Connect with us

Prin Oras

EXCLUSIV Comisarul Dorel Fodorean, șeful Poliției Câmpia Turzii, alcoolemie impresionată (REZUTATUL RECOLTĂRII)

Published

on

EXCLUSIV Comisarul Dorel Fodorean, șeful Poliției Câmpia Turzii, alcoolemie impresionată (REZUTATUL RECOLTĂRII)

Institutul de Medicină Legală Cluj a stabilit că șeful Poliției Câmpia Turzii avea o alcoolemie în sânge de 0.75%, iar în cea de-a doua recoltare valoarea a scăzut la 0,62%. Comisarul Dorel Fodorean a fost depistat aseară în timp ce conducea în stare de ebrietate. Polițistul a refuzat să sufle în filolă și s-a prezentat la unitatea spitalicească din apropiere pentru recoltarea de sânge în vederea stabilirii aloolemiei acestuia. „Vor fi luate măsuri de sancționare contravențională (suspendare drept de conducere pe 90 de zile), iar cercetările continuă pe linie disciplinară”, arată cei de la IPJ Cluj.   

Source link

Facebook Comments Box

Prin Oras

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii a mai făcut un pas legal pentru ”metroul lui Boc”: a anunţat deschiderea procedurii de transparenţă decizională pentru exproprieri. Vezi care e marele câștigător

Published

on

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii a mai făcut un pas legal pentru ”metroul lui Boc”: a anunţat deschiderea procedurii de transparenţă decizională pentru exproprieri. Vezi care e marele câștigător

Luni, 4 decembrie 2023, Ministerul Transporturilor și Infrastructurii a anunţat deschiderea procedurii de transparenţă decizională a procesului de elaborare a următorului proiect de act normativ:
Hotărâre de Guvern privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național „Tren metropolitan Gilău – Florești – Cluj-Napoca – Baciu – Apahida – Jucu – Bonțida – etapa I a sistemului de transport metropolitan rapid Cluj: Magistrala I de metrou și tren metropolitan, inclusiv legătura dintre acestea. Componenta 1. Magistrala I de metrou Cluj”, aprobarea listei imobilelor proprietate publică a statului, precum și a listei imobilelor proprietate publică a unităților administrativ – teritoriale care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național.
Ce ne-a sărit în ochi din scurta descriere a proiectului este următorul aspect (cităm):
Pentru prezentul act normativ este necesară aprobarea sumei cu titlu de despăgubire, în valoare de 283.182.098,36 lei, aferentă unui număr de 486 imobile, în suprafață totală de  418.188 mp., construcții în suprafață totală de 58.402 mp., împrejmuiri în suprafață totală de 5.209,28 ml., masa lemnoasă în cantitate de 22,68 mc., astfel cum este prevăzut în anexa nr. 2 la prezentul proiect de act normativ.
Suma de 283.182.098,36 lei, aferentă despăgubirii imobilelor, reprezentând terenuri fără investiții prevăzute în anexa nr. 2 la prezentul proiect, pentru localitățile Cluj-Napoca și Florești din județul Cluj, rezultă din raportul de evaluare întocmit de către evaluatorul autorizat, membru atestat ANEVAR, Chelaru Ștefan Dragoș, având legitimația nr. 11297, valabilă pe anul 2023, în conformitate cu dispoziţiile Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, cu modificările şi completările ulterioare şi ale Hotărârii Guvernului nr. 53/2011 pentru aprobarea Normelor Metodologice de aplicare a acesteia.
Este chiar culmea cum se vor acorda 283 de milioane de lei despăgubiri pentru exproprierea a peste 400 de obiective (mai precis: 486 conform anexei 2 din sursa citată), când Boc tocmai ce a alocat suma de 300 de milioane de lei numai pentru exproprieri la un parc!
Și, pe sărăcia asta, cu 4 rânduri de alegeri în față, de unde scoate guvernul 56 de milioane de euro numai pentru exproprieri? Poate îi împrumută Boc?
CITEȘTE ȘI:

Apoi, la 486 de obiective de expropriat, credem că procesele cu cei nemulțumiți vor dura ani de zile.
Dar, studiind anexa 2, printre mulți pierdanți, găsim și un mare câștigător: UAT Municipiul Cluj-Napoca cu 53 de poziții la expropriere. Statul îi plătește primăriei, apoi va da în administrare municipalității aceleași terenuri pentru operarea metroului. Dacă OSĂ se facă ceva și nu ne apucă șoricelul lui Boc de cașcaval cam prin anul 2050.

De restul citiți și aplaudați: mândră corabia, meșter Cârmaciul.
Astfel, în conformitate cu dispozițiile legale în materie de expropriere, raportul de evaluare se întocmește avându-se în vedere expertizele întocmite şi actualizate de camerele notarilor publici, potrivit art. 111, alin. (5) din Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, coroborate cu prevederile art. 4 alin (4)  lit. e) din Hotărârea Guvernului nr. 53/2011 pentru aprobarea Normelor Metodologice de aplicare a Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, necesară realizării unor obiective de interes național, județean şi local, cu modificările şi completările ulterioare, conform cărora „expertul evaluator […] este obligat să se raporteze la expertizele întocmite şi actualizate de camerele notarilor publici, potrivit art. 111, alin. (5) din Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.”
Prin prezentul act normativ se propune aprobarea:
1) amplasamentului lucrării de utilitate publică de interes național „Tren metropolitan Gilău – Florești – Cluj-Napoca – Baciu – Apahida – Jucu – Bonțida – etapa I a sistemului de transport metropolitan rapid Cluj: Magistrala I de metrou și tren metropolitan, inclusiv legătura dintre acestea. Componenta 1. Magistrala I de metrou Cluj”, conform anexei nr. 1 la proiectul de act normativ;
2) declanșării procedurilor de expropriere pentru imobilele proprietate privată care constituie coridorul de expropriere a lucrării de utilitate publică de interes național „Tren metropolitan Gilău – Florești – Cluj-Napoca – Baciu – Apahida – Jucu – Bonțida – etapa I a sistemului de transport metropolitan rapid Cluj: Magistrala I de metrou și tren metropolitan, inclusiv legătura dintre acestea. Componenta 1. Magistrala I de metrou Cluj”.
3) listei proprietarilor de imobile proprietate privată supuse exproprierii, situate pe raza localităților Cluj-Napoca și Florești din județul Cluj, așa cum rezultă  din evidențele unităților administrativ – teritoriale, precum şi a sumelor individuale estimate de către expropriator, aferente despăgubirilor în valoare de 283.182.098,36 lei,  pentru un număr de 486 imobile, reprezentând teren în suprafață totală de 418.188 mp., construcții în suprafață totală de 58.402 mp., împrejmuiri în suprafață totală de 5.209,28 ml., masa lemnoasă în cantitate de 22,68 mp., astfel cum rezultă din anexa nr. 2 la proiectul de act normativ.
4) listei imobilelor proprietate publică a statului care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică „Tren metropolitan Gilău – Florești – Cluj-Napoca – Baciu – Apahida – Jucu – Bonțida – etapa I a sistemului de transport metropolitan rapid Cluj: Magistrala I de metrou și tren metropolitan, inclusiv legătura dintre acestea. Componenta 1. Magistrala I de metrou Cluj”, prevăzută în anexa nr. 3 la prezenta hotărâre.
5) listei imobilelor proprietate publică a unităților administrativ-teritoriale, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică, „Tren metropolitan Gilău – Florești – Cluj-Napoca – Baciu – Apahida – Jucu – Bonțida – etapa I a sistemului de transport metropolitan rapid Cluj: Magistrala I de metrou și tren metropolitan, inclusiv legătura dintre acestea. Componenta 1. Magistrala I de metrou Cluj”,  prevăzută în anexa nr. 4 la prezenta hotărâre.
Întreaga suprafață de teren ce urmează a fi afectată de executarea lucrărilor preconizate este inclusă în coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național „Tren metropolitan Gilău – Florești – Cluj-Napoca – Baciu – Apahida – Jucu – Bonțida – etapa I a sistemului de transport metropolitan rapid Cluj: Magistrala I de metrou și tren metropolitan, inclusiv legătura dintre acestea. Componenta 1. Magistrala I de metrou Cluj”.

Source link

Facebook Comments Box
Continue Reading

Afaceri Cluj

Magia Sărbătorilor Prin Ochiul Aristic al Decoratiunilor Handmade de la Andra Sally Art

Published

on

Cu sosirea lunii decembrie, atmosfera magică a sărbătorilor de iarnă începe să își facă simțită prezența, transformând totul într-un colț de poveste plin de lumini strălucitoare și căldură familială. Printre cele mai încântătoare elemente care contribuie la această atmosferă feerică se numără decoratiunile de Crăciun. În acest context, Andra Sally Art se distinge prin creațiile sale handmade, aducând în casele noastre farmecul unic al ornamentelor, soldățeilor și casuțelor de Crăciun, realizate cu pasiune și migală manuală.

Magia Decoratiunilor de Crăciun Handmade

Decoratiunile de Crăciun reprezintă elementul central al fiecărei case în perioada sărbătorilor. Prin intermediul ornamentelor și decorurilor, transformăm spațiul nostru într-o scenă desprinsă dintr-un basm de iarnă. Andra Sally Art aduce o abordare aparte prin creațiile sale handmade, unde fiecare detaliu este realizat cu grijă și atenție la calitate.

Ornamente Pline de Personalitate

Ornamentele de Crăciun handmade de la Andra Sally Art nu sunt doar simpli înlocuitori ai ornamentelor obișnuite. Ele sunt opere de artă mici, fiecare purtând amprenta creativității și originalității. De la globuri sclipitoare la steluțe din lemn gravate manual, fiecare ornament are o poveste de spus și aduce o notă de autenticitate și căldură în decorul sărbătorilor.

Soldaței Pline de Farmec

Printre personajele clasice ale Crăciunului, soldățeii ocupă un loc special. Realizați cu pricepere și pasiune, soldațeii handmade de la AndraSallyArt sunt adevărate bijuterii decorative. Fiecare detaliu, de la uniforma fin decorată până la expresiile delicate ale fețelor, demonstrează măiestria și atenția acordată fiecărui element.

Casuțe de Crăciun – Magia Detaliilor Lucrate Manual

Casuțele de Crăciun sunt, fără îndoială, niște simboluri încărcate de magie și tradiție. Andra Sally Art aduce un suflu proaspăt acestui element tradițional prin casuțele handmade, lucrate manual cu pricepere. Materialele alese cu grijă și atenția la detalii transformă fiecare casuță într-o mică operă de artă, aducând un farmec aparte fiecărui colț de masă sau pervaz.

Andra Sally Art – Povestea din Spatele Creațiilor

Andra Sally Art nu este doar un brand de decoratiuni de Crăciun, ci și o poveste pasionată și creativă. Andra, artistul din spatele brandului, aduce în fiecare creație o doză unică de emoție și inspirație. Fiecare obiect este realizat cu dragoste și devotament pentru a aduce bucurie și magie în casele celor care își aleg decoratiunile de Crăciun de la Andra Sally Art.

Cumpărături Online la andrasallyart.ro – Descoperă Farmecul Unic

Pentru cei dornici să aducă magia Andra Sally Art în propria casă, magazinul online andrasallyart.ro este destinația ideală. Acest spațiu virtual devine o poartă către lumea fascinantă a decoratiunilor de Crăciun realizate manual, unde fiecare clic deschide o fereastră spre creativitate și frumusețe.

Fie că alegi să îți împodobești bradul cu ornamente sclipitoare sau să aduci un strop de magie în fiecare colț cu ajutorul casuțelor și soldațeilor, andrasallyart.ro oferă o gamă variată de opțiuni pentru toate gusturile și preferințele.

Concluzie – O Sărbătoare Îmbogățită de Creație și Originalitate

În final, decoratiunile de Crăciun de la Andra Sally Art nu sunt doar obiecte frumoase care împodobesc casele noastre, ci povești conturate în fiecare detaliu. Cu pasiunea și talentul său, Andra reușește să aducă un strop de bucurie și magie în fiecare cămin care alege să își împodobească sărbătorile cu creațiile sale.

Descoperă farmecul unic al sărbătorilor cu decoratiunile de Crăciun handmade de la AndraSallyArt și transformă-ți casa într-un colț de basm autentic și personalizat. Bucură-te de magia sărbătorilor cu creații care îți încălzesc inima și aduc un zâmbet pe chipul celor dragi.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Afaceri Cluj

SanSiro: Excelență în Finisaje și Culori în România

Published

on

În lumea finisajelor și a culorilor, un nume strălucitor în peisajul românesc este San Siro, o firmă cu o istorie îndelungată și o reputație solidă. De la distribuție la producție, San Siro a fost un lider în aducerea pe piața românească a unor branduri de prestigiu precum IVC Italia, Acuarela și produsele decorative Antica Signoria. De la înființarea sa în 1993, San Siro a devenit sinonim cu calitatea și inovația în industria finisajelor din România.

Istorie și Evoluție

Fondată în 1993, SanSiro a început ca o companie dedicată distribuției de materiale de construcții și finisaje. Cu pasiunea pentru culori și texturi de înaltă calitate, firma a devenit rapid un nume respectat în industrie. În timp, San Siro și-a diversificat activitățile, includând producția proprie și dezvoltarea unor parteneriate solide cu branduri italiene de renume.

Parteneriate Strategice cu IVC Italia și Acuarela

San Siro s-a remarcat în piața românească prin parteneriatele sale strategice cu branduri de încredere. Unul dintre aceste parteneriate deosebit de valoroase este cel cu IVC Italia, o companie italiană de prestigiu specializată în producția de vopsele de înaltă calitate. Produsele vopsele IVC Italia aduse de San Siro aduc pe piața românească o gamă variată de opțiuni, de la vopsele lavabile până la soluții profesionale pentru finisarea suprafețelor interioare și exterioare.

O altă colaborare semnificativă a fost încheiată cu Acuarela, un alt nume de referință în industria de vopsele. Prin intermediul San Siro, Acuarela aduce în România soluții inovatoare și culori vibrante, transformând proiectele de design în opere de artă.

Produse Decorative de Excepție: Antica Signoria

Un alt aspect remarcabil al portofoliului San Siro este reprezentat de produsele decorative de la Antica Signoria. Această marcă italiană de prestigiu se remarcă prin produsele sale de înaltă calitate, cum ar fi tencuielile decorative, vopselele texturate și finisajele elegante. Prin intermediul San Siro, Antica Signoria aduce în România un amestec rafinat de tradiție și inovație în domeniul decorativ.

Gama Extinsă de Produse

San Siro impresionează prin varietatea sa extinsă de produse, acoperind toate nevoile legate de finisaje și culori. De la vopselele lavabile pentru interior până la tencuieli decorative pentru exterior, firma oferă o gamă completă pentru proiecte rezidențiale și comerciale. Fie că este vorba despre renovarea unei case sau amenajarea unui spațiu comercial, San Siro pune la dispoziție soluții personalizate și de înaltă calitate.

Inovație și Responsabilitate Ambientală

San Siro se distinge și prin angajamentul său față de inovație și responsabilitatea socială și ambientală. Într-o eră în care durabilitatea este esențială, firma se implică activ în identificarea și implementarea de soluții eco-friendly. Produsele distribuite și produsele proprii sunt selectate cu atenție pentru a respecta cele mai înalte standarde de calitate și pentru a minimiza impactul asupra mediului înconjurător.

Servicii Profesionale și Asistență Tehnică

San Siro nu oferă doar produse de înaltă calitate, ci și servicii profesionale și asistență tehnică pentru clienții săi. Echipa dedicată este pregătită să ofere consultanță și să răspundă la întrebări pentru a asigura că fiecare proiect beneficiază de soluții optime. Asistența tehnică acoperă toate aspectele, de la aplicarea

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite

Copyright © 2023 iLoveYouCluj. Webdesign & Marketing - iPublicitate