Connect with us

Prin Oras

În parkingul Negoiu, vandalii clujeni au sărbătorit prin „artă” murală Valentine’s Day

Alex Campian

Published

on

În parkingul Negoiu, vandalii clujeni au sărbătorit prin „artă” murală Valentine's Day

În Clujul în care Primăria încurajează arta stradalo-murală (a se citi: mâzgăliturile pe pereți), oferindu-le vandalo-artiștilor ziduri publice pe care să se manifeste legal, grafferii sunt tot mai tupeiști și mai dezinvolți, umplând în cartiere panourile din locurile de joacă pentru copii, parkingurile, clădirile publice, cu fel de fel de picturi imoralo-rupestre.După arta murală de pe strada Constanța, după peretele legal pentru artă de sub podul Aurel Vlaicu, după Valentine’s Day, avem, în Mănăștur, arta ilegalo-amoroasă din parkingul Negoiu.Imediat după data de 14 februarie, în acest parking monitorizat video, din câte se pare, degeaba, au apărut pe pereți picturi amoroase, lubrice. Casa scărilor este plină de declarații de dragoste față de numita „Luana”, din cauza căreia artistul s-a urcat, de drag, cu picioarele pe pereți. Chiar și pe tavan:Fluturii din stomac au fost imortalizați pe pereți, artiștii nefiind deranjați de Poliția Locală care se iubea, probabil, prin alte locuri:Mesajele de dragoste devin, la unele etaje, explicit erotice, invitând la acte sexuale orale și normale. Am blurat în imagini unele litere, dar înțelegeți despre ce e vorba:Pe unele scări, picturile rupestre abordează chiar teme ilegale, cum ar fi pedofilia:Cel mai probabil, „artiștii” clujeni au lucrat ore în șir la conceperea acestor opere erotice, dar, în acest parking păzit degeaba, și-au putut desăvârși arta netulburați de nimeni:Nu se știe ce păzea paznicul parkingului, de Valentine’s Day, nici dacă s-a uitat cineva ulterior pe înregistrările camerelor video, pentru a le tăia, din chitanțier, artiștilor, o recompensă-amendă. Cine știe cât de creativi urmează să fie artiștii mănăștureni, probabil, și de Dragobete, în timp ce polițiștii locali le împart scrisorele de amor doar șoferilor care parchează neregulamentar în Centru!

Source link

Facebook Comments Box

Prin Oras

Prețul cireșelor în Cluj: testăm banca înainte să gustăm!

Alex Campian

Published

on

S-au întors cireșele în piețele din Cluj, dar și-au adus și prețul cu ele – și nu glumim: 60 de lei kilogramul! La banii ăștia, parcă nu mai zici “fruct”, ci “bijuterie comestibilă”.

Cumpărătorii privesc cireșele cu drag, le fotografiază, poate chiar le dau like mental, dar mulți pleacă fără să guste. Unii mai curajoși își iau 100 de grame – cât să împartă cu familia, prietenii, vecinii și eventual să trimită și o poză rudelor din străinătate. Ediție limitată.

Importatorii, în schimb, se bucură – aduc cireșe din afară și le vând în Cluj ca pe trufe rare. Cine are poftă, plătește. Cine nu, se uită și oftează. În curând, s-ar putea să apară și abonamente la cireșe, cu rată lunară și bonus de o sâmbură bonus.

Până atunci, în piață se aud voci:
– „Dați-mi, vă rog, trei cireșe. Una pentru mine, una pentru poză și una de rezervă…”

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

Zilele Clujului 2025: Patru zile de sărbătoare, culoare și emoție în inima Transilvaniei!

Stefania Heinz

Published

on

Cluj-Napoca își deschide larg porțile pentru una dintre cele mai așteptate sărbători ale anului: Zilele Clujului, un festival al comunității care aduce împreună mii de oameni, peste 100 de evenimente și mai mult de 40 de locații pline de viață.

🎭 Joi, 22 mai, startul se dă în Piața Unirii cu un spectacol de neuitat – „Chiritza în concert”, în interpretarea Teatrului Național Cluj-Napoca. În același timp, Strada Mihail Kogălniceanu devine gazda Festivalului Gastronomic Internațional, iar Strada Universității se transformă într-o galerie urbană.

🎶 Vineri, elevii din școlile clujene dau tonul cu „Kid’s Strythm”, iar seara, Piața Unirii răsună de acorduri clasice alături de instituțiile muzicale de prestigiu ale orașului. Gustările nocturne și multiculturalitatea se întâlnesc pe străzile Iuliu Maniu și Mihail Kogălniceanu.

🎉 Sâmbătă, de la ora 16:00, are loc Parada Zilelor Clujului, eveniment emblematic al festivalului. Iulius Parc devine scena marilor concerte – Compact, Delia, Subcarpați – urmate de un impresionant spectacol de drone și videomapping. Activitățile continuă în Parcul Central, Parcul Zorilor, Piața Muzeului și la Casino, unde se desfășoară Festivalul Național Science on Stage România.

👟 Duminică, ziua începe cu Crosul Universităților, iar apoi folclorul preia scena cu un regal autentic. De la ora 16:00, Heart Society aduce un takeover plin de muzică și artă în Iulius Parc. Parcul Central vibrează cu târguri, concerte, festivalul de vin, zone de aventură și activități pentru toate vârstele. Strada Potaissa reînvie istoria, iar malurile Someșului devin loc de relaxare urbană.

📍 Un oraș. 4 zile. Mii de inimi vibrând!
Vino să te bucuri de energia Clujului în peste 40 de locații!

🔗 Program complet și detalii: zileleclujului.ro/2025
📲 Urmărește și paginile oficiale Zilele Clujului pe Instagram și Facebook pentru ultimele noutăți.

Eveniment organizat de Primăria și Consiliul local Cluj-Napoca.

Parteneri oficiali: Terapia – o companie Sun Pharma, Iulius Mall
Parteneri principali: BCR, Ursus, Betfair, Vodafone
Parteneri: Moldovan Carmangerie, Coral Impex, msg systems, Narativo, Farmec, Autoworld, Alexandrion, Coca-Cola, PMA Invest

Ne vedem la Zilele Clujului! 💙

Facebook Comments Box
Continue Reading

Prin Oras

3 zile fără apă în Cluj! A fost nevoie să spargă drumul pentru a înlocui conducta veche

Stefania Heinz

Published

on

O intervenție amplă a avut loc astăzi în județul Cluj, pe conducta principală de aducțiune DN 600, care leagă Cluj-Napoca de Gherla și Dej. Pentru efectuarea lucrărilor, echipele au spart drumul și au îndepărtat placa de beton care acoperea vechile vane.

Ulterior, ansamblul de vane și robineți a fost tăiat și extras, urmând ca în locul acestora să fie montate componente noi.

„Operațiunea de tăiere și extracție a ansamblului de vane și robineți s-a încheiat. Urmează etapa de înlocuire și montare a noului grup de vane”, au declarat reprezentanții Companiei de Apă Someș.

Intervenția a dus la întreruperea furnizării apei potabile în mai multe localități din județ în perioada 20–23 mai. Din același motiv, zeci de școli au fost închise temporar, din considerente de igienă.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite