Sponsorizat
Categories: Eveniment

Razie de seară pe străzile din Cluj. În vizor, bicicliștii și trotinetiștii/ Câte amenzi s-au dat

Sponsorizat
Sponsorizat

Polițiștii au acționat, joi, la Cluj-Napoca, în vederea prevenirii accidentelor de circulaţie produse pe fondul indisciplinei pietonilor şi a conducătorilor de biciclete/trotinete, dar şi în vederea respectării normelor de circulaţie de către conducătorii auto.
Acţiunea s-a desfăşurat joi, 6 august, în intervalul orar 18.00-20.00.

În cadrul acţiunii au fost legitimate 216  persoane şi au fost verificate 184 de vehicule.

“Au fost verificaţi un număr de 24 de conducători de trotinete, urmărindu-se cunoaşterea regulilor elementare de circulaţie şi a obligaţiilor ce le revin pe timpul deplasării pe drumurile publice, în conformitate cu prevederile OUG 195/2002R.

În urma abaterilor constatate, poliţiştii au aplicat 121 de sancţiuni contravenţionale, majoritatea dintre acestea fiind aplicate pentru abateri ale normelor privind circulaţia pe drumurile publice.

Astfel, 23 de biciclişti şi 11 conducători de trotinete au fost sancţionaţi contravenţional.

Alte 14 persoane au fost sancţionate contravenţional pentru traversarea neregulamentară a străzii”, precizează IPJ Cluj.

De asemenea, poliţiştii au aplicat 31 de sancţiuni contravenţionale conducătorilor auto pentru nerespectarea regimului legal de viteză, fiind reţinut un permis de conducere pentru depăşirea vitezei legale cu peste 50km/h şi au retras 2 certificate de înmatriculare pentru lipsa Inspecţiei Tehnice Periodice.

Totodată, poliţiştii au identificat un bărbat în timp ce conducea un autoturism pe strada Calea Turzii din municipiu, deşi avea dreptul de a conduce suspendat.

La acţiune au participat şi poliţişti locali din cadrul Primăriei municipiului Cluj-Napoca.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Pelerinajul de la Nicula – Rugăciune, lumină și speranță în ziua Adormirii Maicii Domnului

La poalele blânde ale dealului din satul Nicula, la câțiva kilometri de Gherla, Mănăstirea „Adormirea…

7 days ago

IULIUS – 25 de ani de inovație în retail și regenerare urbană în România

IULIUS marchează un sfert de secol de activitate, timp în care a redefinit standardele retailului…

1 week ago

Cluj-Napoca interzice fumatul în parcuri, stații și baze sportive. Amenzi până la 500 lei

De astăzi, 13 august, în Cluj-Napoca intră în vigoare o măsură importantă pentru sănătatea publică:…

1 week ago

Un român schimbă istoria neuroștiinței la Stanford: Sergiu Pașca, pionier în modelarea creierului uman

Sergiu Pașca, cercetător român de renume internațional, face istorie în domeniul științelor comportamentale la Universitatea…

1 week ago

Patru cetățeni străini, prinși cu bijuterii furate la un festival din Cluj

Cluj-Napoca, început de august. Orașul pulsează sub luminile și sunetul unui festival de muzică. În…

1 week ago

Metroul din Cluj intră în faza subterană: au început lucrările la puțul de lansare pentru TBM-uri

Metroul din Cluj intră în faza subterană: lucrări la 24 de metri adâncime Luni, 11…

1 week ago