Connect with us

Eveniment

Trei bărbaţi din Cluj, pe mâna poliştiştilor pentru că procurau acte false: buletine, permise de conducere, paşapoarte

Stefania Heinz

Published

on

Trei bărbaţi din Cluj, pe mâna poliştiştilor pentru că procurau acte false: buletine, permise de conducere, paşapoarte

În perioada 5 martie – 13 august, poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Huedin au efectuat 3 percheziţii domiciliare la locuinţele unor persoane bănuite de săvârşirea infracţiunii de complicitate la infracţiunea de fals material în înscrisuri oficiale. 
 
În cadrul percheziţiilor, au fost descoperite şi ridicate mai multe bunuri, documente şi înscrisuri ce prezintă importanţă în vederea probării întregii activităţi infracţionale.  Totodată, poliţiştii au identificat documente falsificate în posesia mai multor persoane, utilizate de către acestea pentru a se legitima cu ocazia diferitelor controale în trafic, fiind întocmite mai multe dosare penale în acest sens. 

În fapt, 3 bărbaţi cu vârste cuprinse între 33 şi 46 de ani, din municipiul Cluj-Napoca, comuna Mănăstireni, respectiv comuna Apahida, în perioada 2017 – prezent, ar fi intermediat obţinerea de permise de conducere, cărţi de identitate, pașapoarte contrafăcute, aparent emise de autoritățile unor state UE sau NON-UE, contra unor sume de bani.  În cauză se continuă cercetările în vederea identificării tuturor participanţilor şi probarea întregii activităţi infracţionale. 

În prezent, doi dintre aceştia se află în stare de deţinere în Penitenciarul Gherla, respectiv Penitenciarul Baia-Mare, iar celălalt este cercetat în stare de libertate. 

Percheziţiile au beneficiat de sprijinul poliţiştilor din cadrul Centrului de Reţinere şi Arest Preventiv Cluj, Serviciului pentru Acţiuni Speciale, Serviciului Criminalistic şi Secţiei 7 Poliţie Cluj -Napoca şi Postului de Poliţie Mănăstireni.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

🚨 Accident grav la Jucu de Sus: Trei persoane rănite, una transportată cu elicopterul SMURD la spital

Alex Campian

Published

on

Accident rutier Jucu de Sus Cluj, femeie transportată cu elicopter SMURD

Accident grav la Jucu de Sus: Femeie preluată de elicopter SMURD, alte două persoane rănite

Miercuri, 9 iulie 2025, un grav accident rutier a avut loc pe Strada Tudor Vladimirescu din localitatea Jucu de Sus, județul Cluj. Un autoturism a părăsit carosabilul și s-a izbit violent de un cap de pod, iar în urma impactului trei persoane au fost rănite, una dintre ele fiind preluată de un elicopter SMURD.

🚒 Pompierii de la Detașamentul 1 Cluj-Napoca au intervenit de urgență cu trei autospeciale de descarcerare și două ambulanțe SMURD, dintre care una de terapie intensivă. În sprijin a fost solicitat și elicopterul SMURD de la Punctul Aeromedical Jibou.

👩‍⚕️ În mașină se aflau două femei și un bărbat. Cele două femei, de aproximativ 55 și 75 de ani, au fost extrase din autoturism, conștiente, dar cu multiple traumatisme. Una dintre ele, în stare mai gravă, a fost preluată de elicopterul SMURD și transportată la spital. Bărbatul, de aproximativ 62 de ani, a fost și el transportat cu ambulanța la o unitate medicală pentru îngrijiri.

🚗 Potrivit polițiștilor clujeni, accidentul s-a produs în jurul orei 11:30, atunci când șoferița în vârstă de 57 de ani, din Cluj-Napoca, care se deplasa spre localitatea Sic, a pierdut controlul volanului pe carosabilul umed și a intrat cu mașina într-un cap de pod. Testarea alcoolscopică a arătat un rezultat negativ.

Poliția continuă cercetările pentru a stabili cauzele exacte ale accidentului.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

📰 Accident rutier la Călata: Femeie de 65 de ani, transportată la spital

Alex Campian

Published

on

Accident rutier la Călata, județul Cluj, iulie 2025, intervenția pompierilor și ambulanței

Un accident rutier a avut loc marți dimineața, în localitatea Călata, județul Cluj, pe DN1R. Două autoturisme au fost implicate într-o coliziune, iar o femeie în vârstă de 65 de ani a fost transportată la spital pentru investigații suplimentare.

🚑 La fața locului au intervenit pompierii din cadrul Detașamentului Huedin cu o autospecială dotată cu modul de descarcerare, alături de un echipaj medical SAJ. Din fericire, nicio persoană nu a rămas încarcerată în urma impactului.

👉 Potrivit primelor informații transmise de IPJ Cluj, accidentul s-a produs în jurul orei 10:30, atunci când un bărbat de 48 de ani, din Cluj-Napoca, aflat la volanul unui autoturism, a efectuat un viraj la stânga pentru a intra pe DJ108C. În acel moment, a fost lovit de un alt autoturism care circula din sens opus, condus de un bărbat de 38 de ani, din Beliș.

👩‍⚕️ În urma coliziunii, pasagera de 65 de ani din autoturismul condus de bărbatul de 38 de ani a suferit răni și a fost transportată la spital.

🧪 Testele alcoolscop realizate asupra celor doi șoferi au avut rezultate negative.

Poliția continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate împrejurările producerii accidentului.

Accident rutier la Călata, județul Cluj, iulie 2025, intervenția pompierilor și ambulanței pentru mai multe masini

info: IPJ Cluj

foto: infoHuedin

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Sterilizare Gratuită Câini și Pisici Cluj 2025 | USAMV Spay Day

Alex Campian

Published

on

Clujenii pot steriliza gratuit câinii și pisicile la USAMV Cluj-Napoca – Spay Day 2025

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) Cluj-Napoca organizează pe 11 iulie evenimentul „Spay Day 2025” – un maraton de sterilizări gratuite pentru câini și pisici, care va avea loc în clinicile veterinare ale universității. La această acțiune participă și 85 de studenți absolvenți ai facultății.

Începând cu ora 8:30, cadre didactice și absolvenți din anul 2025 vor efectua sterilizările pentru animalele înscrise, în cadrul clinicilor USAMV. Această campanie anuală, derulată în același format din 2018, se adresează în special proprietarilor de animale cu resurse financiare limitate, precum și animalelor fără stăpân.

Înscrierile se fac telefonic, la numărul 0730 176 297, în data de 9 iulie, între orele 9:00 și 16:00. Sunt disponibile aproximativ 45 de locuri, iar intervențiile vor fi realizate în ordinea înscrierii.

„Sterilizarea animalelor de companie este cea mai eficientă și umană metodă de control a populației de câini și pisici, prevenind apariția puilor nedoriți și reducând abandonul”, a declarat conf. dr. Cosmin Peștean, coordonatorul campaniei.

Beneficiile sterilizării includ reducerea riscului unor boli ale aparatului genital, îmbunătățirea calității vieții animalelor, diminuarea comportamentelor agresive, dar și reducerea numărului de animale eutanasiate, cu un impact pozitiv asupra comunității.

Proprietarii sunt rugați să nu hrănească animalele cu cel puțin 12 ore înainte de intervenție.

La maraton vor participa aproximativ 85 de absolvenți ai Facultății de Medicină Veterinară, din programele în limba română, engleză și franceză, alături de cadre didactice, medici și tehnicieni veterinari din toate specializările, de la recepție până la blocul operator.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom