Sponsorizat
Categories: Sanatate

Pacient în Cluj-Napoca: ”Un spital de nota 10. Empatia e o calitate rară în zilele noastre, dar am întâlnit-o în acest spital”

Sponsorizat
Sponsorizat


Un pacient al unei instituții medicale din Cluj-Napoca a dat peste oameni empatici care și-au făcut meseria peste ceea ce le cere fișa postului.  
Dacă adesea pacienții au parte de dispreț și uneori sunt înjosiți în multe dintre instituțiile care sunt plătite din banii statului pentru a oferi ajutor de specialitate, există și cazuri care ies din tiparele nepăsării. 

Un pacient care s-a tratat luna trecută la Cluj-Napoca, la Spitalului Clinic de Recuperare a transmite prin intermediul redacției ZIUA de CLUJ mulțumiri personalului din instituția clujeană și are doar cuvinte de laudă atât pentru medici, cât și pentru rezidenți.  

”Mă numesc Lucia Amarandei, sunt din Hunedoara și vreau să mulțumesc personalului medical al Spitalului clinic de recuperare din Cluj, unde am fost internată în octombrie. Dacă ați putea publica mesajul meu, v-aș fi recunoscătoare. 

Timp de 15 zile am fost internată la Spitalul Clinic de Recuperare din Cluj pentru echilibrarea tensiunii oscilante și am descoperit un spital de nota 10: începând cu colectivul secției “Cardiologie” condus de doamna profesor doctor Dana Pop, doamna doctor Diana Irimie care m-a tratat și continuând cu personalul de la Oftalmologie, Radiologie, Balneologie, Kinetoterapie, Magnetodiaflux și Masaj.

Discutând cu unii dintre studenții de la Medicină am reținut remarca unei studente drăguțe și sensibile – Sara: “Cred că mi se potrivește această meserie pentru că sunt empatică”. Empatia e o calitate rară în zilele noastre, dar am întâlnit-o în acest spital. Viața e un cadou minunat de la Dumnezeu și putem să ne manifestăm recunoștința pentru acest cadou trăind frumos și demn”, ne scrie doamna Lucia Amarandei pe numărul de WhatsApp al redacției. 

Aceasta a menționat și povestea unui superb aranjament floral pe care l-a fotografiat în salon. ”O colegă de salon l-a primit de la unul dintre cei doi fii ai ei și l-a oferit mai multor rezidenți și asistente, dar nimeni nu l-a acceptat, refuzând politicos orice “atenție”, așa că a plecat cu el acasă… Cinste lor!”, adaugă pacienta care își scoate pălăria în fața celor de la Spitalul de Recuperare din Cluj-Napoca. 

 Informaţiile publicate pe site-ul ZCJ.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere, cu citarea sursei 

Source link

Facebook Comments Box
Tudor Calinescu

Recent Posts

Cabinetul Stomatologic Diacicov – locul unde zâmbetul devine prioritate

Într-o perioadă în care tot mai mulți oameni își doresc nu doar sănătate, ci și…

2 weeks ago

Charles Montgomery, invitat internațional la TILIA – Summitul Orașelor din România, organizat la Iași

Pentru prima dată în România, unul dintre cei mai influenți urbaniști ai lumii, Charles Montgomery,…

2 weeks ago

Povestea vinurilor Zaig & Engelhardt– comoara redescoperită din inima Transilvaniei

Într-o zonă unde timpul pare că a încetinit, iar dealurile Transilvaniei spun povești la fiecare…

3 weeks ago

Urban Kinetics: Clinica din Cluj care schimba modul in care sunt tratate durerile de spate

Tot mai mulți pacienți aleg tratamente personalizate, non-chirurgicale, pentru dureri lombare, hernii de disc și…

3 weeks ago

De ce se simte miros în Cluj-Napoca în această perioadă. Explicația oficială

În ultimele zile, mai mulți clujeni au semnalat apariția unor mirosuri neplăcute în diferite zone…

3 weeks ago

🇷🇴🔥 Tricolorii pe marele ecran la Cluj: vezi România – Turcia ca pe stadion, dar din fotoliu

Fotbalul își mută tribuna în sală! La Cinema City Cluj, meciul decisiv dintre România și…

3 weeks ago