Sponsorizat
Categories: Eveniment

Traficanți de droguri, reținuți de polițiștii clujeni. Aprovizionau Clujul și încă două județe cu cannabis și cocaină

Sponsorizat
Sponsorizat

Polițiștii clujeni au găsit, joi, în urma unor percheziții domiciliare la persoane bănuite de deținere și trafic de droguri, cca 16 kg de cannabis și sute de grame de cocaină.
La data de 2 iunie a.c., polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Cluj, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Cluj, au pus în aplicare 2 mandate de percheziție domiciliară și 3 mandate de aducere, emise pe numele a 3 bărbați bănuiți de trafic de droguri de risc și de mare risc.

Din cercetări a reieșit că, în perioada toamna anului 2021 – vara anului 2022, cei bănuiți ar fi achiziționat, deținut și comercializat droguri de risc și de mare risc consumatorilor din județele Cluj, Mureș și Dolj.

De asemenea, la sfârșitul lunii mai 2022, o persoană bănuită, în baza unei înțelegeri prealabile cu o altă persoană, s-ar fi deplasat în Spania, în zona Barcelona, de unde ar fi procurat 13,88 kg de canabis. Drogurile ar fi fost introduse în România prin intermediul unei firme de coletărie cu punct de lucru în Barcelona – Spania, fiind preluate de persoanele bănuite în municipiul Cluj – Napoca.

În urma perchezițiilor domiciliare, au fost descoperite și ridicate aproximativ 16 kilograme de cannabis și 600 de grame de cocaină, 2 grindere, 85 de pungi cu urme de substanțe, 233 de pungi prevăzute cu ziplock goale, un kit, 14.200 de lei, 500 de euro și 400 de dolari.

Pe numele celor 3, procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Cluj au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând ca, în cursul zilei de 3 iunie a.c., să fie prezentați instanței, cu propunere de arestare preventivă.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române.

La acțiune, au participat și jandarmii din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Cluj-Napoca.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

🚨 Magazin Carrefour din Cluj închis de polițiști! O angajată a fost prinsă vânzând țigări unui minor

Un magazin Carrefour Express din Cluj-Napoca a fost închis de polițiștii locali, după ce o…

6 hours ago

🚴‍♀️ Clujenii sunt invitați la a 187-a ediție a Marșului Bicicliștilor – apel pentru un oraș mai prietenos cu pedalatul

Sâmbătă, 11 octombrie 2025, Clubul de Cicloturism Napoca (CCN) organizează a 187-a ediție a Marșului…

21 hours ago

🎒 Excursiile, interzise în „Școala altfel” și „Săptămâna verde”. ISJ Cluj impune restricții stricte în școlile din județ

Inspectoratul Școlar Județean Cluj a emis o nouă Instrucțiune adresată tuturor unităților de învățământ preuniversitar,…

1 day ago

Carmen Grebenișan a născut! Influencerița din Cluj a devenit mamă pentru prima dată, la un an după divorț: „Îngerul este aici”

Bucurie imensă în viața celebrei influencerițe clujene, Carmen Grebenișan! La un an după divorț, vedeta…

2 days ago

Tranzacție bombă pe piața lactatelor! Napolact, vândut pentru 76 de milioane de dolari – afacerea așteaptă avizul Consiliului Concurenței!

Lovitură de proporții în industria lactatelor din România! Celebrul brand Napolact, simbol al Ardealului, ar…

2 days ago