Sponsorizat
Categories: Eveniment

Sute de amenzi, împărţite de poliţişti în weekend, pe şoselele Clujului. Câţi şoferi au rămas fără permis

Sponsorizat
Sponsorizat

În acest weekend poliţiştii clujeni au avut mult de lucru. Aceştia au făcut bilanţul acţiunii desfăşurate pe şoselele Clujului pentru prevenirea şi combaterea încălcării normelor rutiere şi în scopul prevenirii producerii accidentelor. 
“În acest sfârșit de săptămână, polițiștii rutieri și de ordine publică din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Cluj au acționat în întregul județ pentru creşterea gradului de siguranţă rutieră, prin combaterea conducerii sub influenţa băuturilor alcoolice și impunerea respectării limitei legale de viteză.

Astfel, în perioada 31 iulie – 1 august, acțiunea coordonată de Serviciul Rutier a condus la constatarea a numeroase abateri de la prevederile normelor rutiere, polițiștii aplicând în total 493 de sancțiuni contravenționale, dintre care 452 pentru încălcarea normelor de circulație pe drumurile publice.

Ca măsuri complementare, polițiștii au reținut 13 permise de conducere, dintre care 7 pentru viteză, iar unul pentru conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice.

Neregulile constate la starea tehnică a autovehiculelor a condus la retragerea a 5 certificate de înmatriculare. Acțiunile pentru siguranța rutieră continuă și în următoarea perioadă”, a anunţat un comunicat de presă al IPJ Cluj. 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

🚨 Accident grav la Jucu de Sus: Trei persoane rănite, una transportată cu elicopterul SMURD la spital

Accident grav la Jucu de Sus: Femeie preluată de elicopter SMURD, alte două persoane rănite…

5 hours ago

🕯️ A murit Dr. Ioan Boilă, „Medicul fără de arginți” al Clujului – O viață dăruită oamenilor și credinței

Clujul și întreaga Românie sunt mai sărace. Sâmbătă, 5 iulie 2025, la venerabila vârstă de…

6 hours ago

📰 Accident rutier la Călata: Femeie de 65 de ani, transportată la spital

Un accident rutier a avut loc marți dimineața, în localitatea Călata, județul Cluj, pe DN1R.…

6 hours ago

🚨 Clujul Sub Asediul Naturii: Copaci Căzuți, Incendii și Pagube! Pompierii în Alertă Maximă 🚨

Bilanț Intervenții Cluj: Vijelii, Incendii și Pagube – 8 iulie 2025 Seara de marți, 8…

13 hours ago

🏗️ Gheretele de pe strada Argeș dispar. Primăria promite un nou peisaj urban în jurul Canalului Morii

Transformare majoră în centrul Clujului! Primăria anunță că doar 10 gherete mai sunt în picioare…

15 hours ago

Lovitură Financiară pentru CFR Cluj! Nume Nou de Stadion și Milioane de la Can Holding

CFR Cluj dă lovitura! Noul sponsor aduce milioane de euro și schimbă numele stadionului CFR…

17 hours ago