Sponsorizat
Categories: Eveniment

România, pe locul 1 în topul țărilor cu cele mai periculoase şosele din lume, cu 96 de morţi la un milion de locuitori

Sponsorizat
Sponsorizat

Un clasament făcut de platforma „Nerd Wallet” plasează România pe locul 1 în topul țărilor cu cele mai periculoase şosele din lume, scrie ziarul italian La Repubblica.
Având la bază cel mai nou raport al OMS privind siguranța stradală, dar și analiza furnizată de Inrix (societate din Washington care se ocupă cu furnizarea datelor privind investițiile în infrastructură, traficul și parcările) s-a reușit întocmirea unui top al ţărilor privind siguranţa pe şosele.

Pentru crearea acestui clasament au fost analizate toate datele ce țin de victimele accidentelor, aglomerația în trafic, limitele de viteză și mobilitatea din diferite țări. Studiul s-a desfășurat între 30 septembrie și 1 octombrie 2020 și a stabilit care sunt țările cu cele mai sigure șosele, dar și cele mai nesigure.

Pe baza informațiilor despre victime și aglomerație din trafic, România, Grecia și Bulgaria au cele mai periculoase şosele la nivel global. 

La polul opus se află Norvegia, Japonia, Elveția, Marea Britanie, Scoția, Israel, Țara Galilor, Olanda și Germania.

Datorită numărului mare de morți, SUA au fost declarată țara cu cea mai mare mortalitate din lume în ceea ce privește condusul mașinilor, statistica arătând 110 morți la un milion de locuitori.

Nici România, Bulgaria, Serbia și Polonia nu stau mai bine, fiecare dintre ele având 96, 89,7, 76,8 și 76,5 decese la un milion de locuitori. Cele mai sigure țări s-au dovedit a fi Islanda (16,8), Norvegia (20,3) și Suedia(21.6). Studiul arată că numărul deceselor poate fi influențat de comportamentul uman și condițiile meteorologice, dar principala cauză a accidentelor rămâne eroarea umană.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Un Adio Dureros: Taximetria din Cluj-Napoca a Pierdut un Coleg Drag

Astăzi, o veste tristă a cutremurat comunitatea taximetriștilor din Cluj-Napoca, lăsând în urmă un gol…

4 days ago

Noua imagine a Sora Shopping Center: transparența ca strategie de mediere urbană

O randare recentă oferă o primă privire asupra modului în care ar putea arăta Sora…

7 days ago

Elev de la Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Dej, admis în Mensa România: în top 2% la nivel mondial

Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej conform dejeanul.ro, marchează o nouă performanță de excepție. Gabriel…

2 weeks ago

Ungaria modifică Constituția: genul legal este definit exclusiv ca masculin sau feminin

Ungaria a adoptat o modificare constituțională prin care genul legal este recunoscut exclusiv ca masculin…

2 weeks ago

Timp pentru familie și cumpărături planificate: programul supermarketurilor de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026

Sărbătorile vin cu miros de cozonac, luminițe și timp prețios petrecut alături de cei dragi…

3 weeks ago