Sponsorizat
Stiri

Un elev de 14 ani a suferit un infarct în timpul orei de curs la Năsăud. Este internat în stare critică la Cluj

Sponsorizat
Sponsorizat

Un incident medical grav s-a petrecut ieri, la Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” din Năsăud. Un elev de clasa a VII-a, în vârstă de 14 ani, a intrat în stop cardio-respirator chiar în timpul orei de chimie.

Totul s-a întâmplat spre finalul ultimei ore, când băiatului i s-a făcut brusc rău și și-a pierdut cunoștința. Colegul de bancă a observat că elevul își lăsase capul pe spătarul scaunului și nu mai reacționa, alertând imediat profesoara.

Cu o prezență de spirit remarcabilă, profesoara de chimie a început manevrele de resuscitare și respirația gură la gură, continuându-le până la sosirea echipajului SMURD.

Intervenție de urgență și transport cu elicopterul SMURD

Paramedicii au preluat pacientul, l-au stabilizat și l-au transportat de urgență cu un elicopter SMURD la o clinică de specialitate din Cluj-Napoca, unde este internat la Pediatrie 1, în comă indusă.

Declarații oficiale

Directoarea unității de învățământ, Maria Greabu, a relatat pentru Bistrițeanul.ro:

„În timpul ultimei ore de curs, unui elev de clasa a VII-a i s-a făcut brusc rău și și-a pierdut cunoștința, fără a avea vreun simptom anterior. Profesoara a intervenit imediat, aplicând manevre de resuscitare, în timp ce ceilalți elevi au venit să mă anunțe. Când am văzut că nu are puls și că tegumentele nu au culoare, am sunat la 112.”

Marius Rus, purtătorul de cuvânt al ISU Bistrița, a oferit detalii despre intervenția salvatorilor:

„Un copil de aproximativ 14 ani a fost găsit în stop cardio-respirator, iar fiecare secundă a contat. Colegii din echipajul SMURD au început imediat manevrele de resuscitare, iar împreună cu echipa de terapie intensivă mobilă, au reușit să-l stabilizeze. A fost transportat cu elicopterul la Cluj, pentru îngrijiri de specialitate.”

Școala, pregătită pentru urgențe

Directoarea a menționat că mai mulți profesori din școală urmaseră cursuri de prim ajutor, fapt care a contribuit decisiv la șansele de supraviețuire ale copilului.

După incident, elevii au fost evacuați, iar părinții copilului au fost informați imediat. Băiatul nu era cunoscut cu afecțiuni medicale preexistente, iar întreaga comunitate este șocată de eveniment.

„Nu îl știam ca având probleme medicale. Era un copil liniștit, cu bun simț. Nu suspectez că ar fi consumat ceva. Nu a ridicat niciodată probleme”, a adăugat directoarea.

Surse: bistriteanul.ro

Facebook Comments Box
Alex Campian

Share
Published by
Alex Campian

Recent Posts

Caz șocant la un liceu din Cluj-Napoca: ministrul Educației cere măsuri după agresarea gravă a unui copil

Un incident de o gravitate extremă petrecut la Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” din Cluj-Napoca a…

6 hours ago

Ai 60 de minute? Athletic Sport Center le transformă într-un antrenament care chiar contează.

Aici nu pierzi timpul: ai un traseu clar, echipamente noi și mult spațiu de mișcare.…

19 hours ago

RCA devine obligatoriu pentru unele trotinete și biciclete electrice

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) estimează că aproximativ 7.500 – 30.000 de trotinete electrice ar…

22 hours ago

Tragedie pe Feleac: un bărbat a murit, iar trei persoane – între care o minoră – au fost rănite într-un accident grav la ieșire din Cluj-Napoca

O tragedie rutieră s-a produs sâmbătă dimineață pe DN1 E60, la ieșirea din Cluj-Napoca spre…

1 day ago

Arestat pentru agresiuni sexuale asupra mai multor femei, inclusiv o vârstnică de 74 de ani

n bărbat de 35 de ani din Cluj-Napoca a fost arestat preventiv pentru 30 de…

4 days ago

De Ziua Mondială a Diabetului, clujenii își pot testa gratuit glicemia

Vineri, 14 noiembrie 2025, clujenii au ocazia să își testeze gratuit glicemia, cu prilejul Zilei…

4 days ago