Connect with us

Social

Vlad Obu, tovarăș cu frații Tate, a scăpat de arestul din Cluj, dar a ieșit cu ”coada între picioare”! El spune că e victima propriului succes

Stefan Petre

Published

on

Vlad Obu, tovarăș cu frații Tate, a scăpat de arestul din Cluj, dar a ieșit cu ”coada între picioare”! El spune că e victima propriului succes

Vlad Obu, patron de videochat și apropiat al fraților Tate, a fost arestat preventiv în iunie 2023, fiind acuzat de procurorii DIICOT de trafic de persoane, constituire de grup infracțional organizat și instigare publică. Acesta a fost eliberat recent și crede că a fost victima propriului succes. Chiar dacă zice că dosarul făcut împotriva lui e ”exagerat”, Vlad Obu recunoaște că va fi mai atent cu postările făcute pe TikTok, pentru că e urmărit de mulți oameni, în special tineri, iar influența lui este mare. Acest lucru arată că timpul petrecut după gratii l-a marcat.
”105 zile am stat arestat preventiv! Sincer să fiu nu mi se pare corect faptul că am fost arestat atât de mult timp, având în vedere nevinovăția mea, pe care sunt sigur că o voi dovedi ulterior în instanță. Cred că faptul că am stat arestat se datorează în principal popularității mele, cât și succesului meu. Acest lucru nu a fost pe placul anumitor persoane care au încercat să construiască un caz și care, sincer să fiu, este exagerat și nu are nici o treabă cu lucrurile care s-au spus acolo”, a declarat Vlad Obu pentru Spynews.ro.”Sincer să fiu, nu am de ce să stau retras și bineînțeles că voi posta în continuare. Însă, am ajuns la concluzia că, având foarte mulți oameni care mă urmăresc, trebuie să fiu foarte atent la chestiile pe care le postez și mesajele pe care le afișez, pentru că pot fi interpretate negativ de către tineri. Așa că voi reflecta asupra acestui lucru, dar cu siguranță voi posta în continuare și voi fi activ. Am avut timp în aceste 105 zile să meditez la viața mea, la oamenii care stau în jurul meu, cert este că eu mă consider nevinovat de acuzația care mi se aduce, aceea de trafic de persoane. Lucru pe care îl voi demonstra în lunile, anii viitori, depinde cât va dura acest proces. Cu siguranță oamenii, fanii care mă urmăresc vor vedea și o altă latură a mea, probabil voi aborda și subiecte mai serioase. Înainte poate eram axat mai mult pe lucruri superficiale, pe glume”, a mai declarat influencerul, care se vede că a suferit de pe urma arestului.”Cel mai dificil lucru în perioada arestului, cel puțin pentru mine, este incertitudinea, deoarece nu știi exact de ce ești acuzat, nu știi cât vei sta, nu știi ce noi acuzații ți se pot aduce, ești într-o incertitudine totală și consider că lucrul acesta îți scade încrederea, că nu știi ce se va întâmpla. Am așteptat 3 luni și jumătate să fiu eliberat din arest și într-un final judecătorii au hotărât să fiu plasat în arest la domiciliu”, a mai declarat Vlad Obu.Ce acuzații i se aduc lui Vlad ObuÎn 15 iunie, judecătorii clujeni au arestat pentru persoane într-un dosar de trafic de persoane. Liderul interlopilor ajunși după gratii este Vlad Obu, dar mai sunt trei bărbați arestați. Este vorba despre OBUZIC VLAD CRISTIAN, DOBOCAN BOGDAN CRISTIAN, COCIORVĂ ANDREI ALEXANDRU, SANDU ANDREI MĂDĂLIN.Procurorii au detaliat faptele comise de gruparea Obu. ”Cu privire la inculpatul Obuzic Vlad Cristian, zis Obu, se poate reţine în mod rezonabil că ulterior condamnării definitive la pedeapsa finală de 1 an şi 3 luni închisoare cu suspendare sub supraveghere aplicată prin sentinţa penală nr. 1741/07.11.2019 a Judecătoriei Galaţi definitivă la data de 30.12.2019 prin decizia penală nr. 1448/2019 a Curtii de Apel Galaţi (dosar nr. 7123/233/2019), în cursul termenului de încercare de 2 ani, în perioada 2020 – 2021, ar fi recrutat-o pe persoana vătămată I. A., prin inducere în eroare, simulând o relație de iubire, și ar fi adăpostit-o în diferite locații din mun București, în scopul obligării acesteia, prin constrângere morală, la manisfestări pornografice în vederea producerii și difuzării de materiale pornografice sau la alte forme de exploatare sexuală.În perioada 2021 – iunie 2023, ar fi recrutat-o pe persoana vătămată L. E.-V.-A. zisă A., prin inducere în eroare, simulând o relație de iubire, și ar fi adăpostit-o în diferite locații din mun București, în scopul obligării acesteia, prin constrângere morală, la manifestări pornografice în vederea producerii și difuzării de materiale pornografice sau la alte forme de exploatare sexuală,În cursul anului 2022 ar fi încercat să o recruteze pe persoana vătămată S. M.-A., prin inducere în eroare, simulând o relație de iubire, în scopul obligării acesteia, la manifestări pornografice în vederea producerii și difuzării de materiale pornografice sau la alte forme de exploatare sexuală.În cursul anului 2023 ar fi încercat să o recruteze pe persoana vătămată B. A. A. M., prin inducere în eroare, simulând o relație de iubire, în scopul obligării acesteia, la manifestări pornografice în vederea producerii și difuzării de materiale pornografice sau la alte forme de exploatare sexuală, precum şi faptul că, la finalul anului 2021 – iunie 2023 ar fi inițiat și constituit împreună cu inculpații Dobocan Bogdan și Cocioarvă Andrei Alexandru, un grup infracțional organizat, coordonat, grup la care ar fi aderat ulterior și inculpatul Sandu Andrei, în cadrul căruia fiecare avea roluri prestabilite, iar inculpatul Obu ar avea calitatea de lider, cu scopul de a identifica și recruta persoane vătămate de sex feminin, cum ar fi I. A. M., G. I., pe care să le oblige la crearea de materiale cu conținut sexual explicit pe care să le publice pe platforme on line, sau să le oblige prin constrângere morală la prestarea de videochat, urmând să beneficieze de sumele de bani pe care aceastea le-ar fi încasat direct sau prin conturile suspecților de la plaformele online sau de la diferiți clienți, încercând totodată să disimuleze proveniența sumelor de bani, dar şi faptul că, în perioada 2022 -2023 ar fi îndemnat publicul, prin publicarea de materiale scrise, respectiv cartea ”O.”, și prin postarea de fișiere video și fotografii, pe diferite rețele de socializare publice, ……., dar și prin promovarea unui club denumit ”……….”, la recrutarea, prin inducere în eroare, de persoane vătămate de sex feminin care ulterior prin constrângere morală, să fie obligate la crearea de materiale cu conținut sexual explicit pe platforme on line, la prestarea de videochat sau la practicarea prostituției”, se arată în motivare, conform Clujust.ro.”Nu poate fi omisă nici modalitatea în care toţi cei patru inculpaţi au înţeles să-şi ”fidelizeze” victimele obligându-le a se tatua cu numele sau chiar chipul acestora sau cu cuvintele „toy” sau „dog” pe diferite părţi ale corpului, dintre care unele vizibile, tocmai pentru a le aduce pe aceasta într-o stare de dependenţă totală, conform de altfel „principiilor” dobândite în urma parcurgerii programului de mentorat promovat de către inculpatul Obu.
În acelaşi context trebuie remarcat că în realitate inculpaţii par a fi dobândit controlul în totalitate asupra sumelor de bani realizate de către victime, sume deloc neglijabile din care acestea primesc doar sume modice, iar prin prisma modalităţii în care acestea par a fi tratate de către inculpaţi, astfel cum rezultă în mod neechivoc din interceptările convorbirilor telefonice, victimele au fost aduse treptat într-o poziţie de inferioritate, dependenţă psihică şi obedienţă, sinonimă unei forme de sclavie modernă.            Judecătorul de drepturi şi libertăţi are în vedere, totodată, consecinţele săvârşirii prezumtivelor faptele asupra victimelor, fiind de natură a pune în pericol grav echilibrul psihic și emoţional al acestora.Rezultă astfel din datele anchetei că aproape fiecare dintre acestea beneficiază de servicii medicale pentru tratarea problemelor de anxietate sau chiar de natură psihiatrică.În acest sens mai este de menţionat şi faptul că două dintre acestea, respectiv numitele I. şi  L. ar fi pierdut sarcinile tocmai datorită „tratamentului” şi agresiunilor la care ar fi fost supuse de către inculpaţii Obuzic şi Dobocan.Astfel, faptele de acest tip au un puternic impact psihologic asupra persoanelor traficate, care sunt practic dezumanizate, această formă de exploatare fiind de natură a produce efecte atât în plan psihologic şi emoţional, cât şi în plan social. Sub acest aspect, relevantă în conturarea acţiunilor de înfrângere a libertăţii de voinţă a victimelor pe lângă abordarea directă a acestora, obligarea la a se tatua cu numele inculpaţilor, adăpostirea acestora, obligarea la realizarea de materiale cu caracter pornografic explicit, şi preluarea în aproape în totalitate a sumelor de bani din comercializarea acestor servicii, o reprezintă capacitatea persuasivă deosebit de periculoasă a inculpaţilor manifestată prin inocularea victimelor a convingerii că nu au de ales şi că realizarea de astfel de servicii în folosul lor reprezintă o stare de normalitate.În acest sens, în mod cu totul greşit şi distorsionat victimele apreciază în prezent că relaţiile sociale sunt caracterizate de abuz sub orice formă, unele dintre acestea (persoana vătămată L.) nemaireuşind să stabilească legături catalogate ca normale cu persoanele de sex diferit”, se mai arată în motivare.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Eveniment

O seară de poveste în inima Clujului: magia operetei revine la Palatul Bánffy într-un concert spectaculos sub cerul verii

Diana Petrescu

Published

on

Cluj-Napoca se pregătește să găzduiască unul dintre cele mai elegante și emoționante evenimente culturale ale verii. Pe 5 iulie 2026, curtea fermecătoare a Palatului Bánffy va răsuna din nou de acordurile celor mai iubite operete, în cadrul celei de-a VIII-a ediții a Concertului de la Palatul Bánffy – un eveniment care a devenit deja o tradiție culturală emblematică pentru oraș.

Există seri care trec neobservate și există seri care rămân în suflet pentru totdeauna. Concertul de la Palatul Bánffy face parte din cea de-a doua categorie. Nu este doar un spectacol muzical, ci o experiență care reunește generații, familii și prieteni într-un decor de poveste, unde muzica, arhitectura și emoția se întâlnesc într-o armonie perfectă.

Când istoria și muzica creează magie

Palatul Bánffy, una dintre cele mai frumoase clădiri baroce din Transilvania, oferă cadrul ideal pentru o astfel de seară specială. Curtea interioară, încărcată de istorie și eleganță, se transformă pentru câteva ore într-o scenă în aer liber unde publicul este invitat să descopere farmecul operetei într-o atmosferă unică.

Pe măsură ce soarele apune peste centrul istoric al Clujului, iar luminile serii îmbracă palatul într-o aură romantică, primele acorduri muzicale vor transporta spectatorii într-o lume a rafinamentului, a iubirii și a poveștilor nemuritoare.

Cele mai frumoase operete, într-un program excepțional

Ediția din acest an aduce în fața publicului creațiile unor compozitori legendari care au definit istoria operetei europene: Huszka Jenő, Kálmán Imre și Lehár Ferenc.

Programul artistic a fost conceput de Plesa Róbert, care a realizat o selecție atentă și echilibrată, îmbinând cele mai cunoscute și iubite arii cu adevărate bijuterii muzicale mai rar interpretate pe scenă. Astfel, atât iubitorii genului, cât și cei care descoperă opereta pentru prima dată vor avea parte de surprize și momente memorabile.

Artiști de prestigiu din Transilvania și invitați speciali din Budapesta

Pe scena amplasată în curtea Palatului Bánffy vor urca artiști apreciați din Cluj și din întreaga Transilvanie:

  • Kolcsár Katalin
  • Modra Noémi
  • Rétyi Zsombor
  • Peti Tamás Ottó
  • Rigmányi István
  • Plesa Róbert

Evenimentul va avea și doi invitați de onoare care conferă o dimensiune internațională serii.

Publicul va avea ocazia să o asculte pe Fischl Mónika, laureată a prestigiosului Premiu Kossuth și una dintre cele mai apreciate artiste ale Teatrului de Operetă din Budapesta, alături de Ninh Duc Hoang Long, tenor recunoscut pe scene importante din Europa și Asia pentru vocea sa impresionantă și interpretările sale spectaculoase.

O rampă de lansare pentru noile generații

Unul dintre cele mai frumoase aspecte ale acestui concert este susținerea tinerelor talente. Organizatorii oferă și în acest an șansa unor artiști aflați la început de drum să urce pe aceeași scenă alături de nume consacrate.

Astfel, două eleve talentate ale Școlii de Măiestrie KvintEsszencia, Biró Anna și Somogyi Eszter, vor avea ocazia să își demonstreze talentul în fața unui public numeros și exigent.

Muzică, dans și spectacol vizual

Concertul nu va fi doar o experiență auditivă, ci și una vizuală. Coregrafiile spectaculoase semnate de Vlad Sebastian vor aduce un plus de eleganță și dinamism întregului eveniment.

Acompaniamentul muzical va fi asigurat de o orchestră de cameră de înalt nivel artistic, coordonată de concertmaestrul Gyenge Zoltán Balázs, garantând astfel o interpretare impecabilă a fiecărei lucrări.

O gazdă care va conduce publicul prin universul operetei

Seara va fi prezentată de actrița Fodor Réka, care prin farmecul, eleganța și naturalețea sa va ghida spectatorii prin universul fascinant al operetei, oferind context și povești care vor transforma fiecare moment într-o experiență și mai profundă.

Un eveniment pe care nu trebuie să îl ratezi

Într-o perioadă în care cultura autentică devine tot mai prețioasă, Concertul de la Palatul Bánffy reprezintă o invitație la frumusețe, emoție și conexiune umană.

Fie că sunteți pasionați de muzica clasică, iubitori ai operetei sau pur și simplu căutați o experiență deosebită într-o seară de vară, acest eveniment promite să ofere momente de neuitat într-unul dintre cele mai spectaculoase decoruri din Cluj-Napoca.

Pe 5 iulie 2026, lăsați-vă purtați de muzică, sub cerul liber, în inima orașului.

Informații eveniment

📅 Data: 5 iulie 2026
📍 Locația: Curtea Palatului Bánffy, Cluj-Napoca
🎼 Eveniment: Concertul de la Palatul Bánffy – Ediția a VIII-a

Bilete

Biletele pot fi achiziționate online de aici:

👉 https://eventbook.ro/music/bilete-banffy-palotakoncert-8?hall=palatul-banffy-cluj-napoca

Rezervă-ți locul din timp și fii parte din una dintre cele mai elegante seri culturale ale verii clujene!

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Social

Gest de omenie care a emoționat Clujul. Un șofer a ajutat o mamă surprinsă de ploaia torențială

Alex Campian

Published

on

Într-o perioadă în care știrile negative ocupă adesea primele pagini, o întâmplare petrecută pe o stradă din Cluj-Napoca demonstrează că gesturile simple de bunătate încă există și pot face diferența.

O mamă din Cluj-Napoca se întorcea acasă împreună cu băiețelul său aflat în cărucior, când o ploaie torențială i-a surprins pe strada Răsăritului. Deși știa că vremea urma să se strice, femeia a uitat umbrela acasă și a fost nevoită să se adăpostească împreună cu copilul sub un brad, în speranța că ploaia se va opri.

În timp ce aștepta să treacă furtuna, un șofer care trecea prin zonă a observat situația celor doi. Bărbatul a oprit mașina câțiva metri mai în față, a coborât și s-a întors cu o umbrelă pe care i-a oferit-o femeii.

Potrivit relatării publicate de mamă pe rețelele sociale, șoferul i-a spus simplu că s-a gândit că ea și copilul ar avea nevoie de umbrelă. Datorită gestului său, cei doi au reușit să ajungă acasă fără să fie udați de ploaia puternică.

„Astăzi am avut parte de un gest de o bunătate rară și simt nevoia să îi mulțumesc public persoanei care l-a făcut. Datorită lui am reușit să ajungem acasă fără să fim uzi leoarcă”, a transmis femeia.

Aceasta a subliniat că într-o lume în care predomină veștile mai puțin plăcute, astfel de exemple de omenie merită apreciate și făcute cunoscute.

Mama speră acum ca mesajul să ajungă la bărbatul care a ajutat-o sau la persoane care îl cunosc, deoarece dorește să îi înapoieze umbrela și să îi mulțumească personal. Singurul detaliu pe care și-l amintește este faptul că autoturismul avea numărul de înmatriculare care începea cu „CJ 29 YAH”.

Gestul șoferului a devenit rapid un exemplu de solidaritate și bunătate, demonstrând că uneori cele mai simple fapte pot avea cel mai mare impact asupra celor din jur.

Sursa: Mesaj publicat pe rețelele sociale de către persoana implicată.

Imagine: generata Ai sugestiva

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Eveniment

TIFF 2026 transformă Clujul în capitala filmului: programul pe zile și cele mai importante evenimente

Stefania Heinz

Published

on

12 IUNIE – DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI

 

Cluj-Napoca dă startul celei de-a 25-a ediții a Festivalului Internațional de Film Transilvania (TIFF), desfășurat între 12 și 21 iunie.

 

Momentul central al primei zile este Gala de Deschidere, unde publicul va putea urmări în premieră națională filmul românesc „3 zile în septembrie”, regizat de Tudor Giurgiu.

 

### Recomandări pentru vineri, 12 iunie:

 

* 12:00 – „I Shall See” – Cinema ARTA

* 14:00 – Scurtmetraje Corneliu Porumboiu – Cinema ARTA

* 20:45 – „Incidentul cu pianul” – Cercul Militar

* 21:45 – „În Bruges” – Iulius Parc Open Air

* Gala de Deschidere TIFF.25

 

 

## 13 IUNIE – PRIMELE COMPETIȚII ȘI EVENIMENTE SPECIALE

 

A doua zi aduce primele filme din competiția oficială, documentare premiate și evenimente gastronomice din seria Film Food.

### Evenimente importante:

 

* Film Food: „Făcălețul de Aur”

* Proiecții speciale din secțiunea Romanian Days

* Retrospectiva Corneliu Porumboiu

* Filme din secțiunea No Limit

 

 

## 14 IUNIE – WEEKENDUL CINEFILILOR

 

Festivalul intră în ritm de weekend, cu proiecții sold-out și evenimente în aer liber.

 

### Puncte de interes:

 

* Proiecții în Piața Unirii

* Filme premiate la marile festivaluri europene

* Întâlniri cu regizori și actori invitați

 

 

## 15 IUNIE – DOCUMENTARE ȘI FILM FOOD

 

Ziua este dedicată în mare parte documentarelor și experiențelor culinare asociate filmului.

 

### Eveniment special:

 

* Film Food în Livadă

* Proiecția documentarului „Birds of War”

* Dezbateri și întâlniri cu realizatorii

 

 

## 16 IUNIE – INVITAȚI INTERNAȚIONALI ȘI PROIECȚII SPECIALE

 

Festivalul continuă cu filme de autor și invitați speciali din cinematografia europeană.

 

### Recomandări:

 

* Evenimente speciale la Teatrul Național Cluj-Napoca

* Proiecții din secțiunile Supernova și Competition

* Masterclass-uri dedicate tinerilor cineaști

 

 

## 17 IUNIE – CINE-CONCERTE ȘI EXPERIENȚE AUDIO-VIZUALE

 

Una dintre cele mai așteptate zile ale festivalului.

 

### Program:

 

* Cine-concert „Meandre”

* Proiecții speciale în spații alternative

* Evenimente multimedia

 

 

## 18 IUNIE – FILME DE AUTOR ȘI CINE-CONCERT

 

Publicul se poate bucura de producții premiate și de un nou cine-concert organizat în cadrul TIFF.

 

### Evenimente:

 

* „The White Nights” – cine-concert

* Filme din secțiunile What’s Up, Doc? și Supernova

 

 

## 19 IUNIE – MARATON DE PROIECȚII

 

Una dintre cele mai încărcate zile ale festivalului.

 

### Ce nu trebuie ratat:

 

* Filmele din competiția oficială

* Proiecțiile în aer liber

* Întâlnirile cu invitații internaționali

 

 

## 20 IUNIE – FINALELE COMPETIȚIILOR

 

Juriile TIFF încep deliberările finale, iar publicul poate vedea ultimele filme aflate în competiție.

 

### Atracții:

 

* Proiecții speciale

* Gala premiilor secțiunilor dedicate

* Evenimente muzicale și petreceri TIFF

 

 

## 21 IUNIE – GALA DE ÎNCHIDERE

 

Ultima zi aduce decernarea premiilor și proiecția filmului de închidere.

 

### Program:

 

* Gala de Închidere TIFF.25

* Anunțarea câștigătorilor

* Proiecția specială de final

* Evenimente dedicate aniversării a 25 de ani de TIFF

 

 

## TIFF 2026 ÎN CIFRE

 

📅 Perioadă: 12 – 21 iunie 2026

 

📍 Locații principale:

 

* Piața Unirii

* Cinema ARTA

* Cinema Victoria

* Universitatea Sapientia

* Cercul Militar

* Casa de Cultură a Studenților

* Iulius Parc Open Air

 

🎬 Sute de filme, documentare și scurtmetraje

🌍 Invitați internaționali, regizori, actori și producători din întreaga lume

🎉 Cine-concerte, concerte, evenimente gastronomice și experiențe speciale dedicate cinefililor

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Administratie

Cluj-Napoca investește aproape 2 milioane de euro în locuințe sociale: aproape 100 de persoane din Pata Rât vor fi relocate

Alex Campian

Published

on

Primăria Cluj-Napoca a aprobat un amplu program de incluziune socială destinat persoanelor care trăiesc în condiții precare în zona Pata Rât. Prin intermediul a patru proiecte finanțate din Programul Incluziune și Demnitate Socială (PIDS) 2021–2027, administrația locală va achiziționa 26 de locuințe sociale și va oferi sprijin pentru integrarea beneficiarilor în comunitate.

Trei dintre proiectele aprobate, denumite „Orizont Pata-Rât 1”, „Orizont Pata-Rât 2” și „Orizont Pata-Rât 3”, prevăd cumpărarea a câte opt locuințe sociale fiecare. Fiecare proiect este conceput pentru a asigura condiții de locuire adecvate pentru minimum 30 de beneficiari.

În paralel, proiectul-pilot „Orizont Meșterul Manole: Soluții integrate pilot pentru tranziția către locuire formală” include achiziționarea a două locuințe sociale destinate unui număr minim de șapte persoane.

În total, programul va pune la dispoziție 26 de locuințe sociale pentru cel puțin 97 de beneficiari proveniți din comunități vulnerabile. Pe lângă accesul la locuințe permanente, persoanele relocate vor beneficia de servicii de consiliere, integrare socială și sprijin pentru adaptarea la noul mediu de trai.

Bugetul estimat pentru fiecare dintre cele trei proiecte „Orizont Pata-Rât” este de aproximativ 2,68 milioane de lei, ceea ce înseamnă o investiție totală de peste 8 milioane de lei pentru achiziția a 24 de locuințe sociale. Proiectul „Orizont Meșterul Manole” beneficiază de un buget de aproximativ 608.000 de lei pentru cumpărarea a două locuințe.

Valoarea totală destinată achiziției locuințelor se ridică la aproximativ 8,65 milioane de lei, echivalentul a aproape 2 milioane de euro. La această sumă se adaugă costurile pentru evaluarea imobilelor, taxele notariale, activitățile de management și implementare, precum și contribuția proprie a municipalității.

Reprezentanții administrației locale susțin că proiectele urmăresc reducerea excluziunii sociale și combaterea segregării, facilitând tranziția familiilor vulnerabile către locuințe convenționale și integrarea acestora în comunitatea clujeană.

Prin aceste investiții, Cluj-Napoca derulează unul dintre cele mai importante programe locale de incluziune socială finanțate din fonduri europene, cu obiectivul de a transforma condițiile de viață ale persoanelor aflate în situații de vulnerabilitate și de a crea premisele unei integrări sociale durabile.

Sursa: Documente aprobate de Consiliul Local Cluj-Napoca.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Eveniment

VIDEO. Părinții au izbucnit în lacrimi când și-au văzut copiii dansând ultimul vals din liceu: „Parcă ieri îi țineam de mână…”

Anamaria Ioana

Published

on

Au fost clipe în care nimeni nu a mai putut să își ascundă emoțiile.
Părinți cu ochii în lacrimi. Profesori care priveau în tăcere. Elevi care încercau să zâmbească, deși sufletul le tremura la fiecare pas.

La Colegiul Național Unitarian „János Zsigmond” din Cluj-Napoca, balul de absolvire nu a fost doar un eveniment festiv.
A fost despărțirea de cei mai frumoși ani din viață.

În lumina caldă a sălii, 32 de perechi de elevi au pășit încet pe ringul de dans și au început valsul care a făcut o sală întreagă să plângă. Pe acordurile lui Ferenc Lehár, adolescenții care până ieri alergau pe holurile liceului au devenit, pentru câteva minute, adulți pregătiți să plece în lume.

Fiecare rotire părea o amintire.
Fiecare privire către părinți părea un „mulțumesc” nerostit.

În sală s-a lăsat liniștea.
Doar muzica și emoția mai vorbeau.

Mamele își ștergeau lacrimile în timp ce își priveau copiii dansând elegant, iar tații încercau să pară puternici, deși ochii lor spuneau totul. Profesorii îi urmăreau cu aceeași emoție cu care i-au văzut prima dată intrând în clasă, acum mulți ani, cu ghiozdane prea mari și vise încă nesigure.

Dar în acea seară, totul s-a schimbat.

Copiii de ieri au devenit tinerii de mâine.

Momentul valsului a fost pregătit luni întregi, însă ceea ce s-a întâmplat în sală nu putea fi repetat la repetiții. Emoția a fost prea reală. Prea sinceră. Prea umană.

Pentru absolvenți, a fost ultimul dans împreună înainte ca viața să îi împrăștie în orașe, facultăți și drumuri diferite.
Pentru părinți, a fost clipa în care au realizat cât de repede au trecut anii.

Balul de absolvire de la Colegiul „János Zsigmond” este o tradiție care continuă de generații, dar pentru cei care au fost acolo în acea seară, nu va rămâne doar o tradiție.

Va rămâne o amintire care doare frumos.

O seară în care timpul s-a oprit pentru câteva minute, iar 32 de perechi de copii și-au luat rămas bun de la adolescență printr-un ultim vals.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era

Era