Sponsorizat
Categories: Eveniment

O tânără din Ucraina cântă la vioară pentru încetarea războiului, în centrul Clujului

Sponsorizat
Sponsorizat

Tânără violonistă din Ucraina cântă la vioară în Piața Unirii la manifestația organizată sâmbătă în solidaritate cu poporul Ucrainei și pentru a cere încetarea războiului.
Tânăra a cântat la vioară în Piața Unirii, îndeamnându-i pe clujeni să vină sâmbătă în centrul orașului la manifestația de solidaritate cu poporul Ucrainei și pentru a cere încetarea războiului.

“Un refugiat din Ucraina. O ființă umană. Un artist. Aici, la Cluj, cântând în Piaţa Unirii. În timp ce un război și o invazie brutală au loc în țara ei, ea performează aici, pentru umanitate. Vă rugăm să veniți să o auziți în această seară în Piața Unirii, la ora 18:00, pentru Solidaritatea Globală din Ucraina și pentru încheierea războiului”, a scris Kai Frithjof Brand-Jacobsen, directorul Organizaţiei “Department of Peace Operations”, pe rețelele de socializare, alături de un video.

“Sâmbăta aceasta ne adunăm încă o dată în solidaritate pentru a cere încetarea războiului, pentru a sprijini mișcarea pentru pacea globală, pentru a respecta viețile pierdute, pentru a susține rezistența eroică non-violentă din interiorul Ucrainei și, de asemenea, rezistența curajoasă non-violentă a oamenilor din Rusia.

Încurajăm oamenii să aducă lumânări pentru a crea un cerc pentru pace, mesaje pentru pace, inclusiv semne și bannere pictate, invităm muzicienii să aducă instrumente și muzica lor frumoasă.

Invităm artiști, poeți, designeri să creeze postări de artă și pe rețelele de socializare pentru a crește gradul de conștientizare cu privire la eveniment și la modul în care oamenii pot oferi sprijin umanitar și pentru a cere sfârșitul războiului – inclusiv pentru a sprijini opoziția artistică și civică față de război, de la oamenii curajoși din Rusia”, au transmis organizatorii manifestației.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Cabinetul Stomatologic Diacicov – locul unde zâmbetul devine prioritate

Într-o perioadă în care tot mai mulți oameni își doresc nu doar sănătate, ci și…

2 weeks ago

Charles Montgomery, invitat internațional la TILIA – Summitul Orașelor din România, organizat la Iași

Pentru prima dată în România, unul dintre cei mai influenți urbaniști ai lumii, Charles Montgomery,…

2 weeks ago

Povestea vinurilor Zaig & Engelhardt– comoara redescoperită din inima Transilvaniei

Într-o zonă unde timpul pare că a încetinit, iar dealurile Transilvaniei spun povești la fiecare…

3 weeks ago

Urban Kinetics: Clinica din Cluj care schimba modul in care sunt tratate durerile de spate

Tot mai mulți pacienți aleg tratamente personalizate, non-chirurgicale, pentru dureri lombare, hernii de disc și…

3 weeks ago

De ce se simte miros în Cluj-Napoca în această perioadă. Explicația oficială

În ultimele zile, mai mulți clujeni au semnalat apariția unor mirosuri neplăcute în diferite zone…

3 weeks ago

🇷🇴🔥 Tricolorii pe marele ecran la Cluj: vezi România – Turcia ca pe stadion, dar din fotoliu

Fotbalul își mută tribuna în sală! La Cinema City Cluj, meciul decisiv dintre România și…

3 weeks ago