Sponsorizat
Categories: Uncategorized

O nouă companie aeriană românească lansează 8 zboruri săptămânale de pe Aeroportul Cluj, cu bilete de 3 ori mai ieftine decât Tarom

Sponsorizat
Sponsorizat

Compania aeriană Animawings, parte a grupului Christian Tour, va opera primul său zbor intern între Cluj-Napoca și București începând cu data de 15 ianuarie.

Noua rută va include opt zboruri săptămânale, programate astfel: două zboruri în zilele de luni și miercuri, câte un zbor joi și duminică, și două zboruri vineri. Această frecvență urmărește să asigure o conectivitate aeriană sporită între cele două orașe importante din România.

„Acest eveniment marchează un moment semnificativ pentru aviația națională, fiind debutul oficial al companiei aeriene românești, Animawings, pe piața zborurilor interne, contribuind în acest sens la consolidarea conectivității aeriene, precum și la stimularea traficului intern și la dezvoltarea segmentului de business din România”, conform economica.net.

Cei interesați de aceste zboruri pot rezerva bilete la tarife competitive. Pentru un zbor dus-întors București-Cluj sau Cluj-București, prețul începe de la 55 de euro. De exemplu, pentru perioada 18-21 aprilie, costul unui bilet dus-întors este de 60 de euro, tarif care include un bagaj mic și unul mare, ambele acceptate în cabină.

Comparativ, la TAROM, un bilet pentru aceeași perioadă ajunge la aproximativ 176 de euro, de aproape trei ori mai scump decât ofertele Animawings.

Deși compania anunțase inițial lansarea zborurilor interne Cluj-Napoca-București pentru luna septembrie a anului trecut, împreună cu rutele București-Oradea și București-Iași, implementarea acestora a fost amânată pentru luna martie 2025.

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Clujul intră sub lupa e-SIGUR: 13 camere cu radar vor fi montate pe DN1

Potrivit informațiilor publicate de CNAIR pe site-ul oficial cnadnr.ro Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere…

18 hours ago

Mașină cuprinsă de flăcări pe Tăietura Turcului. Nu se cunosc încă detalii

Un autoturism a fost cuprins de flăcări, în urmă cu puțin timp, pe Tăietura Turcului.…

1 day ago

🎄 Trenulețul lui Moș Crăciun pornește prin Cluj-Napoca. Plimbări festive gratuite pentru copiii sub 3 ani

Happy Express – Trenulețul lui Moș Crăciun a început, din 8 decembrie 2025, cursele prin…

3 days ago

Ministerul Sănătății, în vizită la Cluj: Chirurgia robotică deschide o nouă etapă la Spitalul Municipal

Sistemul medical clujean face un pas important spre viitor. Spitalul Municipal Cluj a intrat oficial…

3 days ago

Fenice Palas aduce gastronomia libaneză la Cluj-Napoca, în viitorul proiect RIVUS

Fenice Palas va deschide un nou restaurant în proiectul RIVUS, dezvoltat de IULIUS și Atterbury…

4 days ago

Caz de lepră confirmat la Cluj. Ministerul Sănătății: risc scăzut pentru populație

Ministerul Sănătății a anunțat pe pagina oficială de Facebook Ministerul Sănătăţii – România confirmarea unui…

4 days ago