Eveniment
Urs observat într-o pădure de lângă localitatea Livada, judeţul Cluj

Apar din nou relatări despre apariții de urși în zona Gherla. Un astfel de caz s-a petrecut luni la orele amiezii, într-o pădure de lângă Livada, în comuna Iclod, judeţul Cluj.
Horică, un localnic care se afla în pădure, a povestit că la un moment dat a observat animalul, printre copaci. Omul nu s-a pierdut cu firea și a strigat, iar ursul s-a speriat și a fugit, nu înainte de a fi fotografiat, scrie GherlaInfo.
Oamenii din zonă spun că și în urmă cu un an ar fi fost semnalate apariții de urși în pădurile din apropierea satului. În toamna trecută, un șofer a fost luat prin surprindere de apariția unui urs pe șosea, pe varianta ocolitoare a municipiului Gherla, lângă pădurea de la Bunești.
Tot ieri seară, jandarmii harghiteni au fost solicitaţi să intervină pentru alungarea a trei urşi din curtea unui localnic din satul Bancu, comuna Ciucsângeorgiu, dar animalele nu au mai fost găsite în zonă, la sosirea echipajului. Prezenţa urşilor a fost semnalată la 112 de un bărbat care a anunţat că în grădina unei case situate la marginea satului, în apropierea pădurii, ar fi prezenţi trei urşi, o ursoaică cu doi pui. Din cele relatate de bărbat, aceştia ar fi rămaşi blocaţi înăuntrul curţii, din cauza unui gard electric instalat pentru protecţie.
În zonă a fost direcţionată imediat o patrulă de jandarmi, dar la sosirea acesteia urşii nu se mai aflau în zonă. Jandarmii au mai rămas o perioadă de timp în zonă, pentru a se asigura că urşii nu se întorc.
Localnicii au fost avertizaţi despre pericol printr-un mesaj RO-ALERT trimis de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, iar în sprijin a fost trimis şi un echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean.
Este a treia intervenţie a jandarmilor din ultimele zile pentru îndepărtarea urşilor care au intrat în localităţi, celelalte două fiind înregistrate la Odorheiu Secuiesc şi în satul Ulcani, comuna Dealu.
Eveniment
Cluj: Muntele Basmelor îi așteaptă cu un program special pe copii. Locul magic cu Balauri, Dragoni, Dinozauri, Giganți, Unicorni și Prințese

Eveniment
Tinerii militari, în vizită la Baza Aeriană din Câmpia Turzii! Cum a fost experiența

Eveniment
Degajare de fum noaptea trecută pe casa scării dintr-un bloc de locuințe din Cluj-Napoca

-
Social19 hours ago
Cluj – Femeie lovită de o ambulanță SMURD în misiune: ”E normal să o lași pe bancă?” / ”Ar trebui amendată!” – VIDEO
-
Social2 days ago
Cluj – Scandal între un tânăr și un pensionar în Piața Mărăști, sub privirile clujenilor – VIDEO
-
Eveniment1 day ago
De unde vin „noii clujeni”? 6.800 de bucureșteni s-au mutat la Cluj în ultimii 10 ani
-
Sport2 days ago
Accident lângă Autogara Fany, în Cluj-Napoca! Un bărbat și o femeie au fost răniți
-
Social2 days ago
Circ fără bani într-un autobuz din Cluj-Napoca: ”În numele lui Iisus, îți poruncesc să stai jos!” – VIDEO
-
Sport22 hours ago
5 restaurante din food court-ul Iulius Mall, închise temporar. ANPC a găsit mizerie, mucegai și insecte
-
Sport13 hours ago
EXCLUSIV. Adio, zboruri anulate sau întârziate. Șeful Wizz Air promite că în 2024 pasagerii nu vor mai avea vacanțe ruinate sau planuri date peste cap!
-
Social12 hours ago
Au fost prinși spărgătorii de mașini din parcarea Kaufland – Mărăști. Sunt renumiți și folosesc dispozitive specializate – FOTO