Sponsorizat
Categories: Social

Accidente grave din Clujul anilor 1980. Apare și locul de pe Calea Turzii unde au fost ani în șir accidente teribile – FOTO

Sponsorizat
Sponsorizat

O serie de imagini cu accidente grave produse în Clujul anilor 1980 au fost postate pe un grup de Amintiri din Cluj.”Accidente rutiere grave la Cluj, din anii 1980. Ultima mare curba de pe Calea Turzii a fost, din păcate, locul mai multor accidente grave cauzate de TIR-uri in anii ’80”, a relatat cel care a făcut postarea.
De fapt, pe Calea Turzii, exact în același loc accidentele au continuat și în anii 90. Atunci, pe Calea Turzii avea voie să circule TIR -urile. Coborârea era una dificilă, ceea ce punea mare presiune pe sistemul de frânare. Au fost numeroase utilaje de tonaj greu care au rămas fără frâne și au făcut prăpăd. Casa din poze a fost lovită de multe ori, astfel că nici azi nu a mai fost refăcută.Calea Turzii, porțiunea dintre intersecția cu Observatorului și Piața Baba Novac, a fost timp de circa 30 de ani cel mai periculos drum din Cluj-Napoca. Anual TIR-urile rămâneau fără frâne pe coborâre și se opreau în același loc, în casa de la numărul nr 11-13.Fotografiile realizate la un astfel de accident, din 1982, arată cât de mari puteau fi distrugerile. Camioanele rulau cu viteză, iar după intersecția cu strada Brașov nu se mai puteau redresa și intrau în imobil, dar distrugeau orice autoturism apărea în cale.Imobilul de la nr 11-13 a fost refăcut de câteva ori, dar apoi a fost abandonat. Problemele cu accidentele de pe Calea Turzii au dispărut când traficul greu a fost interzis spre centrul orașului.Un ultim accident mortal a avut loc în 2001, când un TIR a scăpat de sub control și a măturat tot ce a prins în cale.
Foto: Arhiva Minerva

Source link

Facebook Comments Box
Stefan Petre

Recent Posts

🐾 Primăria Cluj-Napoca permite accesul cu animale de companie în instituțiile publice

🐾 Cluj-Napoca: Acces permis pentru animalele de companie în instituțiile publice Un pas important spre…

2 days ago

Cum ajungi rapid la Electric Castle 2025: tren, autobuz sau mașină? Ghid complet pentru Bonțida

Electric Castle 2025 revine între 16–20 iulie la Castelul Banffy din Bonțida, cu un line-up…

3 days ago

Kids Thursday revine la Iulius Mall Cluj – Teatru de păpuși gratuit în aer liber, toată vara!

Spectacole magice pentru cei mici, în fiecare joi din vară, la Iulius Mall Cluj! Vara…

3 days ago

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic,…

3 days ago

Tragedie la Săvădisla, Cluj: Bărbatul prins între fiarele contorsionate a murit

Un grav accident rutier a avut loc în localitatea Săvădisla, județul Cluj. Un bărbat de…

4 days ago