Connect with us

Eveniment

Felicitări! Profesoară din Cluj, premiată la Gala “Profesorul anului din mediul rural”

Diana Petrescu

Published

on

Felicitări! Profesoară din Cluj, premiată la Gala "Profesorul anului din mediul rural" 1

Daniela Maria Arion, director la Şcoala Gimnazială „Mihai Vodă”, judeţul Cluj, a fost premiată ieri în cadrul Galei “Profesorul anului din mediul rural”.Organizaţia Teach for Romania a premiat în cursul zilei de ieri profesorii anului din mediul rural la cele cinci categorii ale Galei.În cadrul evenimentului s-a discutat despre problemele şcolilor din mediul rural în general, dar mai ales în comunităţile defavorizate. De asemenea, s-a discutat despre importanţa promovării celor cinci categorii sau ale prevenirii unora dintre problemele pe care le denumesc. Astfel, prevenirea abandonului şcolar, nevoia dezvoltării literaţiei în şcolile din mediile defavorizate, dar şi nevoia dezvoltării abilităţilor socio-emoţionale, dezvoltarea leadership-ului la elevi sau nevoia de implicare în comunitate au fost doar o parte dintre problemele prezentate, scrie ziaruldeiași.ro.Cine sunt profesorii câştigători la cele cinci categoriiLa categoria „Prevenirea abandonului şcolar” a fost desemnată câştigătoare, dintre cele 53 de nominalizări, Daniela Maria Arion – director, Şcoala Gimnazială „Mihai Vodă”, judeţul Cluj.La categoria „Dezvoltarea literaţiei” a fost desemnată câştigătoare, dintre cei 65 de profesori nominalizaţi, Adina Popa – învăţător, Şcoala Gimnazială Basarabi, judeţul Suceava.La categoria „Dezvoltarea abilităţilor socio-emoţionale” a fost desemnat câştigător, dintre cele 44 de nominalizări, Romeo Bolohan – profesor la Liceul Tehnologic „Mihai Eminescu”, Dumbrăveni, judeţul Suceava.La categoria „Dezvoltarea leadership-ului la elevi” a fost desemnată câştigătoare, dintre cele 48 de nominalizări, Aurora Enache – profesor la Liceul Teoretic „Lascăr Rosetti” Răducăneni, judeţul Iaşi.La categoria „Implicarea în comunicate” a fost desemnată câştigătoare, dintre cele 100 de nominalizări, Ioana Diaconu profesor la Şcoala de industrie alimentară Ţibana, judeţul Iaşi.„«Îmi place să merg la şcoală», «îmi place să învăţ», «în clasă mă văd văzut, ascultat». Asta ne spun elevii la care ajungem prin profesorii Teach for Romania”, a afirmat Iulia Pielmuş, director executiv al Teach for România, care a explicat că acum venim după mai multe crize şi evenimente nefaste, de la pandemie, la război sau criză economică, menţionând însă că „Vremurile de criză scot în evidenţă şi oamenii excepţionali”, adăugând că un profesor motivat şi care îşi doresc să aducă schimbarea şi în cele mai defavorizate medii sunt cei care oferă şansa elevilor de a depăşi greutăţile mediului în care trăiesc.

Source link

Facebook Comments Box

Eveniment

Program special de transport public în Cluj-Napoca cu ocazia „Nopții Muzeelor”, sâmbătă, 17 mai

Stefania Heinz

Published

on

Cu ocazia evenimentului „Noaptea Muzeelor” care are loc sâmbătă, 17 mai, Compania de Transport Public Cluj-Napoca (CTP) anunță un program special de transport în comun, destinat să faciliteze accesul publicului la muzeele din oraș și întoarcerea în siguranță spre cartierele rezidențiale.

Vor fi puse la dispoziție linii de noapte care vor conecta zona centrală cu principalele cartiere din oraș: Zorilor, Grigorescu, Mănăștur, Mărăști, Gheorgheni, Piața Gării și Aeroportul Internațional Cluj-Napoca.

Programul curselor de noapte:

  • Din cartierul Zorilor – Linia 54N:
    Plecări la orele: 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 01:00

  • Din cartierul Grigorescu – Linia 54N:
    Plecări la orele: 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 01:00

  • Din cartierul Mănăștur – Linia 25N:
    Plecări la orele: 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 01:00

  • Din cartierul Gheorgheni – Linia 25N:
    Plecări la orele: 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 01:00

  • De la Aeroport – Linia 5N:
    Plecări la orele: 22:50, 23:20, 23:50, 00:20, 00:50

  • Din Piața Gării – Linia 5N:
    Plecări la orele: 22:50, 23:20, 23:50, 00:20, 00:50

CTP încurajează publicul să utilizeze transportul public pentru a se bucura de eveniment într-un mod sigur și sustenabil. Accesul la muzeele din Cluj-Napoca este gratuit în cadrul „Nopții Muzeelor”, iar transportul de noapte va asigura o deplasare facilă în oraș pe tot parcursul serii.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

Video: România, printre primele 10 echipe la Campionatul Mondial de Cheerleading – Felicitări!

Stefania Heinz

Published

on

România a reușit o performanță remarcabilă la Cheerleading World Championship, clasându-se printre primele 10 echipe din lume! Este un moment istoric pentru sportul românesc, care confirmă progresul și dedicarea deosebită a sportivilor noștri în acest domeniu dinamic și extrem de competitiv.

Echipa națională a impresionat printr-o combinație spectaculoasă de tehnică, acrobație, sincronizare și energie, demonstrând că România are un cuvânt important de spus în cheerleadingul internațional. Participarea la această competiție de talie mondială a însemnat luni de antrenamente intense, sacrificii și o dorință uriașă de a reprezenta cu mândrie culorile țării.

Rezultatul obținut plasează România în elita mondială a cheerleadingului și oferă un exemplu de ambiție și perseverență pentru toți tinerii sportivi.

Felicitări sportivilor, antrenorilor și întregului staff pentru această reușită incredibilă! Ați demonstrat că, prin muncă și pasiune, visele devin realitate.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

Gala Laureaților “Uniți Susținem Excelența” – O seară de neuitat la Cinema Teatru Florin Piersic

Diana Petrescu

Published

on

Joi seară, eleganța, emoția și recunoștința au fost cuvintele de ordine în cadrul Galei Laureaților “Uniți Susținem Excelența”, desfășurată în rafinata atmosferă a Cinema Teatru Florin Piersic din Cluj-Napoca. Evenimentul a reunit prieteni dragi, personalități remarcabile și oameni de o valoare inestimabilă, într-o celebrare sinceră a performanței și pasiunii.

Aplauze și emoții la scenă deschisă au însoțit fiecare moment al serii, dar unul dintre cele mai vibrante a fost oferit de Matei Ioan Miko, care a fost aplaudat pentru reușita sa impresionantă. Felicitările și aprecierea nu au întârziat să apară – prestația sa a fost un adevărat regal artistic și intelectual, o demonstrație de dedicare și excelență.

Fiecare premiat al serii a fost întâmpinat cu respect și recunoștință, fiind onorat pentru contribuția sa la comunitate, cultură, educație sau artă. Gala a subliniat ideea că, uniți, putem susține cu adevărat valorile autentice și excelența românească.

Într-o notă specială, maestrul Florin Piersic a fost prezent în mijlocul participanților, oferind momente de o căldură și carismă rar întâlnite. Cu farmecul său inconfundabil și spiritul jovial care l-a consacrat, actorul a fost, fără îndoială, “cireașa de pe tort” a acestei seri magice.

Gala “Uniți Susținem Excelența” a fost mai mult decât un eveniment – a fost o celebrare a frumosului, a muncii și a visurilor împlinite. Felicitări tuturor premiaților, iar organizatorilor – recunoștință pentru un eveniment care inspiră și aduce împreună oameni de valoare!

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite