Sponsorizat
Categories: Eveniment

Tâlhărie într-o biserică din Cluj! Trei tineri, dintre care doi minori, acuzați de furt și agresiune

Sponsorizat
Sponsorizat

Tinerii în vârstă de 15, 17 și 22 ani au pătruns pe un geam în interiorul unui lăcaș de cult de unde ar fi sustras un sistem de sonorizare. Fiind surprinși asupra faptei au devenit agresivi pentru a-și asigura scăparea.
Magistrații Judecătoriei Turda au dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile, față de doi tineri de 17 și 22 de ani și măsura controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile, în cazul unuia în vârstă de 15 ani, pentru furtul unui sistem de sonorizare de la o biserică din Turda.

„La data de 24 noiembrie a.c., magistrații Judecătoriei Turda au dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile, față de doi tineri de 17 și 22 de ani și măsura controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile, în cazul unuia în vârstă de 15 ani. Aceștia sunt cercetați pentru tâlhărie calificată, în cadrul unui dosar penal instrumentat de polițiștii Biroului de Investigații Criminale Turda, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Turda.

În fapt, la data de 7 noiembrie a.c., Poliția municipiului Turda a fost sesizată despre comiterea unei infracțiuni care a avut loc pe strada 22 Decembrie 1989 din municipiul Turda, unde, persoane necunoscute, prin escaladarea unui geam, ar fi pătruns în interiorul unui lăcaș de cult, de unde ar fi sustras un sistem de sonorizare”, transmite IPJ Cluj.

În momentul comiterii faptei, aceștia au fost surprinși de alte persoane, iar pentru a-și asigura scăparea, s-ar fi manifestat agresiv. Polițiștii au derulat activități pentru documentarea și identificarea persoanelor bănuite, iar în baza probatoriului administrat a fost dispusă reținerea acestora, ulterior fiind prezentați magistraților pentru luarea unor noi măsuri preventive.

În cauză cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tâlhărie calificată.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Cabinetul Stomatologic Diacicov – locul unde zâmbetul devine prioritate

Într-o perioadă în care tot mai mulți oameni își doresc nu doar sănătate, ci și…

2 weeks ago

Charles Montgomery, invitat internațional la TILIA – Summitul Orașelor din România, organizat la Iași

Pentru prima dată în România, unul dintre cei mai influenți urbaniști ai lumii, Charles Montgomery,…

2 weeks ago

Povestea vinurilor Zaig & Engelhardt– comoara redescoperită din inima Transilvaniei

Într-o zonă unde timpul pare că a încetinit, iar dealurile Transilvaniei spun povești la fiecare…

3 weeks ago

Urban Kinetics: Clinica din Cluj care schimba modul in care sunt tratate durerile de spate

Tot mai mulți pacienți aleg tratamente personalizate, non-chirurgicale, pentru dureri lombare, hernii de disc și…

3 weeks ago

De ce se simte miros în Cluj-Napoca în această perioadă. Explicația oficială

În ultimele zile, mai mulți clujeni au semnalat apariția unor mirosuri neplăcute în diferite zone…

3 weeks ago

🇷🇴🔥 Tricolorii pe marele ecran la Cluj: vezi România – Turcia ca pe stadion, dar din fotoliu

Fotbalul își mută tribuna în sală! La Cinema City Cluj, meciul decisiv dintre România și…

3 weeks ago