Connect with us

Sanatate

Aparatură medicală ultramodernă, pentru mai multe spitale din Cluj! Investiții de 4,2 mil. lei

Tudor Calinescu

Published

on

Aparatură medicală ultramodernă, pentru mai multe spitale din Cluj! Investiții de 4,2 mil. lei


Consiliul Județean Cluj a aprobat în cadrul ședinței ordinare, de joi, alocarea unor noi fonduri pentru instituțiile sanitare din județ.
Astfel, în vederea asigurării unui act medical de calitate și pentru funcționarea instituțiilor spitalicești clujene în condiții optime, de siguranță și confort, a fost repartizată suma de 4.200.000 de lei.

„Sănătatea rămâne o prioritate a forului administrativ județean. Investițiile noastre în spitalele clujene continuă, inclusiv în cele care nu sunt subordonate Consiliului Județean, pentru a asigura tuturor clujenilor un acces facil și rapid la investigațiile, intervențiile ori tratamentele de care au nevoie”, a transmis șeful CJ Cluj, Alin Tișe.

De resursele financiare recent alocate vor beneficia cele cinci instituții sanitare din subordinea Consiliului Județean Cluj, respectiv Spitalul de Recuperare, Spitalul de Boli Infecțioase, Spitalul de Pneumoftiziologie „Leon Daniello”, Spitalul de Urgență pentru Copii și Spitalul de Boli Psihice Cronice Borșa, precum și Spitalul municipal „Dr. Cornel Igna” din Câmpia Turzii.

Sumele repartizate sunt prevăzute a fi utilizate, cu preponderență, pentru achiziționarea unor echipamente și aparaturi medicale de înaltă tehnologie, necesare pentru diagnosticarea și tratarea pacienților.

Printre dotările care vor ajunge la spitalele clujene se numără un ecograf, un aparat RX digital, un sistem pentru monitorizare hemodinamică minim invazivă, o trusă pentru bronhoscopie, un sistem de compresie intermitentă a membrelor inferioare, precum și 10 injectomate și 10 infuzomate.

 Informaţiile publicate pe site-ul ZCJ.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere, cu citarea sursei 

Source link

Facebook Comments Box

Actualitate

Boc, război total cu fumatul! Cum va arăta Clujul fără miros de țigară?

Cosmin Ardelean

Published

on

Cluj-Napoca în război cu țigara: Se interzice fumatul în parcuri, stații de bus și la stadioane! Vezi unde mai poți fuma!

Clujul se pregătește să devină un oraș mai curat, dar mai puțin prietenos cu fumătorii! După o perioadă de consultare publică care se încheie astăzi, 4 aprilie 2025, autoritățile au decis: fumatul va fi drastic limitat în spațiile publice.

Primăria a anunțat că va interzice fumatul, și nu doar cel clasic, ci și orice forme alternative, în stațiile de transport în comun, în parcurile și bazele sportive. Motivul? Protejarea sănătății cetățenilor, inclusiv a nefumătorilor, de efectele nocive ale fumatului pasiv.

“Nu interzicem drepturi, protejăm vieți!” a declarat primarul Emil Boc, subliniind că măsura este necesară pentru a asigura un mediu sănătos pentru toți, de la copii care se joacă în parc la călători care așteaptă autobuzul.

Dar nu vă grăbiți să aruncați țigările la gunoi! Pentru fumători, există și o rază de speranță: în parcuri și baze sportive vor fi amenajate locuri special dedicate fumatului. Totuși, acestea vor fi create în termen de 90 de zile de la aprobarea definitivă a hotărârii, deci până atunci, mai bine țineți-vă de pachet!

Cei care ignoră interdicția riscă amenzi usturătoare, cuprinse între 100 și 500 de lei. Așa că mai bine respectați legea, nu doar pentru buzunarul vostru, ci și pentru sănătatea celor din jur.

Decizia nu este una radicală, a mai punctat primarul, ci una care aliniază Clujul cu trendul european. Multe orașe au adoptat deja măsuri similare, iar acum e rândul Clujului să facă un pas important spre un viitor mai verde și mai sănătos.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Piedone în Cluj! Panică la magazine și firme! Fugă generală a angajaților!

Cosmin Ardelean

Published

on

Panică la Cluj! Piedone sosește să facă “curățenie”! Angajații unei brutării au fugit de frică!

Frica de controlul lui Cristian Popescu Piedone, noul comisar general al Oficiului Național pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), a cuprins și județul Cluj! După ce a cutremurat industria alimentară din alte părți ale țării, Piedone se pregătește să ia la “puricat” și magazinele și firmele din Cluj-Napoca.

Renumele de “călău” al comercianților dubiosi îl precede. Comisarii ANPC au putere absolută: pot închide orice unitate, chiar și pentru șase luni, ceea ce ar însemna falimentul pentru mulți.

Un exemplu șocant al “efectului Piedone” s-a petrecut la o fabrică de pâine din zona Piatra Neamț. La vederea echipei de control, condusă chiar de Piedone, angajații au luat-o la fugă!

“Au fugit efectiv. Au plecat cu toții. E părăsită fabrica asta. Au lăsat și coca de aluat, au lăsat și gențile și hainele. Au plecat cu toții”, a declarat Piedone, descriind scena incredibilă.

Fabrica a fost închisă pe loc, până la remedierea problemelor descoperite. Acum, groaza se mută la Cluj. Surse din cadrul ANPC Cluj au confirmat că Piedone va inspecta personal județul și municipiul, vizând atât marile magazine, cât și alte societăți.

Comercianții clujeni se pregătesc cu teamă de vizita “temutului” comisar. Ce nereguli vor ieși la iveală? Va mai fugi cineva de Piedone? Răspunsurile vor veni în curând.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Clujul se îmbracă în verde! Se caută voluntari pentru plantarea a 10.000 de puieți!

Cosmin Ardelean

Published

on

Clujenii, chemați la cea mai mare acțiune de împădurire a primăverii! 10.000 de puieți vor fi plantați la Bobâlna

Pe 5 aprilie, clujenii au ocazia să lase o amprentă verde asupra viitorului! Beard Brothers organizează o amplă acțiune de împădurire în satul Suarăș, comuna Bobâlna, unde se vor planta 10.000 de puieți de gorun și frasin pe o suprafață de 3 hectare.

Evenimentul, organizat cu sprijinul Băncii Transilvania, invită voluntarii să se alăture unei inițiative de impact. “Povestea noastră verde continuă și în această primăvară! Hai să ne unim forțele pentru un viitor mai sănătos!”, au transmis organizatorii.

Cum te poți înscrie?

Cei care vor să participe la plantare o pot face completând formularul online pus la dispoziție de organizatori.

Ce trebuie să știi înainte de participare?

Echipament recomandat:
✔️ Încălțăminte potrivită pentru teren accidentat
✔️ Haină groasă sau de ploaie, în funcție de vreme
✔️ Pălărie, șapcă și mănuși de grădină

Ce asigură organizatorii:
✅ Două mese și apă
✅ Mănuși de grădină
✅ Puieți, hârlețe și sape pentru plantare

Voluntarii vor lucra în echipe de 2-3 persoane, respectând instrucțiunile de plantare și regulile de siguranță. Minorii pot participa doar dacă sunt însoțiți de un adult.

Toate detaliile și eventualele modificări ale programului vor fi anunțate pe pagina de Facebook a evenimentului.

Fie că ești un iubitor al naturii, un activist de mediu sau doar vrei să faci o faptă bună, această acțiune este ocazia perfectă de a contribui la un Cluj mai verde! Te bagi? 🌳💚

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite