Sponsorizat
Stiri

Comunitatea de turism din Praid plange. Hai sa fim acolo!

Sponsorizat
Sponsorizat

Salina este inchisa. Si plina de apa.
Apa a intrat si a oprit tot.

Nu doar vizitele turistilor.
A oprit si viata.

Pentru ca la Praid, turismul nu e un moft.
E felul prin care oamenii isi cresc copiii, platesc ratele si spera la un viitor mai bun.

Praid inseamna mii de familii.

Inseamna pensiuni si hoteluri ridicate cu munca grea si investitii enorme. Cu credite la bănci, cu nopti nedormite, cu munca multă. Sa faci turism este al naibi de greu.

Inseamna mămici care pregatesc langoși si tați care iti zâmbesc cand ajungi, chiar daca uneori vorbesc limba română mai stricat. Tot te primesc cu drag și-ți arată o bucata autentică de Românie.

Inseamna bunici care te întâmpină cu zacuscă de ciuperci, colac secuiesc si sirop de brad si unt de casă si pâine de-aia moale cu cartofi si gulașul ăla impecabil cu găluște mici și la final cu gomboți cu prune.

Iar azi? Azi nu mai vine nimeni.
Camere goale. Farfurii goale. Inimi grele.

Nu e o stire.
E o durere.

Si nu e vina lor.

E vina naturii, dar si vina nepăsării de la Bucuresti, de la Ministerul Economiei, de la Salrom – Societatea Nationala a Sării si de la companiile de Stat căpușate si pline nu neapărat doar de corupți, cat mai degrabă de indolenți si nepăsători.

Dar sufera ei. Oamenii obisnuiti.

Si oamenii din Praid tot români sunt. Tot de-ai nostri. Si salina tot in România este. Si ne-am mândrit cu ea, inclusiv international.

600.000 de oameni vizitau anual salina Praid. Acum e inchis si pustiu.

Eu nu pot repara salina.
Nici tu.
Dar putem face altceva:
sa nu-i lasam singuri.

Nu-ti anula vacanta.
Nu căuta o alta destinatie.
Mergi la Praid.
Macar un weekend.

Stai o noapte.
Mănâncă local.
Cumpara ceva din curte de la oameni.
Spune o vorba buna.

Fii om. Nu doar turist.

Sunt atatea locuri frumoase in zona, daca te cazezi la Praid:

➡️ Sovata si Lacul Ursu
➡️ Parcul Mini Transilvania
➡️ Mancarea locala care vindeca sufletul
➡️ Via Transilvanica e aproape
➡️ Satele secuiesti din Harghita, Mureș si Covasna. Ceramica de la Corund e la doi pași. Nici Toplița nu e departe, nici Odorheiul Secuiesc. Nici macar Miercurea Ciuc. Deci ai ce face in zona, daca ai masina.

Praid are nevoie de noi.
Acum. Nu maine.

Distribuie acest mesaj. Stii ca nu iti cer des acest lucru!

Scrie si tu un mesaj.
Fa o rezervare.
Fii parte din vindecare.

Îți mulțumesc!

Mă urc în mașină și zilele acestea voi ajunge și eu la Praid. Ultima data am fost chiar in Martie anul acesta.

De 12 ani vizitez de cateva ori pe an Secuimea si de minim 2 ori pe an ma incarc cu energie buna in Harghita. Oamenii ma iubesc si ma respecta acolo.

Răzvan Pascu e cu sufletul alaturi de comunitatea din Praid, nu doar la bine, ci si acum la greu. Și cred, și sper, ca vor fi gasite solutii rapide pentru a rezolva, cat de cat, problema grava de la salina Praid.

Solicita implicarea rapida a Guvernului României si a Ministerului

Praid nu trebuie sa piara.
Praid trebuie sa simta ca Romania inca are inima.

#SolidaritateCuPraid
#TurismCuSuflet
#MergemLaPraid
#FiiOmNuDoarTurist

 

Sursa: Razvan Pascu

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Un Adio Dureros: Taximetria din Cluj-Napoca a Pierdut un Coleg Drag

Astăzi, o veste tristă a cutremurat comunitatea taximetriștilor din Cluj-Napoca, lăsând în urmă un gol…

3 days ago

Noua imagine a Sora Shopping Center: transparența ca strategie de mediere urbană

O randare recentă oferă o primă privire asupra modului în care ar putea arăta Sora…

6 days ago

Elev de la Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Dej, admis în Mensa România: în top 2% la nivel mondial

Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej conform dejeanul.ro, marchează o nouă performanță de excepție. Gabriel…

2 weeks ago

Ungaria modifică Constituția: genul legal este definit exclusiv ca masculin sau feminin

Ungaria a adoptat o modificare constituțională prin care genul legal este recunoscut exclusiv ca masculin…

2 weeks ago

Timp pentru familie și cumpărături planificate: programul supermarketurilor de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026

Sărbătorile vin cu miros de cozonac, luminițe și timp prețios petrecut alături de cei dragi…

3 weeks ago