Connect with us

Eveniment

Sol Campbell și-a amintit de Dan Petrescu: „Făcea excelent ambele faze, era fantastic.”

Diana Petrescu

Published

on

Sol Campbell și-a amintit de Dan Petrescu: „Făcea excelent ambele faze, era fantastic.”

Fostul fotbalist Sol Campbell a avut cuvinte de laudă la adresa lui Dan Petrescu, la un eveniment de educație financiară la care a participat alături de Daniel Pancu.Sol Campbell, fost mare fundaș central, cu 7 trofee la Arsenal și 73 de meciuri la naționala Angliei, și-a amintit de duelurile cu Dan Petrescu, care a jucat în Premier League între 1994 și 2002.„Făcea excelent ambele faze, era fantastic. Putea înscrie, putea oferi pase de gol, a fost unul dintre primii fundași laterali care să facă ambele faze. Jucător de top, în opinia mea”, a afirmat Campbell despre Petrescu, potrivit Gazeta Sporturilor.Daniel Pancu, despre educația financiară a tinerilor„E greu ca la vârsta asta, la 20, 21 de ani, să ai mintea la finanțe, la viitor. Așa suntem toți. Am avut șansa să fiu antrenat de Mircea Lucescu de la 19 ani.Pe lângă sfaturile despre fotbal, viață și educație, mi-a spus că mașinile și femeile frumoase nu se termină la 35 de ani. Viața e mult mai frumoasă după aceea, dacă sunteți atenți acum.George Copos a venit cu educația financiară, ne vorbea despre acțiuni, bursă, de investit încă de pe atunci, în anii 1997-1998. Eu, la 19 ani, precum colegii mei, ne gândeam la mașini, nu la acțiuni.E greu de schimbat mintea unui copil de 20 de ani, foarte mulți înțeleg lucrurile astea”, a precizat Pancu, actual selecționer al naționalei U20 a României.Dan Petrescu vrea să renunțe la un fundaș centralConform informațiilor oferite de prosport.ro, Dan Petrescu discută, în aceste zile, despre posibilitatea rezilierii îndepărtării francezului de origine cameruneză Jean-Claude Billong (29 de ani), anunță Digi Sport.Clubul din Gruia speră să găsească înțelegere din partea fostului fotbalist de la Clermont, Benevento sau Maribor și să se realizeze o despărțire amiabilă.Dan Petrescu l-a folosit pe Jean-Claude Billong doar în trei partide, în acest sezon, toate din Cupa României, iar evoluțiile sale nu i-au oferit încredere ”Bursucului”.Astfel, tehnicianul consideră că se poate lipsi de jucător, avându-i la dispoziție pe Andrei Burcă, Andrea Yuri, Bogdan Țîru sau Denis Kolinger.

Source link

Facebook Comments Box

Eveniment

🎓 Bal de absolvire ca-n povești la Cluj-Napoca!

Maria Costea

Published

on

Elevii Colegiului Național Unitarian „János Zsigmond” au strălucit într-o seară de neuitat

Magie, eleganță și emoții puternice la Cluj-Napoca! Absolvenții claselor a XII-a de la Colegiul Național Unitarian „János Zsigmond” au spus „adio” liceului într-un mod spectaculos: cu un bal de absolvire demn de poveștile regale! 👑

Evenimentul, devenit o adevărată tradiție a colegiului, a avut loc chiar în curtea liceului, transformată pentru o seară într-un cadru de vis. Decorurile rafinate, luminile calde și ținutele impecabile ale absolvenților au creat o atmosferă de basm.

💃 Cu emoțiile la cote maxime, tinerii au dansat valsuri vieneze, în aplauzele părinților, profesorilor și colegilor. Fiecare pas a fost încărcat de semnificație, marcând sfârșitul unei etape și începutul unei aventuri noi în viață.

❤️ Seara a fost nu doar un spectacol vizual, ci și un moment de reflecție și recunoștință — pentru anii petrecuți împreună, pentru lecțiile învățate și prieteniile legate.

📸 Imaginile care surprind eleganța și emoția serii au fost realizate de Varró-Bodoczi Zoltán.

Un bal ca-n povești, pentru niște tineri care au scris deja un capitol memorabil în povestea vieții lor! ✨

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

Program special de transport public în Cluj-Napoca cu ocazia „Nopții Muzeelor”, sâmbătă, 17 mai

Stefania Heinz

Published

on

Cu ocazia evenimentului „Noaptea Muzeelor” care are loc sâmbătă, 17 mai, Compania de Transport Public Cluj-Napoca (CTP) anunță un program special de transport în comun, destinat să faciliteze accesul publicului la muzeele din oraș și întoarcerea în siguranță spre cartierele rezidențiale.

Vor fi puse la dispoziție linii de noapte care vor conecta zona centrală cu principalele cartiere din oraș: Zorilor, Grigorescu, Mănăștur, Mărăști, Gheorgheni, Piața Gării și Aeroportul Internațional Cluj-Napoca.

Programul curselor de noapte:

  • Din cartierul Zorilor – Linia 54N:
    Plecări la orele: 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 01:00

  • Din cartierul Grigorescu – Linia 54N:
    Plecări la orele: 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 01:00

  • Din cartierul Mănăștur – Linia 25N:
    Plecări la orele: 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 01:00

  • Din cartierul Gheorgheni – Linia 25N:
    Plecări la orele: 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 01:00

  • De la Aeroport – Linia 5N:
    Plecări la orele: 22:50, 23:20, 23:50, 00:20, 00:50

  • Din Piața Gării – Linia 5N:
    Plecări la orele: 22:50, 23:20, 23:50, 00:20, 00:50

CTP încurajează publicul să utilizeze transportul public pentru a se bucura de eveniment într-un mod sigur și sustenabil. Accesul la muzeele din Cluj-Napoca este gratuit în cadrul „Nopții Muzeelor”, iar transportul de noapte va asigura o deplasare facilă în oraș pe tot parcursul serii.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

Video: România, printre primele 10 echipe la Campionatul Mondial de Cheerleading – Felicitări!

Stefania Heinz

Published

on

România a reușit o performanță remarcabilă la Cheerleading World Championship, clasându-se printre primele 10 echipe din lume! Este un moment istoric pentru sportul românesc, care confirmă progresul și dedicarea deosebită a sportivilor noștri în acest domeniu dinamic și extrem de competitiv.

Echipa națională a impresionat printr-o combinație spectaculoasă de tehnică, acrobație, sincronizare și energie, demonstrând că România are un cuvânt important de spus în cheerleadingul internațional. Participarea la această competiție de talie mondială a însemnat luni de antrenamente intense, sacrificii și o dorință uriașă de a reprezenta cu mândrie culorile țării.

Rezultatul obținut plasează România în elita mondială a cheerleadingului și oferă un exemplu de ambiție și perseverență pentru toți tinerii sportivi.

Felicitări sportivilor, antrenorilor și întregului staff pentru această reușită incredibilă! Ați demonstrat că, prin muncă și pasiune, visele devin realitate.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite