Sponsorizat
Categories: Sport

Bărbații ucraineni, chemați din străinătate pentru a lupta pe front de anul viitor. Încă 500.000 de soldați ar putea fi mobilizați.

Sponsorizat
Sponsorizat

Externe

Bărbaţii ucraineni care locuiesc în străinătate ar putea fi chemați de ministerul Apărării din Ucraina pentru a lupta pe front.

Militari ucraineni pe front/Foto: Володимир Зеленський Facebook.com

  


În căutarea de noi recruți, ministrul ucrainean al Apărării Rustem Umerov doreşte să îi cheme acasă, de anul viitor, pe bărbaţii ucraineni care locuiesc în străinătate. 


Bărbaţilor ucraineni cu vârste cuprinse între 25 şi 60 de ani din Germania şi alte ţări, care sunt apţi pentru serviciul militar, urmează să le fie solicitat să se prezinte la centrele de recrutare ale forţelor armate, potrivit ministrului Apărări din Ucraina, Rustem Umerov. Ministrul ucrainean a spus că adresează „o invitaţie” şi a ţinut să fie clar că nu vor exista sancţiuni dacă cineva nu va da curs cererii. „Încă discutăm despre ce ar trebui să se întâmple dacă nu vin în mod voluntar”, a adăugat el, potrivit Agerpres.ro


Armata ucraineană ar dori să mobilizeze încă 450.000 până la 500.000 de soldaţi pentru a putea face faţă invaziei ruse. Cu toate acestea, condiţiile-cadru financiare şi politice încă nu au fost clarificate, iar preşedintele Volodimir Zelenski consideră că mobilizarea este o „chestiune sensibilă”.În pofida interdicţiei, mulţi bărbaţi ucraineni au plecat în străinătate pentru a evita să fie mobilizaţi pentru a lupta pe front.


Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:



Source link

Facebook Comments Box
Stefan Petre

Recent Posts

Rețea de cămătărie destructurată la Cluj. Percheziții în Cluj-Napoca și Florești, dobânzi uriașe și amenințări la adresa victimelor

O rețea de cămătărie care ar fi acționat în Cluj-Napoca și Florești a fost destructurată…

6 hours ago

Bryan Adams vine la Cluj în 2026. Concert uriaș anunțat la BT Arena, unul dintre cele mai mari evenimente ale anului

Un concert internațional de top va avea loc la finalul anului 2026 la BT Arena,…

14 hours ago

Programul DARIA începe în august 2026 la IOCN: 119.000 de femei vor fi testate gratuit pentru cancerul de sân

Proiectul DARIA, un amplu program național de screening pentru depistarea precoce a cancerului de sân,…

1 day ago

Femeie în vârstă, preluată de urgență de ambulanță după ce i s-a făcut rău pe stradă

O femeie în vârstă a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgență după ce i…

2 days ago

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat…

2 days ago

Cluj Arena se modernizează cu 13,5 milioane de euro: iluminat UEFA, panouri solare de 1 MW și reducere de 40% a consumului

Cluj Arena intră într-un amplu proces de modernizare energetică, în baza unui proiect inițiat de…

2 days ago