Connect with us

Turda

TurdaNews – Surpriză la validarea mandatului de consilier local din partea PNL Turda! Două persoane au fost ”sărite”! Vezi de ce și cine va fi noul consilier local!

Calin Roman

Published

on

TurdaNews - Surpriză la validarea mandatului de consilier local din partea PNL Turda! Două persoane au fost ”sărite”! Vezi de ce și cine va fi noul consilier local!

Nu mai puțin de 2 persoane au fost ”sărite” de pe lista de supleanți ai PNL Turda, pentru Consiliul Local, așa cum au fost stabiliți în urma alegerilor locale din septembrie 2020, iar în forul deliberativ local va ajunge Lucian Varo.
Validarea unui nou consilier local din partea PNL Turda a survenit în urma demisiei Ioanei Orbean, care a motivat unele probleme de natură personală și a renunțat la mandatul de consilier local. Astfel, odată cu vacantarea acestui loc, era nevoie de validarea unei alte persoane pentru postul de consilier local.
Citește și: Ioana Orbean (PNL) a demisionat din Consiliul Local Turda!
Conform legii, validarea se face în funcție de ordinea care a fost stabilită pe lista cu candidați, care a fost depusă pentru alegerile din septembrie 2020. La acel moment, PNL Turda a câștigat 10 mandate de consilier local, din cele 21 existente. Cum Matei Cristian (locul 1 pe lista pentru Consiliu) a câștigat funcția de primar, la mare distanță de ceilalți contracandidați, cele 10 mandate au fost atribuite locurilor 2-11 de pe lista pentru Consiliul Local, care a fost depusă înaintea alegerilor.

Ulterior, ceilalți candidați au fost pe o listă de membri supleanți, care ar fi avut acces în Consiliul Local în cazul în care unul dintre consilierii locali și-ar fi pierdut mandatul sau ar fi renunțat la el. Stabiliți și ei în ordinea în care au fost menționați pe lista de candidați. Ei bine, nu mai puțin de 2 persoane care urmau pe lista de supleanți au fost ”sărite”, fiind validată următoarea persoană.
Pe lista supleanților urmau: Silaghi Ștefan, Potora Florin și Varo Lucian. Conform Judecătoriei Turda, care a validat noul mandat în 31 august 2023, unul dintre suplenți a renunțat la mandat, altul și-a depus demisia din PNL. Conform informațiilor din spațiul public, Silaghi Ștefan a devenit președinte al Partidei Romilor Turda, cu care intenționează să candideze la alegerile locale din 2024 (practic, a demisionat din PNL), iar Potora Florin este director la Colegiul Național ”Mihai Viteazul” Turda (cel mai probabil a renunțat la mandat, din cauza unei posibile incompatibilități).
Lucian Varo este de profesie inginer, fiind expert topograf. El este membru în Consiliul de Administrație al societății Salina Turda SA, poziție din care, cel mai probabil, va demisiona, în termen de 15 zile după ce-și va primi mandatul de consilier local. Lucian Varo a mai fost în Consiliul Local Turda, în mandatul 2012-2016, când a ocupat, pentru o perioadă, și poziția de viceprimar, pe care a pierdut-o ulterior, în urma unui proces câștigat de Lucian Nemeș, fostul său coleg din PP-DD, partid al cărui membri erau ambii.
După intrarea lui Varo Lucian Grigore în Consiliul Local Turda, forul deliberativ local va avea 20 de consilieri în funcție, din totalul mandatelor de 21. Asta deoarece validarea unui mandat din partea PMP Turda (care a câștigat 3 mandate de consilier locali la alegerile din 2020, iar în prezent are doar 2 consilieri locali) s-a blocat în instanță, din cauza unor diferende care există în conducerea centrală a partidului.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Judetul Cluj

Fosta fabrică de bere din Cluj, scoasă la vânzare cu aproape 3 milioane de euro. Ar putea deveni hotel boutique

Alex Campian

Published

on

Fosta fabrică de bere din Turda, monument istoric scos la vânzare

Una dintre cele mai spectaculoase clădiri de patrimoniu industrial din județul Cluj, fosta fabrică de bere din Turda, a fost scoasă la vânzare pentru 2,69 milioane de euro, fiind prezentată drept un „reper rar al patrimoniului industrial transilvănean”, potrivit ziuadecj.ro.

Proprietatea, cu o vechime de peste 200 de ani, este listată de celebra casă de licitații Sotheby’s și impresionează atât prin dimensiuni, cât și prin potențial. Clădirea are o suprafață utilă de aproximativ 8.400 de metri pătrați, este amplasată pe un teren de 4.200 mp și include 30 de camere și 10 băi.

Situată în apropierea centrului istoric al Turdei, fosta fabrică de bere a fost construită în mai multe etape, între 1756 și 1814, și a funcționat inițial sub numele de Berăria Mendel, devenind ulterior cunoscută drept Fabrica de Bere Turdeana, începând cu anii 1920.

Reprezentanții Sotheby’s descriu proprietatea ca fiind un exemplu remarcabil de arhitectură industrială timpurie, proiectată de arhitectul autodidact János Kövesi, care îmbină funcționalitatea cu expresii arhitecturale specifice epocii. Clădirea este clasificată monument istoric și păstrează elemente originale valoroase, precum zidărie decorativă din cărămidă aparentă, tâmplărie din lemn și metal, un coș industrial, un turn de colț și volume ample, cu tavane înalte.

După închiderea activității industriale în perioada postcomunistă, complexul a fost achiziționat de familia Rațiu, cunoscută pentru implicarea sa civică și culturală în Turda și județul Cluj. În prezent, spațiul este complet eliberat de echipamente, oferind flexibilitate totală pentru reconversie.

Potrivit prezentării oficiale, clădirea se pretează pentru multiple utilizări:
– restaurante, galerii sau spații expoziționale la parter
– birouri, studiouri creative sau hotel boutique la etajele superioare
– crame, spații wellness sau depozitare la subsol

În plus, proprietatea dispune de teren auxiliar adiacent, util pentru parcare și logistică, un avantaj rar în cazul reconversiilor urbane de amploare.

De-a lungul timpului, fosta fabrică de bere a găzduit deja evenimente culturale și artistice, demonstrându-și potențialul de a deveni o destinație culturală, turistică sau comercială de referință în Transilvania.

sursa foto: sothebysrealty.com

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Turda

Primul magazin Action din județul Cluj se deschide joi la Turda. Mii de produse sub 5 lei

Alex Campian

Published

on

Primul magazin ACTION din județul Cluj își deschide porțile joi, 20 noiembrie, în Shopping Park Turda (Solaris). Retailerul olandez de tip discount non-food pregătește o deschidere cu un public numeros, evenimentul fiind programat de la ora 9:00. Acesta este al șaselea magazin Action din România, iar compania confirmă că urmează și unități în Cluj-Napoca.

Noul magazin oferă 14 categorii diferite de produse și un sortiment de aproximativ 6.000 de articole, de la jucării și bricolaj, până la produse pentru casă, grădinărit și alimente. Dintre acestea, 1.500 costă sub 5 lei. Action introduce săptămânal 150 de produse noi, menținând un portofoliu adaptat preferințelor diverse ale clienților.

Spațiul comercial are o suprafață de 853 mp și o echipă formată din 17 angajați. Magazinul este situat pe strada Câmpiei 131, Turda, și va funcționa zilnic, între orele 9:00 și 21:00.

„Ne bucurăm să anunțăm ultima deschidere Action din acest an în România, la Turda. Clienții ne-au primit cu brațele deschise și suntem fericiți că tot mai mulți români se bucură de formula Action. Vreau să mulțumesc tuturor celor care au contribuit la această realizare”, a declarat Boyko Tchakarov, Director General Action România.

Action este un retailer internațional de discount non-food, prezent în 14 țări europene, cu peste 3.000 de magazine și milioane de clienți săptămânal.

info&foto: Turdanews.ro si clujcapitala.ro

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Stiri

Ceremonial militar-religios dedicat Zilei Armatei României, la Turda

Alex Campian

Published

on

Ceremonial militar-religios dedicat Zilei Armatei României, Turda 2025

Sâmbătă, 25 octombrie 2025, începând cu ora 11:25, în fața Catedralei Ortodoxe din Turda va avea loc un ceremonial militar-religios dedicat Zilei Armatei României. Evenimentul este organizat pentru a cinsti memoria eroilor care au apărat cu demnitate și curaj libertatea națională și pentru a reafirma respectul comunității față de valorile militare românești.

Programul manifestărilor va include intonarea Imnului Național al României, un survol aerian realizat de aeronave ale Bazei 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu” din Câmpia Turzii, urmat de slujba religioasă (Te Deum), alocuțiuni ale oficialităților, depuneri de coroane și defilarea Gărzii de Onoare. Ceremonialul se va încheia în jurul orei 12:15.

Pentru buna desfășurare a evenimentului, autoritățile locale vor institui restricții de circulație între orele 11:00 – 13:30 în zona centrală a municipiului Turda. Vor exista devieri de trafic pentru autovehicule și pentru mijloacele de transport în comun.

Zonele afectate includ strada Libertății, Piața Republicii, Piața 1 Decembrie 1918, precum și străzile Dr. Ioan Rațiu, George Coșbuc, Mihai Eminescu, Castanilor și Aurel Vlaicu.

Mijloacele de transport în comun vor circula deviat, iar pentru pasageri vor fi amenajate stații temporare pe străzile Dr. Ioan Rațiu, General Dragalina, Avram Iancu și Castanilor, marcate vizibil de autorități.

Organizatorii îi invită pe toți cetățenii din Turda și din împrejurimi să participe la acest moment solemn de omagiere a eroilor României.

„Vă așteptăm să onorăm trecutul și eroii care au scris istoria și să aducem un omagiu Armatei României”, a transmis Primăria Turda.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era