Sponsorizat
Judetul Cluj

Povestea lui Mahomed, tânărul egiptean din Gherla care vinde legume și vorbește șase limbi

Sponsorizat
Sponsorizat

Mahomed, un tânăr de 25 de ani din Luxor, Egipt, lucrează în piața din Gherla și uimește localnicii prin inteligență, hărnicie și cunoștințele sale lingvistice.

În piața din Gherla, printre tarabele cu legume și fructe, vocea caldă a lui Mahomed, un tânăr de 25 de ani originar din Luxor, Egipt, răsună prietenos: „Am, am. Amu’ vă dau!”. De mai bine de un an, el lucrează la aprozarul Mariei Gros, cunoscută localnicilor ca „doamna Cica”.

Povestea lui începe în urmă cu câțiva ani, când patroana l-a cunoscut în Egipt, unde Mahomed era ospătar. Impresionată de hărnicia lui, i-a propus să vină să muncească în România. După un proces birocratic de doi ani, tânărul s-a mutat la Gherla, unde a învățat limba română în doar două luni și s-a adaptat rapid.

Mahomed vorbește engleză, germană, arabă, rusă, română și acum învață maghiara. Are studii de business la Universitatea din Luxor, trimite bani familiei din Egipt și visează să deschidă un restaurant în viitor.

Localnicii îl descriu ca fiind politicos, respectuos și extrem de calculat: „Face socotelile din cap și muncește cu drag. Așa ceva vezi rar”, spun clienții fideli.

Facebook Comments Box
Alex Campian

Recent Posts

(Video) Cluj: Imagini dramatice cu accidentul grav de la Sânpaul. Momentul impactului, surprins de camerele de supraveghere

Imagini cu impact emoțional surprind momentul în care un autoturism lovește violent o căruță pe…

12 hours ago

Carrefour anunță vânzarea magazinelor din România, la 24 de ani după intrare, după ce a vândut recent operațiunile din Italia

Grupul francez Carrefour, unul dintre cei mai mari retaileri din Europa, se pregătește să vândă…

21 hours ago

Catedrala Națională – Măreția credinței, cea mai mare biserică ortodoxă din lume

În inima Bucureștiului, pe Dealul Arsenalului, se înalță o capodoperă a credinței și a voinței…

1 day ago

Cercetătoare de la UBB Cluj, desemnată autor principal al Raportului ONU privind schimbările climatice

Dr. Blanka Bartok, cercetătoare în cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, a fost selectată de Grupul…

2 days ago

Peste 100 de șoferi sancționați pentru viteză, în județul Cluj. Amenzi de peste 90.000 de lei într-o singură zi

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Cluj, coordonați de Serviciul Rutier, au desfășurat,…

3 days ago

Concertul de Luminație 2025 aduce la Cluj-Napoca „Requiem”, de Johann Michael Haydn – o tradiție a emoției și reflecției continuă pentru al 11-lea an consecutiv

Pentru al unsprezecelea an consecutiv, Cluj-Napoca se pregătește să trăiască o seară de reculegere, artă…

3 days ago