechtenstein se jură că nu l-a vânat pe Arthur, ci pe un urs periculos pentru săteni.
Tanczos susține că străinii nu vor mai putea veni să vâneze urși în România, dar și că trofeul ursului Arthur va rămâne în România, scoaterea sa din țară fiind ilegală. ”Am modificat ordinele de derogare, astfel încât totul să fie mult mai clar. Intervenția să se desfășoare în maximum 15 zile și să se facă de către asociația care se ocupă de zona respectivă. Foarte pe scurt: turiștii străini nu vor putea veni în România la vânătoare”, a explicat ministrul, la Realitatea Plus.

„Trofeul este în ţară. Blana și craniul, asta înseamnă trofeu, din câte am înțeles. Nu pleacă nici într-un fel din țară. Nu va pleca, nu există aşa ceva. Nu știu de ce a dat banii prințul. Blana și craniul sunt în județul Covasna, la acea asociație de vânătoare. Este faptă penală dacă pleacă din ţară, nu poate pleca. Este o discuţie întreagă de ani de zile cu vânătorii de ce nu se poate scoate din ţară. Nu se poate. Punct!”, a declarat Tanczos.

După aproape o săptămână de tăcere, prinţul a făcut primele declaraţii publice. Susţine că a ucis ursul ca să protejeze oamenii din comuna Ojdula (Covasna). Acuzat că a vânat cel mai mare urs din România, prințul susține, într-un comunicat, că el nu l-a împușcat pe Arthur, ci pe un alt urs, și că are dovezi în acest sens.

El spune că ursul ucis a fost considerat ca periculos de autoritățile române și că oferă tot sprijinul în ancheta declanșată. În țară, parchetul face cercetări pentru braconaj și uz ilegal de armă, conform Pro TV. 

„Însoțit de ghizi locali de vânătoare, am împușcat animalul-problemă la 250 m de casele unui sat. Dar nu este vorba despre ursul Arthur de care s-a pomenit în mass-media. Acest lucru este documentat fotografic”, susține vânătorul cu reședința în Austria. 

Prinţul îşi justifica decizia de a vâna în România prin faptul că ţara noastră are cea mai mare populaţie de urşi din Europa – peste 8.000. El susţine că exemplarul pe care l-a împuşcat fusese declarat periculos de către autorităţile române, pentru că intrase în repetate rânduri în gospodării: autorităţile au dat aprobarea pentru împuşcare, iar el a obţinut legal dreptul de a vâna.

Conform directorului asociaţiei de vânătoare, preţul plătit de prinţ pentru partida de vânătoare a fost de 7.000 de euro. Deşi ministrul mediului spune că trofeul va rămâne în România, activiştii sunt convinşi că va ajunge la vânător care pentru aceasta a plătit. Direcția Națională Anticorupție s-a autosesizat și a deschis o anchetă penală, fiind audiaţi primii martori.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Administratie

(Video) – Cluj-Napoca sărbătorește 1 Decembrie 2025 cu ceremonii, concerte și show-uri de lumini

Alex Campian

Published

on

Cluj-Napoca pregătește o zi de sărbătoare dedicată Zilei Naționale a României, potrivit sursei oficiale: primariaclujnapoca.ro. Primăria și Consiliul local îi invită pe clujeni și pe vizitatori să participe la evenimentele organizate în principalele piețe ale orașului, într-un program amplu desfășurat pe parcursul întregii zile de 1 Decembrie 2025.

Manifestările vor începe la ora 10:00, în Piața Mihai Viteazul, cu tradiționalul ceremonial de depunere de coroane și jerbe de flori. Ceremoniile continuă de la ora 11:30 în Piața Avram Iancu, unde Instituția Prefectului Județul Cluj, Primăria și Consiliul Local, alături de Divizia 4 Infanterie „Gemina”, vor organiza ceremonia oficială și un spectacol cu efecte speciale.

Bulevardul Eroilor va deveni scena unor reconstituiri istorice dedicate momentelor din anul 1918, cu două reprezentații programate la orele 12:30 și 14:00. Tot aici, între orele 12:00 și 21:00, publicul va putea păstra amintiri din zona de photobooth special amenajată.

După-amiaza continuă în Piața Unirii, unde la ora 15:00 începe un amplu regal folcloric susținut de artiști apreciați ai scenei tradiționale: Sava Negrean Brudașcu, Aurel Tămaș, Valeria și Traian Ilea, Maria Golban Șomlea și mulți alții, alături de ansamblurile Rapsodia Someșană și Românașul, acompaniați de Orchestra Regal Transilvan.

Unul dintre momentele cele mai așteptate este aprinderea iluminatului festiv, programată la ora 19:00, în Piața Unirii. Cupola de lumini va avea trei momente multimedia speciale, dedicate Zilei Naționale, la orele 19:00, 20:30 și 21:30, pe fond muzical tematic.

Seara va continua cu două concerte: Cargo – 40 de ani, de la ora 19:10, și Compact, de la ora 20:30, ambele în Piața Unirii.

În Piața Avram Iancu, de la ora 20:00, publicul este invitat la un spectaculos show de drone și lumini, menit să evoce spiritul de unitate și demnitate al momentului istoric al Marii Uniri. Mesajul central al spectacolului subliniază esența zilei: „La fel ca în 1918, puterea noastră stă în a fi împreună. Să rămânem uniți, solidari și demni.”

Evenimentele sunt organizate cu sprijinul partenerilor oficiali, principali și media, printre care Terapia – Sun Pharma, Iulius Mall Cluj-Napoca, Ursus, Vodafone, Coca-Cola, Alexandrion, Autoworld, Crama La Salina, Radio Cluj și TVR Cluj.


PROGRAM COMPLET

Piața Mihai Viteazul
10:00 – Ceremonial de depunere de jerbe și flori

Piața Avram Iancu
11:30 – Ceremonia oficială
20:00 – Show de drone și lumini

Bulevardul Eroilor
12:30 – Reconstituire 1918
14:00 – Reconstituire 1918
12:00–21:00 – Photobooth

Piața Unirii
15:00 – Regal folcloric
19:00 – Aprinderea iluminatului festiv
19:10 – Concert aniversar Cargo – 40 ani
20:30 – Concert Compact

sursa foto&video:primariaclujnapoca.ro

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Joc, energie și zâmbete cât cuprinde la Kendama Open Contest din Iulius Mall Cluj!

Alex Campian

Published

on

Evenimentul aduce împreună pasionați de toate vârstele într-o atmosferă prietenoasă și entuziasmantă, unde distracția se împletește cu mișcarea și spiritul de competiție. Sâmbătă, 22 noiembrie 2025, în zona Atrium, între orele 10:00 și 18:00, scena va fi plină de copii, tineri și adulți pregătiți să își arate abilitățile, să învețe trucuri noi și să își testeze limitele alături de membrii Echipei Kendama România — adevărați maeștri ai acestui joc iubit, conform Cluj24.ro.

Pe parcursul zilei, participanții vor fi ghidați într-o experiență vibrantă: demonstrații spectaculoase, runde de calificare pentru toate nivelurile, întâlniri cu profesioniștii și minigame-uri care aduc voie bună la fiecare încercare. Fie că ești începător curios, intermediar ambițios sau profesionist gata de un nou challenge, atmosfera pozitivă îți garantează un zâmbet și un moment de neuitat. Participarea este gratuită și accesibilă tuturor prin completarea formularului online de înscriere.

Programul începe cu o prezentare energică a echipei și continuă cu activități dinamice ce transformă întreaga zi într-un festival al mișcării. Fiecare probă este o nouă ocazie de a câștiga premii, de a lega prietenii și de a descoperi magia jocului de kendama. Finala fiecărei categorii promite suspans și aplauze, iar extragerea tombolei de la final aduce emoție și bucurie pentru toți participanții.

Vino să trăiești o zi plină de entuziasm, optimism și energie — Kendama Open Contest te așteaptă la Iulius Mall Cluj pentru o experiență care îți va face weekendul mai luminos ca oricând!

(sursa foto): kendamaromania.ro

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Mii de oameni au celebrat deschiderea Târgului de Crăciun din Cluj! Magia iernii a început în Piața Unirii

Alex Campian

Published

on

Potrivit informațiilor publicate de monitorulcj.ro, vineri seara, 21 noiembrie, Piața Unirii s-a umplut de lumină și entuziasm odată cu deschiderea oficială a Târgului de Crăciun din Cluj-Napoca, eveniment care a atras mii de clujeni dornici să intre în atmosfera sărbătorilor.

Târgul și-a deschis „porțile” la ora 19:00, moment în care luminile festive au fost aprinse, iar scena din centrul orașului a prins viață. Seara inaugurală a continuat cu un program artistic plin de energie, susținut de Paula Rad și trupa Bosquito, care au încălzit atmosfera și au dat startul oficial unui nou sezon de iarnă la Cluj.

Spectacolul continuă și în weekend. Sâmbătă, publicul este așteptat la concertele susținute de Armonia Music Club între 19:10 și 20:00, urmate de un show vibrant oferit de Argatu, între 20:15 și 21:15. Duminică, la aceleași ore, vor urca pe scenă talentații tineri de la Rock Academy, iar seara va fi completată de armoniile calde ale grupului Vocal Colors.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom