Connect with us

Prin Oras

Ludovic Orban va cânta la altă masă: A fost exclus din PNL

Alex Campian

Published

on

Ludovic Orban va cânta la altă masă: A fost exclus din PNL

Biroul Executiv al PNL a votat în ședința de vineri, 12 noiembrie, excluderea din partidul a fostului președinte Ludovic Orban.Au fost 35 de membri BEx prezenți, dintre care 31 au votat pentru excludere. Au fost două voturi împotrivă și două voturi nule.Discuţii aprinse despre ipocriziile lui OrbanSpiritele s-au încins în ședință, iar Ludovic Orban a fost contrat puternic de Florin Roman, care i-a reproșat că a adus o mulțime de foști PSD-iști în PNL.„Vă aduc aminte că în mai 2020 PNL avea 40 la sută intenție de vot. Este grobian ce faceți. Spuneați că soții sau soțiile unora din ALDE trebuie păstrați. Ce faceți e grobian acum. PNL v-a susținut mereu. Dacă erați ok cu președintele, aici făceați curat în casă, ii umpleați și butelia. Ați ajuns prim-ministru cu voturile PSD. A doua înscăunare, tot cu voturile PSD. Am fost martor la discuțiile cu dvs și Ciolacu”, a afirmat Roman.„Ați încălcat statutul și codul etic. În integralitate codul mai ales. Trebuia să fiți exclus mai demult. V-ați făcut colegii slugi. Aveți o obsesie”, a afirmat și secretarul general al PNL, Dan Vîlceanu.Orban se dă victimăLudovic Orban a ieșit din ședința BEX și face gargară:”Sunt victima unei echipe demolatoare care a cerut excluderea mea din PNL. Sunt onorat, pentru că demonstrează clar că nu am nici o legătură cu nenorocirile făcute de Klaus Iohannis și gașca demolatoare după data de 1 iunie. Drepturile și libertățile membrilor PNL sunt încălcate de această gașcă demolatoare care a făcut praf partidul”.Ludovic Orban anunță că se alătură şi el lungului şir de aripioare liberale şi trădătoriceni: îi va reprezenta pe toţi românii dintr-o nouă formaţiune politică”Decizia de azi mă face un om liber să îi reprezinte pe oamenii care cred în valorile liberale. Sunt liber să creez o forță politică nouă care să îi reprezinte pe români. Sunt liber să construiesc cu toți colegii mei liberali care au onoare o forță care să dea din nou șansa României pentru un proiect național liberal bazat pe valorile creștine”, a spus Ludovic Orban vineri, imediat după ședința Biroului Executiv al PNL în care 31 din cei 35 de membri prezenți au votat excluderea sa.Orban i-a criticat dur pe Klaus Iohannis și Florin Cîțu, pe care i-a acuzat că au trădat valorile liberale.

Source link

Facebook Comments Box

Prin Oras

 Ieși la vot! Votează pentru viitorul tău – iar noi te răsplătim!

Stefania Heinz

Published

on

Alegerea Președintelui României este un moment esențial pentru viitorul țării. Fiecare vot contează și fiecare voce are puterea de a influența direcția în care mergem ca națiune. De aceea, îți lansăm un îndemn simplu, dar puternic: DUMINICA 18 MAI, IEȘI LA VOT!

Pentru a susține acest demers civic, The Barber Shop și Downtown Beauty îți oferă un cadou din partea casei: servicii gratuite pentru cei care că au votat. Este modul nostru de a spune „mulțumim” celor care aleg să se implice.
“Binele se face, nu se asteaptă!” (Bob Rădulescu)

Atenție! Locurile sunt limitate, așa că grăbește-te! IEȘI LA VOT!

Link-uri catre pagini
– THE Barber Shop
o https://www.facebook.com/thebarbershoptheoffice/
o https://www.instagram.com/thebarbershopcluj/
– Downtown Beauty –
o https://www.facebook.com/downtownbeautycluj
o https://www.instagram.com/downtownbeautycluj

Facebook Comments Box
Continue Reading

Prin Oras

A fugit de poliție cu o trotinetă și chiar a scăpat: „Filmează-l, nu e real!”

Stefania Heinz

Published

on

O urmărire demnă de un film de acțiune a avut loc aseară pe străzile din Galați, după ce un tânăr, aflat pe o trotinetă electrică, a refuzat să oprească la semnalele poliției. Deși mijlocul de transport ales nu părea tocmai potrivit pentru o evadare spectaculoasă, bărbatul a surprins pe toată lumea cu viteza și îndemânarea de care a dat dovadă.

Totul a început când agenții de poliție l-au observat circulând cu o viteză foarte mare, într-o zonă intens circulată din oraș. Când i-au făcut semn să tragă pe dreapta, tânărul a accelerat brusc, dând startul unei curse nebune prin cartierele Galațiului.

Nici sirenele, nici girofarurile și nici apropierea mașinilor de poliție nu l-au făcut să renunțe. Dimpotrivă, individul a apăsat și mai tare pe accelerație – atât cât i-a permis trotineta electrică – reușind, cel puțin pentru o perioadă, să-i pună în dificultate pe agenți.

Momentul a fost surprins de mai mulți trecători, care nu doar că au filmat întreaga scenă, dar au și reacționat cu entuziasm și uimire. Într-unul dintre clipuri, devenit deja viral pe rețelele de socializare, se aud strigăte precum: „Filmează-l! Nu pot să cred!” – o reacție care a devenit rapid emblematică pentru întreaga întâmplare.

Filmările au strâns mii de vizualizări și zeci de comentarii, majoritatea ironice sau amuzate. „E clar, avem Fast & Furious varianta eco”, a scris un utilizator, în timp ce altul a comentat: „Level: trotinetă – evadare 100% stealth.”

Până la acest moment, nu a fost comunicat oficial dacă tânărul a fost prins sau identificat. Reprezentanții Poliției din Galați au declarat că se fac verificări pentru stabilirea identității persoanei și a circumstanțelor în care a avut loc urmărirea.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Prin Oras

Studenții de la Universitatea Tehnică din Cluj au prezentat mașina solară cu care vor traversa Australia de la nord la sud!

Alex Campian

Published

on

Inovație și ambiție românească la cel mai înalt nivel: un grup de studenți de la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca a prezentat oficial mașina solară cu care va participa la una dintre cele mai dure competiții din lume – World Solar Challenge, desfășurat în Australia.

Vehiculul, realizat integral de echipa de studenți și coordonat de profesori ai universității, este alimentat exclusiv cu energie solară și a fost conceput pentru a străbate Australia de la nord la sud, pe un traseu de peste 3.000 de kilometri prin deșertul australian.

„Este un vis devenit realitate. După luni întregi de muncă, testări și provocări tehnice, suntem pregătiți să reprezentăm România într-o competiție mondială de elită. E o onoare și o responsabilitate uriașă”, au transmis membrii echipei.

Mașina este construită din materiale ultraușoare, are o aerodinamică optimizată și panouri solare de ultimă generație, fiind capabilă să ruleze eficient în condiții extreme de temperatură și izolare.

Participarea la competiție este mai mult decât o provocare tehnologică – este un pas important pentru promovarea sustenabilității, a energiei verzi și a cercetării românești pe plan internațional.

World Solar Challenge reunește cele mai bune echipe universitare din lume, iar România, prin studenții de la UTCN, își face din nou simțită prezența într-un mod remarcabil.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite