Sponsorizat
Categories: Sport

Ion Ceban, primarul pro-rus din Chișinău, a obținut un nou mandat. Doar 41% din populația cu drept de vot a Moldovei a ieșit la urne

Sponsorizat
Sponsorizat

Externe

Primarul pro-rus al Chișinăului, Ion Ceban, a câștigat un nou mandat conform rezultatelor preliminare ale alegerilor locale din Republica Moldova.

Ion Ceban, primarul municipiului Chișinău/ Foto: Ion Ceban – Facebook

  


Conform datelor furnizate de Comisia Electorală Centrală, în urma centralizării volturilor de la cele 305 secții de votare, primarul pro-rus al Chișinăului, Ion Ceban, a obținut un nou mandate. 


Potrivit sursei citate anterior, Ion Ceban, candidatul MAN (Mișcarea Alternativa Națională), a obținut 50,62% din voturi, ceea ce l-a propulsat în funcția de primar al Chișinăului în primul tur.Contracandidatul său, Lilian Carp, candidat PAS (Partidul Acțiune și Solidaritate) al președintei Maia Sandu, a obținut doar 28,23% din voturi.


La alegerile locale desfăşurate duminică, pentru primăria Chişinău au candidat 27 de persoane.CITEȘTE ȘI:
Vizită a delegației municipiului Chișinău la Primăria Cluj-NapocaPotrivit agerpres, Mişcarea Alternativa Naţională (MAN), partid înfiinţat şi condus de primarul Ion Ceban, a obţinut cele mai multe voturi la alegerile locale pentru Consiliul Municipal Chişinău.


MAN a atras voturile a 33,10% din electorat, devansând Partidul Acţiune şi Solidaritate, partid aflat la guvernare, care a fost susţinut de 32,88% dintre alegători. Cel de-al treilea partid care a depăşit pragul electoral a fost Partidul Socialiştilor din Republica Moldova, care a obţinut 9,64% din voturi.În Republica Moldova, pragul electoral este de 5% pentru partidele sau organizaţiile unice, 7% pentru un bloc electoral de două sau mai multe partide şi de 2% pentru candidaţii independenţi. La Consiliul Municipal Chişinău au avut candidaţi 29 de partide şi blocuri electorale, la care se adaugă Partidul “Şansă”, care a fost exclus din competiţia electorală. De asemenea, au fost înregistrate şi patru candidaturi independente.



Doar 41% din populație a ieșit la votDoar 41,41% din populația cu drept de vot a Moldovei a ieșit la urne.Potrivit acestora, din totalul celor 2.760.930 de alegători înscrişi în listele electorale, şi-au exprimat dreptul de vot 1.147.610 alegători, ceea ce reprezintă 41,41%.Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:



Source link

Facebook Comments Box
Stefan Petre

Recent Posts

Cluj-Napoca se aliniază crizei: buget redus pentru evenimentele de 1 Decembrie și Revelion

Municipiul Cluj-Napoca reduce semnificativ bugetul alocat evenimentelor dedicate Zilei Naționale a României și Revelionului. Consiliul…

7 hours ago

Caz șocant la un liceu din Cluj-Napoca: ministrul Educației cere măsuri după agresarea gravă a unui copil

Un incident de o gravitate extremă petrecut la Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” din Cluj-Napoca a…

15 hours ago

Ai 60 de minute? Athletic Sport Center le transformă într-un antrenament care chiar contează.

Aici nu pierzi timpul: ai un traseu clar, echipamente noi și mult spațiu de mișcare.…

1 day ago

RCA devine obligatoriu pentru unele trotinete și biciclete electrice

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) estimează că aproximativ 7.500 – 30.000 de trotinete electrice ar…

1 day ago

Tragedie pe Feleac: un bărbat a murit, iar trei persoane – între care o minoră – au fost rănite într-un accident grav la ieșire din Cluj-Napoca

O tragedie rutieră s-a produs sâmbătă dimineață pe DN1 E60, la ieșirea din Cluj-Napoca spre…

2 days ago

Arestat pentru agresiuni sexuale asupra mai multor femei, inclusiv o vârstnică de 74 de ani

n bărbat de 35 de ani din Cluj-Napoca a fost arestat preventiv pentru 30 de…

4 days ago