Sponsorizat
Stiri

Ce se întâmplă cu gunoiul tău? Noua stație din Cluj îl transformă în energie!

Sponsorizat
Sponsorizat

Clujul își transformă gunoiul în energie! Proiect revoluționar aproape de finalizare

Stația de dezintegrare moleculară care va transforma deșeurile municipale din Cluj în energie verde este tot mai aproape de a deveni realitate. Cu lucrările ajunse la un progres de aproximativ 80%, autoritățile estimează că primele teste vor fi efectuate în a doua jumătate a lunii mai.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj, a declarat:
“Am solicitat o mobilizare exemplară, iar vestea bună este că, începând chiar din acest an, vom procesa primele gunoaie. Deșeurile clujenilor vor deveni o veritabilă sursă de energie!”

După finalizarea halei, estimată pentru 15 aprilie, vor fi livrate și instalate utilajele necesare. Noua stație, complet automatizată, va avea un impact major asupra gestionării deșeurilor, reducând cantitățile rezultate din sortare și tratare mecano-biologică. Energia produsă anual ar putea acoperi consumul Consiliului Județean, al stadionului Cluj Arena și al altor instituții subordonate.

Investiția totală depășește 60 de milioane de lei și este finanțată integral din fonduri proprii ale Consiliului Județean Cluj. Cu o capacitate de procesare de aproximativ 25.000 de tone deșeuri reziduale pe an, acest proiect reprezintă un pas important spre un Cluj mai curat și mai sustenabil.

Facebook Comments Box
Cosmin Ardelean

Recent Posts

Zilele Clujului 2025: Patru zile de sărbătoare, culoare și emoție în inima Transilvaniei!

Cluj-Napoca își deschide larg porțile pentru una dintre cele mai așteptate sărbători ale anului: Zilele…

1 hour ago

3 zile fără apă în Cluj! A fost nevoie să spargă drumul pentru a înlocui conducta veche

O intervenție amplă a avut loc astăzi în județul Cluj, pe conducta principală de aducțiune…

11 hours ago

Record pe piața imobiliară: IULIUS și Atterbury Europe atrag 400 milioane de euro pentru reconversia urbană RIVUS din Cluj

Proiectul RIVUS Cluj-Napoca, dezvoltat de IULIUS și Atterbury Europe, marchează un moment istoric în industria…

14 hours ago

La o cafea cu un polițist: Clujenii, invitați să vorbească deschis despre siguranța rutieră ☕🚔

Cum ar fi să discuți față în față, la o cafea, cu un polițist despre…

14 hours ago

Cluj: Zonele afectate de întreruperea apei timp de 3 zile, începând de marți, 20 mai 2025

Lucrări majore pe conducta Cluj-Gherla-Dej: Zeci de localități și cartiere din Cluj rămân fără apă…

1 day ago

🎓 Bal de absolvire ca-n povești la Cluj-Napoca!

Elevii Colegiului Național Unitarian „János Zsigmond” au strălucit într-o seară de neuitat Magie, eleganță și…

2 days ago