Sponsorizat
Categories: Sport

Spitalul din Gherla, dotat cu o masă radiantă, vitală pentru reanimarea nou-născuţilor prematur – FOTO

Sponsorizat
Sponsorizat

Sănătate

Spitalul Municipal din Gherla a fost dotat cu o masă radiantă, vitală pentru reanimarea nou-născuţilor prematur sau cu patologii grave.

Spitalul Municipal din Gherla a fost dotat cu o masă radiantă, vitală pentru reanimarea nou-născuţilor prematur sau cu patologii grave/ Foto: Salvați Copiii România – Facebook

  Organizaţia Salvaţi Copiii România a dotat Spitalul Municipal din Gherla cu o masă radiantă, vitală pentru reanimarea nou-născuţilor prematur sau cu patologii grave. Costurile s-au ridicat la 28.000 de euro, iar suma necesară a fost donată.„În urma solicitărilor primite de la medici, Organizaţia Salvaţi Copiii România a decis dotarea de urgenţă a Spitalului Municipal Gherla cu o masă radiantă, de necesitate vitală, în valoare de 28.000 de euro. Astfel, cu susţinerea clienţilor Libris, medicii vor avea la dispoziţie aparatură medicală performantă pentru oferirea îngrijirilor imediate după naşterea copilului, dar şi care să le permită stabilizarea şi ţinerea în viaţă a copilului până la realizarea transferului acestuia la o maternitate superioară. În total, Salvaţi Copiii România a investit aproape nouă milioane şi jumătate de euro în dotarea maternităţilor şi secţiilor de pediatrie din ţară, devenind partenerul de cursă lungă al medicilor care îngrijesc copiii născuţi prematur şi pe cei cu patologii complexe”, a transmis organizația Salvați Copiii.
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Stefan Petre

Recent Posts

🐾 Primăria Cluj-Napoca permite accesul cu animale de companie în instituțiile publice

🐾 Cluj-Napoca: Acces permis pentru animalele de companie în instituțiile publice Un pas important spre…

2 days ago

Cum ajungi rapid la Electric Castle 2025: tren, autobuz sau mașină? Ghid complet pentru Bonțida

Electric Castle 2025 revine între 16–20 iulie la Castelul Banffy din Bonțida, cu un line-up…

3 days ago

Kids Thursday revine la Iulius Mall Cluj – Teatru de păpuși gratuit în aer liber, toată vara!

Spectacole magice pentru cei mici, în fiecare joi din vară, la Iulius Mall Cluj! Vara…

3 days ago

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic,…

3 days ago

Tragedie la Săvădisla, Cluj: Bărbatul prins între fiarele contorsionate a murit

Un grav accident rutier a avut loc în localitatea Săvădisla, județul Cluj. Un bărbat de…

4 days ago