Connect with us

Social

Dezvoltatorul de la Carbochim le garantează clujenilor: Toţi copacii sănătoşi de pe malul Someşului şi de pe platforma Carbochim vor fi păstraţi

Stefan Petre

Published

on

Dezvoltatorul de la Carbochim le garantează clujenilor: Toţi copacii sănătoşi de pe malul Someşului şi de pe platforma Carbochim vor fi păstraţi

Experții Universităţii de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) Cluj-Napoca au efectuat un studiu pentru proiectul care se va realiza pe platforma Carbochim, iar acesta a fost discutat în ultima şedinţă a Comisiei tehnice de amenajare a teritoriului și urbanism. Concluzia: toți copacii sănătoși de pe malul Someșului și de pe platforma Carbochim vor fi păstrați. 
Raportul este semnat de Conf. Dr. Ing. Vlasin Horia Dan şi a fost realizat în lunile iulie-august 2023. Scopul studiului a fost „de a fundamenta tehnic, științific, ecologic și social decizia privind tipul de intervenție necesar de aplicat asupra arborilor situați în zona limitrofă cu râul Someșul Mic (între podul Porțelanului și podul CFR), cu scopul menținerii unui număr cât mai mare de arbori din zona studiată pentru protejarea și menținerea fondului vegetal arboricol, dar și pentru asigurarea securității oamenilor și bunurilor, în prezent și în viitor, în zona respectivă.” Un studiu similar a fost realizat şi pentru platforma Carbochim.Au fost analizați 363 de arbori Analiza a presupus verificarea în teren a 363 de arbori de pe malul Someşului şi a 156 de pe platforma Carbochim, stabilindu-se gradul de viabilitate și periculozitate şi care dintre aceştia pot fi păstraţi sau extraşi și replantați. Compania IULIUS a anunţat, săptămâna trecută, că noul parc inclus în proiectul mai amplu de reabilitare urbană de la Carbochim presupune și păstrarea unui procent cât mai mare din vegetația existentă în arealul platformei industriale, dar și din cea de pe malul Someșului, conform studiului dendrologic realizat.Fiecare arbore a fost analizat punctualÎn cercetarea semnată de expertul USAMV se menţionează că fiecare arbore a fost analizat punctual, acesta făcând recomandări individuale privind intervențiile necesare. Studiul a fost laborios şi a urmărit parametri specifici, cum ar fi gradul de pierdere sau decolorare a frunzișului, prezența defectelor de formă, structură sau a afecțiunilor cauzate de diverși factori, precum şi poziția acestora în teren. Totodată, reiese că o parte dintre copaci s-au dezvoltat armonios, iar alţii sunt fie înclinaţi şi se pot prăbuşi, au răni la rădăcină sau la trunchi, fie prezintă cioturi care împiedică dezvoltarea altor arbori.Studiul a fost făcut de experți în silviculturăConf. Dr. Ing. Vlasin Horia Dan are o vastă expertiză în domeniul silviculturii şi desfăşoară activităţi ştiinţifice la Institutul de Cercetări şi Amenajări Silvice – Staţiunea Cluj-Napoca. Este membru al unor societăţi şi asociaţii profesionale, printre care Societatea Horticultorilor şi Silvicultorilor din Transilvania. 
Stațiunea de Cercetare Horticolă din cadrul USAMV găzduieşte temporar, pentru aclimatizare, şi cei peste 600 de arbori care vor fi plantaţi în parcul din proiectul de la Carbochim al companiei IULIUS. 
„Este un demers nou și pentru noi, inclusiv la nivel tehnologic. Suntem o platformă de învățare, având zilnic studenți în practică de la diferite specializări, cum sunt horticultura sau peisagistica, iar faptul că au posibilitatea să urmărească și să cunoască acest demers, care implică arbori de dimensiuni foarte mari, dar și un proces tehnologic avansat, reprezintă o oportunitate unică. Nu știu ca lucrări similare de transplantare, de o asemenea anvergură, să mai fi fost realizate în zona noastră. Așadar, acest demers mi se pare unul lăudabil, pentru că, la final, va rezulta un parc «la cheie», unde ne vom putea bucura chiar la momentul înființării de aceste plante deosebite”, a declarat biolog Lukács Lehel, Director al Staţiunii de Cercetare Horticolă din cadrul USAMV Cluj-Napoca.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

Magia Nopții la Cluj Never Sleeps, surprinsă de fotograful Lucian Nuță

Egon Kilin

Published

on

Weekendul trecut, Clujul a fost din nou cuprins de farmecul nopții, odată cu ediția spectaculoasă Cluj Never Sleeps. Pe strada Iuliu Maniu, locul unde istoria se întâlnește cu energia urbană, trupa Eternal Flames a încins atmosfera cu un show de foc plin de emoție, lumină și adrenalină. 🔥🌙

În mijlocul acestui spectacol vizual impresionant, fotograful Lucian Nuță a reușit să surprindă esența momentului în imagini de o forță rară – cadre care redau nu doar mișcarea flăcărilor, ci și vibrația publicului, conexiunea dintre artiști și oraș, și acel „ceva” magic ce transformă o noapte de vară într-o amintire de neuitat. ✨

📷 Lucian este cunoscut pentru talentul său de a captura momente autentice, iar seria de fotografii de la Cluj Never Sleeps dovedește încă o dată măiestria sa. Fiecare imagine transmite povestea unei nopți în care arta, pasiunea și orașul au bătut la unison.

#cluj #clujulmagic #clujneversleeps #eternalflames #luciannuta #artaînstradă #noapteamagică

Foto: Lucian Nuta

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Actualitate

De ce și-a părăsit o tânără viața construită în Cluj pentru a se întoarce la Timișoara

Alex Campian

Published

on

Pentru mulți tineri din România, comparația între Cluj-Napoca și Timișoara devine inevitabilă – mai ales atunci când aleg o facultate sau își caută un loc de muncă. Cele două orașe, considerate centre universitare și economice importante, sunt adesea puse față în față în funcție de oportunități, costuri și calitatea vieții.

O tânără care a locuit zece ani în Cluj-Napoca a povestit pe Reddit că se gândește serios să se întoarcă în orașul natal, Timișoara. După un deceniu în „capitala Ardealului”, aceasta simte că orașul nu mai corespunde așteptărilor și nevoilor sale actuale.

„A fost o perioadă frumoasă, dar în ultimii ani am început să simt că orașul nu-mi mai oferă ce căutam. Prietenii din copilărie sunt în Timișoara, iar cei pe care i-am legat aici fie au plecat, fie ne vedem rar. Nu mai simt același vibe, iar Clujul mi se pare, de ceva vreme, overhyped și scump pentru calitatea vieții oferite, cu prețuri nejustificate”, a explicat ea.

Tânăra a remarcat că Timișoara are un cost al vieții mai accesibil, mai ales în privința chiriilor și a locuințelor. În plus, ea i-a provocat pe alți români să-și împărtășească experiențele privind cele două orașe.

Un alt utilizator a comentat că numărul mare de clujeni stabiliți în Timișoara poate fi un semn al atractivității orașului din vest. În plus, apropierea de capitale europene precum Budapesta sau Belgrad este un avantaj important.

„Sunt mai mulți clujeni în Timișoara decât timișoreni în Cluj. E un semn, zic eu. În plus, în trei ore ajungi în Budapesta sau Belgrad. De la Cluj, nu prea ai unde merge în același interval. La minusuri: nu ai Untold și nici multe opțiuni de zbor. Vara e foarte cald, fiind zonă de câmpie. Însă oamenii mi se par mai relaxați decât în Cluj, unde există o atitudine pe care n-am înțeles-o niciodată”, a spus acesta.

Un alt român a remarcat că, deși Timișoara este mai plată și lipsită de relief, Clujul oferă acces rapid la natură – munți, păduri și lacuri – ceea ce îl face ideal pentru activități în aer liber.

„În Cluj, la 15 minute cu bicicleta ești în pădure, iar la o oră ai munți și lacuri. În Timișoara ai doar malurile Begăi și ale Timișului, fără mașini. Pe de altă parte, Timișoara e mai aerisită, cu bulevarde largi și prețuri mai decente.”

Un fost locuitor al Clujului, mutat de câțiva ani în Timișoara, spune că orașul bănățean e unul al contrastelor: are un centru spectaculos, dar și cartiere neîngrijite precum Fabric sau Iosefin. În schimb, Clujul e mai uniform, însă cu o dezvoltare urbanistică haotică în zonele periferice, cum ar fi Florești sau Apahida.

„Timișoara are multe palate impresionante, în timp ce în Cluj le numeri pe degete. În centru, Clujul are clădiri mici, de un etaj. Dar Timișoara suferă la capitolul întreținere – multe clădiri istorice sunt în paragină.”

Diferențele se simt și în infrastructura urbană și în prețurile locuințelor. Deși Clujul dispune de un aeroport mai bine conectat, de spitale moderne și de universități apreciate, costul vieții este considerabil mai ridicat.

„Timișoara este încă mai accesibilă pentru un tânăr la început de drum. Chiriile și apartamentele sunt mai ieftine. Deși aeroportul are mai puține zboruri, apropierea de Belgrad și Budapesta compensează”, a explicat un alt comentator.

Tot el subliniază că Timișoara are o climă mai blândă iarna, spre deosebire de Cluj, unde frigul e mai aspru.

„Timișoara e un oraș în care parcă simți că trăiești, iar Clujul a devenit sufocant”, a concluzionat un utilizator care a locuit în ambele orașe.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Prin Oras

Prețul cireșelor în Cluj: testăm banca înainte să gustăm!

Alex Campian

Published

on

S-au întors cireșele în piețele din Cluj, dar și-au adus și prețul cu ele – și nu glumim: 60 de lei kilogramul! La banii ăștia, parcă nu mai zici “fruct”, ci “bijuterie comestibilă”.

Cumpărătorii privesc cireșele cu drag, le fotografiază, poate chiar le dau like mental, dar mulți pleacă fără să guste. Unii mai curajoși își iau 100 de grame – cât să împartă cu familia, prietenii, vecinii și eventual să trimită și o poză rudelor din străinătate. Ediție limitată.

Importatorii, în schimb, se bucură – aduc cireșe din afară și le vând în Cluj ca pe trufe rare. Cine are poftă, plătește. Cine nu, se uită și oftează. În curând, s-ar putea să apară și abonamente la cireșe, cu rată lunară și bonus de o sâmbură bonus.

Până atunci, în piață se aud voci:
– „Dați-mi, vă rog, trei cireșe. Una pentru mine, una pentru poză și una de rezervă…”

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom