Connect with us

Sport

U-Banca Transilvania, învinsă de campioana EuroCup. Silvășan: „Trebuie să învățăm să jucăm”

Stefan Petre

Published

on

Patrick Richard, căpitanul echipei U-BT Cluj-Napoca/ Foto: U-BT Cluj-Napoca - Facebook

Sport

U-Banca Transilvania a pierdut al doilea meci în acest sezon din BKT EuroCup. Baschetbaliștii au fost învinși de cea mai puternică formație din competiție, și anume Dreamland Gran Canaria.

Patrick Richard, căpitanul echipei U-BT Cluj-Napoca/ Foto: U-BT Cluj-Napoca – Facebook

  U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă fără drept de apel de echipa spaniolă Dreamland Gran Canaria, cu scorul de 92-70 (32-20, 13-23, 15-11, 32-16), marţi seara, în BT Arena din Cluj-Napoca, într-un meci din Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup. Campioana celei de-a doua competiţii europene intercluburi s-a impus după o a doua jumătate de meci în care a fost net superioară.„U” a suferit doar al doilea său eşec din acest sezon european, în care are un parcurs fără egal. Bryce Jones jr a fost MVP-ul clujenilor, cu 18 puncte, 5 recuperări, 7 pase decisive. Andrija Stipanovic a contribuit cu 10 p, 7 rec.
CITEȘTE ȘI:
Mihai Silvășan, înaintea meciului contra Gran Canaria din EuroCup: „Nu ne temem de ei”Cel mai bun de pe teren a fost Sylven Landesberg, cu 26 de puncte pentru oaspeţi. Ethan Happ a adăugat 13 p, 9 rec, Roko Prkacin a reuşit 12 p, 6 rec, 3 pd, iar AJ Slaughter, 12 p.Campioana României rămâne pentru moment pe locul al doilea în clasament, cu 6 victorii şi 2 egaluri, după Dreamland Gran Canaria, 8 victorii. „U” va juca şi meciul următor acasă, pe 29 noiembrie, cu lituanienii de la 7bet-Lietkabelis Panevezys.Silvășan: „Trebuie să învățăm să jucăm”„În primul rând, trebuie să îi felicităm pe cei de la Gran Canaria. Au fost mai buni decât noi. Am putut rezista doar trei sferturi, apoi la începutul actului decisiv am pierdut mingi, iar ei au înscris puncte ușoare. De asemenea, Landesberg ne-a pus probleme. Este un duș rece, așa că trebuie să rămânem umili, să muncim în continuare și să luăm fiecare antrenament pe rând. Probabil că la un moment dat a intervenit și frustrarea. Am pierdut 24 de mingi, ceea ce este enorm pentru un meci de EuroCup. Multe dintre mingile pierdute s-au transformat în coșuri ușoare. Trebuie să învățăm să jucăm cu astfel de adversari, cu cei mai buni dintre cei mai buni. Trebuie să ne stăpânim emoțiile și să ne concentrăm la ce avem de făcut pe teren. Una peste alta, nu pot fi supărat pe băieții mei. Suntem împreună în această situație. E doar un duș rece, nu am pierdut niciun război. Suntem în continuare în top și trebuie să avem grijă la felul cum vom aborda viitoarea partidă. Trebuie să avem grijă la fiecare antrenament. Următorul meci cu Lietkabelis devine extrem de important atât din punct de vedere mental, cât și în vederea clasamentului. Le-am spus jucătorilor că trebuie să ne relaxăm, să profite de ziua și jumătate liberă pe care o vor avea. Apoi să venim pregătiți să muncim la antrenamente, să fim cu picioarele pe pământ și să rămânem împreună. Ne pare rău pentru faptul că nu am putut să câștigăm un meci cu o astfel de atmosferă. Le mulțumim fanilor prezenți, a fost extraordinar să jucăm cu sala plină. Din păcate, nu am putut să obținem o victorie, însă le promitem că vom munci în continuare și ne vom lupta să le aducem cât mai multe bucurii”, a transmis Mihai Silvășan, antrenorul U-BT Cluj-Napoca. Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box

Sport

David Popovici devine cel mai rapid înotător din istorie la 50, 100 și 200 m liber

Maria Costea

Published

on

David Popovici face din nou istorie: cel mai rapid om din toate timpurile la 50, 100 și 200 de metri liber

La doar 20 de ani, David Popovici continuă să redefinească limitele natației mondiale. Vineri, 11 aprilie, sportivul român a anunțat cu mândrie pe pagina sa de Facebook că a devenit primul om din lume care a spart toate cele trei bariere de elită în stilul liber:

  • Sub 22 de secunde la 50 m

  • Sub 47 de secunde la 100 m

  • Sub 1:43 la 200 m

Performanța care a completat acest trio legendar a fost reușită chiar vineri, când Popovici a obținut un nou record național la 50 m liber, cu timpul de 21.83 secunde.

„De asta sunt tare mândru”, a scris David, într-un mesaj sincer și emoționant, care a rezonat cu fanii din toată lumea.


O revenire conștientă, după Jocurile Olimpice de la Paris

După ce a urcat din nou pe podium la Jocurile Olimpice de la Paris, Popovici a decis să ia o pauză de opt luni. Nu din cauza oboselii fizice, ci pentru a-și regăsi echilibrul interior.

„A fost nevoie de timp – pentru a respira, a mă bucura, pentru a înțelege ce am realizat și mai ales, pentru a mă reconecta cu de ce-ul din spatele acestui drum”, a explicat el.

Campionul vorbește deschis despre faptul că adevărata performanță nu înseamnă doar antrenamente sau medalii, ci mai ales claritate mentală, echilibru și bucuria sinceră de a înota.

„Am ales conștient această pauză, iar acum revin cu și mai multă claritate, motivație și încredere.”


Titluri naționale și un mesaj către fani

La Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni, Popovici a cucerit deja aurul la 50 m, 100 m și 200 m liber, cu un timp excelent de 1:45.07 în proba de 200 m.

În stilul său autentic, David nu s-a limitat doar la medalii – a transmis și un mesaj deschis fanilor, invitându-i să fie parte din povestea înotului românesc:

„Energia voastră contează mai mult decât credeți!”


David Popovici nu doar că face valuri în bazin, ci și în inimile oamenilor. Cu maturitatea unui campion și sufletul unui adevărat lider, el inspiră o generație întreagă. Iar povestea lui abia începe.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Șoc la CFR Cluj! Paszkany și Mureșan, în fața judecății pentru FURT! Prejudiciu de 10 milioane de euro!

Cosmin Ardelean

Published

on

Cutremur la CFR Cluj! Paszkany și Mureșan, judecați pentru delapidare! Prejudiciu de 10 milioane de euro!

Un nou scandal de proporții zguduie fotbalul clujean! Procesul în care Arpad Paszkany (53 de ani), fost patron al CFR Cluj, și Iuliu Mureșan (71 de ani), fost președinte al clubului, sunt acuzați de infracțiuni grave este pe cale să înceapă.

Tribunalul Cluj a decis începerea procedurilor judiciare în acest dosar, în care Paszkany și Mureșan sunt acuzați de constituirea unui grup infracțional organizat, delapidare, evaziune fiscală și spălare de bani.

Acuzațiile sunt extrem de grave: cei doi foști conducători ar fi delapidat fonduri provenite din participarea echipei în grupele Ligii Campionilor, provocând un prejudiciu uriaș de aproximativ 10 milioane de euro clubului CFR Cluj. Se presupune că sumele ar fi fost deturnate între anii 2008 și 2013, prin intermediul unor contracte fictive încheiate cu firme offshore.

Arpad Paszkany, care a condus CFR Cluj până în 2017, este acuzat de:

  • Săvârșirea infracțiunilor de inițiere și constituire a unui grup infracțional organizat
  • Instigare la delapidare, cu consecințe deosebit de grave, în formă continuată
  • Instigare la evaziune fiscală în formă agravată și continuată
  • Instigare la spălarea banilor, în formă continuată

Iuliu Mureșan, înlăturat din conducerea clubului în aceeași perioadă cu Paszkany, este considerat complice la săvârșirea acestor fapte.

Între timp, Arpad Paszkany trăiește în Marbella, Spania, alături de iubita sa cu 24 de ani mai tânără, Antonela Pătruț, cunoscută pentru participarea la emisiunea “Insula Iubirii”.

Această perioadă controversată din istoria clubului CFR Cluj contrastează puternic cu succesele sportive obținute sub conducerea lui Paszkany: promovarea în Superliga, câștigarea a trei campionate și participarea în Liga Campionilor.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cultura

Legenda halterelor din Cluj: Povestea campionului care a scris istorie

Cosmin Ardelean

Published

on

Ștefan Tașnadi – Clujeanul care a ridicat România pe podiumul olimpic

Ștefan Tașnadi (Tasnádi István), unul dintre cei mai mari halterofili ai României și un adevărat simbol al Clujului, rămâne o legendă a sportului. Cu o carieră impresionantă și peste 50 de recorduri naționale doborâte, Tașnadi și-a pus amprenta asupra halterelor românești, devenind primul sportiv din țară care a cucerit medalii la categoriile mari de greutate.

Născut pe 21 martie 1953, lângă Cluj, la Sic, Tașnadi și-a început cariera în 1970 la Școala Sportivă Viitorul Cluj, iar ulterior a fost legitimat la AS Clujana. A devenit rapid unul dintre cei mai valoroși sportivi români, fiind selecționat în lotul olimpic de haltere al României între 1976 și 1984.

Argint olimpic la Los Angeles
Momentul de glorie al carierei sale a fost la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, în 1984, unde a cucerit medalia de argint la categoria 110 kg. Pe lângă această performanță remarcabilă, a obținut și o medalie de bronz la Campionatele Europene și Mondiale de la Moscova în 1983.

De la campion la mentor
După retragerea din activitatea competițională, Tașnadi și-a dedicat viața antrenoratului, formând generații de sportivi la CS Universitatea Cluj. De asemenea, a activat ca arbitru internațional, contribuind la dezvoltarea acestui sport. Pentru meritele sale excepționale, i-au fost acordate titlurile de Maestru Emerit al Sportului și Clujean de Onoare.

Marele campion s-a stins din viață pe 28 februarie 2018, însă moștenirea sa continuă să inspire tinerii halterofili și să rămână un reper al excelenței în sport.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite