Connect with us

Sport

Proştii strâng cureaua, lipitorile de partid sug în continuare bugetul. Acum vor telefoane de 1.000 de euro bucata!!!

Stefan Petre

Published

on

Telefoane smart pentru angajații agențiilor pentru microîntreprinderi, din bani europeni/Foto: pixabay.com

Economie

În timp ce măsurile fiscale promovate de Guvern lovesc direct în IMM-uri, prin impozite de 1% și 3% pe cifra de afaceri, Agenția Pentru Întreprinderi Mici și Mijlocii își fidelizează angajații cu smartphone-uri de zeci de mii de lei.

Telefoane smart pentru angajații agențiilor pentru microîntreprinderi, din bani europeni/Foto: pixabay.com

  Recent, Agenția Pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii Ploiesti (Prahova), în subordinea ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, coordonat de Radu Oprea (PSD), a lansat o licitație pentru achiziția de smartphone-uri pentru angajații agenției, investiție de peste 4.000 de euro.  
Telefoane smart pentru angajații „inteligenți” de la stat Angajații agențiilor pentru IMM-uri din țară se dotează cu telefoane smart, în timp ce întreprinderile mici și mijlocii din Cluj sau din alte regiuni sunt puse pe butuci. Potrivit licitației lansate joi de Agenția pentru Întreprinderi Mici și Mijlocii Ploiești, achiziția de telefoane mobile smartphone 5G sunt „necesare echipei de proiect implicată în implementarea proiectului: ,,Sprijin financiar pentru IMM-urile afectate de pandemia de Covid-19 prin intermediul sistemului informatic integrat IMM RECOVER”, finanțat în cadrul Programului Operațional Competitivitate”, se arată în catalogul pentru licitații publice SEAP.  Altfel spus, angajații structurilor de stat sunt răsplătiți pentru activitate, prin care au fost de acord ca Guvernul Ciolacu să impoziteze microîntreprinderile cu 1% pe cifra de afaceri, dacă au venituri de până în 60.000 euro pe an și impozit de 3% dacă veniturile depășesc acest prag. CITEȘTE ȘI: 
Clujul are cele mai multe microîntreprinderi. Peste 61.000 de firme ar putea fi afectate de plata unui impozit de 3% din venituri.Potrivit datelor oficiale, beneficiarul licitației, finanțate cu bani europeni, este Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului.  „Obiectivul general al proiectului îl reprezintă susținerea IMM-urilor afectate de COVID-19 și vizează continuarea activității lor în următoarea perioadă luând în considerare riscurile de recesiune economică”, se arată în catalogul electronic dedicat achizițiilor publice. Achiziție telefoane smart pentru angajații agențiilor pentru IMM-uri/Foto: SEAPDin păcate, nu IMM-urile vor fi cele ce vor beneficia de aceste telefoane inteligente, ci angajații agențiilor de coordonare a activității microîntreprinderilor.  Însă nu doar în Prahova angajații agenției pentru întreprinderi mici și mijlocii sunt fidelizați cu telefoane inteligente. Aceeași situație poate fi regăsită și în Brașov. După cum semnalează Cristian Ghinea, reducerile de cheltuieli ale statului sunt mai degrabă ficționale. În vreme ce agențiile statului fac achiziții de mii de lei pentru propriii angajați, firmele care susțin economia românească prin locuri de muncă, prin plata impozitelor și taxelor sunt taxate suplimentar de Guvernul PSD-PNL, iar microîntreprinderile sunt puse pe butuci. „Nu va fi nicio reducere de cheltuieli decât în discursurile lui Ciolacu. În schimb Ciolacu crește taxele pentru românii care muncesc, ca să aibă bani pentru activul de partid care jefuiește bugetul (și banii europeni sunt tot bani publici!)”, notează Cristian Ghinea pe pagina sa de socializare. Mii de euro pentru achiziția de smartphonuri de către două agebții pentru IMM-uri/Foto: Cristian Ghinea Facebook.comÎn total, cele două agenții pentru IMM-uri achiziționează 21 de telefoane smart cu 17.000 de euro. Guvernul a adoptat, luni, proiectul de lege privind măsurile fiscale și de reducere a cheltuielilor bugetare.Citiți monitorulcj.ro și pe Google News 

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box

Sport

Istoric! U Cluj revine în cupele europene după o pauză de 53 de ani. Sabău: „La revedere, Untold!”

Alex Campian

Published

on

Universitatea Cluj scrie istorie! După o pauză de 53 de ani, „Șepcile Roșii” revin în cupele europene, urmând să joace în turul al doilea preliminar din UEFA Conference League, în luna iulie.

Este o performanță istorică pentru clubul clujean, care nu mai evoluase în competițiile europene din sezonul 1972–1973. Posibilii adversari din această fază includ nume grele precum AZ Alkmaar, Rapid Viena, Hajduk Split, AEK Atena sau FK Astana. Tragerea la sorți va avea loc pe 18 iunie, iar meciurile sunt programate pentru 24 și 31 iulie.

Dan Nistor: „Vreau un adversar puternic”

Dan Nistor, unul dintre liderii vestiarului, nu se teme de provocări:
„Mi-ar plăcea să întâlnim o echipă puternică. Dacă e să pierdem, să o facem în fața unei formații de top!”

Sabău, cu umor: „Nu se mai ține Untoldul!”

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabău a ironizat posibilul conflict de program cu festivalul Untold, care are loc chiar pe Cluj Arena:
„Nu se mai ține Untoldul! Găsim soluții. Să ia o pauză de 4-5 ore, jucăm meciul și apoi pot să continue. La revedere, Untold!”
Declarația a stârnit zâmbete, dar subliniază și entuziasmul uriaș pentru revenirea echipei pe scena continentală.

Chipciu: „E ca în Champions League!”

Căpitanul Alex Chipciu a făcut o paralelă emoționantă cu experiențele sale din Ligă:
„În cantonamentul din vară speram doar să evităm retrogradarea. Dar ce am trăit aici, la U Cluj, e comparabil cu ce am simțit în Champions League, la FCSB sau Anderlecht.”

Amintiri europene: sezonul 1972–1973

Ultima apariție a Universității Cluj în Europa a avut loc în Cupa UEFA 1972–1973. Atunci, clujenii au învins Levski Sofia cu 4-1 pe teren propriu, dar au pierdut returul cu 5-1 în Bulgaria, ratând calificarea.

Revenirea în cupele europene deschide un nou capitol pentru clubul „Șepcilor Roșii” și readuce Clujul pe harta fotbalului continental. Atmosfera promite să fie electrizantă, iar fanii așteaptă cu sufletul la gură startul unei noi aventuri europene.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

ȘOC înaintea derby-ului! Fanii U Cluj BOICOTEAZĂ meciul cu CFR! FURIE!

Cosmin Ardelean

Published

on

BOICOT la derby! Fanii U Cluj NU merg în Gruia! “Integritatea are un preț!”

Suporterii U Cluj au luat o decizie radicală înaintea derby-ului cu CFR Cluj, refuzând cele 1158 de bilete alocate pentru meciul din Gruia. Peluza Șepcile Roșii a anunțat public hotărârea, invocând lipsa de reciprocitate din partea CFR Cluj în ceea ce privește alocarea biletelor la meciurile de pe Cluj Arena.

Fanii “șepcilor roșii” acuză CFR Cluj că a condiționat vânzarea biletelor într-un mod special, menționând o nemulțumire legată de numărul redus de bilete primite la inelul II pe Cluj Arena la partidele anterioare. Mai mult, CFR Cluj ar fi acuzat suporterii U Cluj de “tertipuri” pentru a evita oferirea de bilete la inelul superior.

Drept răspuns, Peluza Șepcile Roșii a transmis un mesaj ferm: “Peluza Șepcile Roșii refuză să accepte cele 1158 de bilete alocate la meciul din deal. Este dureros să nu fim alături de Universitatea și să nu ne cântăm dragostea pentru Simbol, să nu ne bucurăm de “U”, dar ăsta-i prețul INTEGRITĂȚII pe care am hotărât să-l plătim.”

Suporterii U Cluj au subliniat că aleg “DEMNITATEA fără concesii” și refuză să fie tratați ca și cum li s-ar face un favor. Ei cred în principiile ultraseriei și consideră că CFR Cluj nu a manifestat reciprocitate în privința alocării biletelor.

În ciuda absenței din stadion, fanii U Cluj au anunțat că se vor strânge vineri, la ora 16:30, la stadion pentru a susține echipa la antrenament, iar în ziua meciului, la ora 16:00, se vor întâlni în Piața Unirii, sperând să găsească o modalitate de a urmări partida împreună.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Info

Scandal U Cluj – CFR: A fost ură etnică? Poliția dezvăluie ADEVĂRUL!

Cosmin Ardelean

Published

on

Fan U Cluj, reținut pentru atacul cu sticlă asupra unui suporter CFR după derby!

Poliția Cluj a anunțat reținerea suporterului U Cluj acuzat că a lovit cu o sticlă un fan al rivalilor de la CFR Cluj, în urma incidentelor violente de după marele derby din 31 martie 2025.

Conform anchetei, în acea seară, doi tineri de 19 ani au sesizat Poliția că au fost agresați în Parcul Central de un grup de persoane necunoscute. Unul dintre ei a suferit răni grave la față, fiind lovit cu o sticlă.

Poliția a demarat o investigație amplă, iar în urma cercetărilor, au fost identificate 8 persoane implicate în agresiune: 7 adulți (cu vârste cuprinse între 25 și 35 de ani) și un minor de 16 ani.

Pe 5 aprilie, a fost reținut principalul suspect, un bărbat de 38 de ani din Cluj-Napoca, acuzat că a aruncat sticla. Acesta a fost reținut pentru 24 de ore.

Poliția Cluj a reiterat că incidentul nu are conotație etnică, așa cum se insinuase inițial, infirmând acuzațiile liderilor UDMR Cluj.

Cercetările continuă pentru toate cele 8 persoane, fiind acuzate de tulburarea ordinii și liniștii publice. Bărbatul de 38 de ani este cercetat și pentru lovire sau alte violențe.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite