Sponsorizat
Categories: Eveniment

Românca infectată din Creta a IGNORAT. “A zis că nu vrea să-şi strice vacanţa”

Sponsorizat
Sponsorizat

Femeia s-a plimbat nestingherită timp de 72 de ori prin insulă, deşi trebuia să stea la izolare.
Grecii sunt consternaţi de cazul româncei infectate cu COVID-19 de pe insula Creta. Turista care a zburat din România cu un charter pe 1 iulie a fost testată la aterizare şi trebuia să stea la hotel în izolare timp de 24 de ore până la aflarea rezultatului.

Potrivit Greekreporter.com, după testul efectuat pe aeroportul Heraklion, femeia s-a dus la hotelul unde avea rezervare, dar acesta era închis. A găsit alt hotel prin intermediul unui oficiu turistic şi s-a mutat acolo. Când autorităţile au primit testul pozitiv, au mers la hotelul unde era cazată iniţial femeia din România ca s-o anunţe  vestea proastă. Aceasta însă nu mai era de găsit deoarece nu anunţase că şi-a schimbat hotelul.

După ce au localizat-o în sfârşit pe femeie, autorităţile au fost consternate să afle că aceasta a explorat insula nestingherită, în ciuda instrucţiunilor primite de la autorităţi de a sta în izolare până la aflarea rezultatului testului medical. Potrivit turistei din România, ea nu a vrut să-şi strice vacanţa şi a decis să iasă la plimbare. În prezent se află în carantină la un hotel pus la dispoziţie de autorităţile elene, mai scrie sursa citată.

Autorităţile din Creta sunt în alertă după ce alţi doi turişti au fost testaţi pozitiv pentru COVID-19, ei fiind asimptomatici.

 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Un Adio Dureros: Taximetria din Cluj-Napoca a Pierdut un Coleg Drag

Astăzi, o veste tristă a cutremurat comunitatea taximetriștilor din Cluj-Napoca, lăsând în urmă un gol…

4 days ago

Noua imagine a Sora Shopping Center: transparența ca strategie de mediere urbană

O randare recentă oferă o primă privire asupra modului în care ar putea arăta Sora…

6 days ago

Elev de la Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Dej, admis în Mensa România: în top 2% la nivel mondial

Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej conform dejeanul.ro, marchează o nouă performanță de excepție. Gabriel…

2 weeks ago

Ungaria modifică Constituția: genul legal este definit exclusiv ca masculin sau feminin

Ungaria a adoptat o modificare constituțională prin care genul legal este recunoscut exclusiv ca masculin…

2 weeks ago

Timp pentru familie și cumpărături planificate: programul supermarketurilor de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026

Sărbătorile vin cu miros de cozonac, luminițe și timp prețios petrecut alături de cei dragi…

3 weeks ago