Sponsorizat
Sanatate

Alarmant: Peste 2.800 de cazuri de rujeolă în 2023, inclusiv patru noi în Cluj, unul dintre județele cu cele mai multe infectări

Sponsorizat
Sponsorizat

În cursul anului 2023, 2.805 de cazuri de rujeolă au fost confirmate în România, concomitent cu înregistrarea a trei decese, potrivit datelor furnizate de Institutul Național de Sănătate Publică (INSP). Această informație a fost adusă în atenție miercuri printr-un raport publicat de Agerpres. Față de raportarea precedentă, s-a constatat o creștere a numărului de cazuri cu 70, la nivel național. În ultima săptămână, județul Cluj a raportat patru cazuri noi, menținându-se astfel în topul județelor cu cele mai multe cazuri confirmate de rujeolă.

În cadrul celor trei decese înregistrate, conform INSP, doi copii din județul Brașov, având vârsta de șapte luni și neeligibili pentru vaccinarea cu ROR, și un adult de 35 de ani din București, care nu fusese vaccinat împotriva rujeolei și prezenta comorbidități (mielom multiplu), au fost afectați. Spre deosebire de raportarea anterioară din 27 decembrie, în ultima actualizare nu s-a înregistrat niciun nou deces.

Primul deces cauzat de rujeolă în timpul acestei epidemii a fost consemnat la 5 decembrie 2023, implicând un copil.

Comparativ cu raportarea de pe 27 decembrie (intervalul 1 ianuarie – 27 decembrie 2023) când au fost raportate 2.735 de cazuri confirmate de rujeolă în 34 de județe și în București, ultima actualizare indică o creștere a numărului total de cazuri confirmate, ajungând la 2.805 (perioada de referință 1 ianuarie – 31 decembrie 2023) în cele 34 de județe și în Capitală.

Conform datelor INSP, cele mai multe cazuri sunt înregistrate în județele Mureș – 761, Brașov – 657, Cluj – 201, Giurgiu – 173, Ilfov – 124 și în București – 378.

Facebook Comments Box
Dani Muresan

Recent Posts

Florin Piersic strălucește la 89 de ani! Marele actor face senzație pe Cluj Arena

Florin Piersic, unul dintre cei mai iubiți actori români, a făcut senzație luni seara pe…

5 hours ago

Exclusiv -Accident rutier grav între Luna de Sus și Stolna, în 3 octombrie! Grija Mare!

Un accident rutier deosebit de grav a avut loc joi, 3 octombrie, pe drumul județean…

7 hours ago

Aur pentru România: Eleva din Cluj cucerește Olimpiada Internațională de Chimie Aplicată

O elevă din Cluj-Napoca a făcut România mândră, câștigând medalia de aur la Olimpiada Internațională…

14 hours ago

Incendiu în cartierul Zorilor din Cluj-Napoca. Trei garaje distruse, un bărbat a suferit un atac de panică

Un incendiu puternic a izbucnit duminică dimineață pe strada Tatra din cartierul Zorilor, Cluj-Napoca. Trei…

1 day ago

(Video) – Copil de 12 ani, lovit pe trotuar de un Mustang condus de un șofer din Bistrița-Năsăud, se luptă între viață și moarte

Copilul de 12 ani lovit pe trotuar, miercuri, 1 octombrie, de un autoturism Ford Mustang,…

1 day ago

Incendiu la Școala „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca. Peste 300 de elevi au fost evacuați

Un incendiu izbucnit luni la o clădire aflată în reabilitare, care aparține de Școala Gimnazială…

2 days ago