Connect with us

Stiri

Acuzații grave la Cluj: Profesară, suspectată că a tras de păr și a umilit o elevă

Alex Campian

Published

on

O profesoară de la Școala Gimnazială Ciurila, județul Cluj, este cercetată penal după ce ar fi agresat fizic și verbal o fetiță de 10 ani. Potrivit procurorilor, incidentul a avut loc în timpul activităților desfășurate în cadrul programului educațional „Săptămâna Verde”.

Profesoara este acuzată că a tras-o de păr pe copilă, a trântit-o pe un scaun și a umilit-o în fața colegilor, adresându-i jigniri legate de statutul social și aspectul fizic.

„Inculpata M.A., în data de 08.05.2025, în jurul orei 12:30–13:00, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiilor de serviciu ca profesor la Școala Gimnazială Ciurila, în cadrul activităților organizate de «Săptămâna Verde» la locul de joacă «Alsofulle Event, Playground & More» din satul Filea de Jos, a tras-o de păr pe eleva D.A.M., în vârstă de 10 ani, pe o distanță de aproximativ 4–5 metri. Ulterior, a trântit-o pe un scaun și i-a adresat injurii și cuvinte jignitoare, motivând că fetița ar avea un nivel de inteligență, statut socio-economic și aspect fizic inferior altor elevi”, a transmis Parchetul de pe lângă Judecătoria Turda.

Reținută și apoi plasată sub control judiciar

Femeia a fost reținută pentru 24 de ore în cursul zilei de miercuri, 21 mai 2025. A doua zi, procurorii au dispus plasarea sa sub control judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.

„La data de 21.05.2025, față de inculpata M.A. s-a dispus reținerea pentru 24 de ore de către organele de cercetare penală.
Prin ordonanța emisă de procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Turda, în aceeași zi a fost pusă în mișcare acțiunea penală împotriva acesteia, sub acuzația de:
Purtare abuzivă, conform art. 296 alin. (1) Cod Penal
Purtare abuzivă, conform art. 296 alin. (2) raportat la art. 193 alin. (1), (21), lit. a), b) și c) Cod Penal, cu aplicarea art. 38 alin. (1) și art. 77 lit. h) Cod Penal.
În data de 22.05.2025, s-a dispus măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile, până la 20.07.2025 inclusiv.”

Cercetările continuă sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Turda, cu sprijinul polițiștilor de la Secția 9 Poliție Rurală Turda.

Sursa: Agerpress

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Stiri

Panică la bord! Zborul Wizz Air Cluj – Catania prins în furtună: „Am crezut că se prăbușește avionul. Lumea țipa, plângea, stewardesele strigau!”

Alex Campian

Published

on

Momente de groază pentru pasagerii unui zbor Wizz Air care a plecat din Cluj-Napoca spre Catania. Aeronava a fost prinsă într-o furtună violentă în apropierea Siciliei, iar zborul a fost redirecționat de urgență spre Palermo.

„A fost groaznic! La aterizare, avionul se zguduia în toate direcțiile. Chiar am crezut că se prăbușește. Zburau toate prin avion, lumea plângea, mulți au făcut atacuri de panică, iar stewardesele țipau. Zici că eram băgați într-un blender”, a povestit un pasager clujean pentru E fain la Cluj.

După redirecționare, pasagerii au fost nevoiți să aștepte ore întregi pe aeroportul din Palermo. Compania ar fi trimis doar un singur autocar, fapt care a stârnit proteste printre călători.

„Oamenii s-au pus în fața autocarului și au spus că nu îl lasă să plece până nu trimit un altul. Mulți au rămas peste noapte pe aeroport, fără informații și fără ajutor”, a spus pasagerul.

Mai mulți călători au declarat că vor depune plângeri oficiale și vor solicita despăgubiri pentru experiența traumatizantă trăită.

✈️ Reacția oficială Wizz Air:

Compania a confirmat redirecționarea zborului W4 3327 din 7 octombrie, motivând decizia prin condițiile meteorologice nefavorabile (vânt puternic) la Catania.

„Pasagerilor li s-a oferit opțiunea de transport terestru din Palermo către Catania, pe măsură ce autobuzele și mașinile au devenit disponibile. Cei care și-au organizat transportul pe cont propriu vor primi rambursarea costurilor. Ne cerem scuze pentru inconvenientele create – siguranța pasagerilor rămâne prioritatea noastră numărul unu”, a transmis Wizz Air.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Prin judet

(Video) Cluj: Accident grav între Huedin și Șaula. O femeie a murit, iar alte persoane au fost rănite

Alex Campian

Published

on

Tragedie pe drumul dintre Huedin și Șaula, luni seara, în jurul orei 19:55. Un autoturism în care se aflau patru persoane a intrat pe contrasens și s-a izbit violent de o ambulanță aflată în regim prioritar. În urma impactului, o femeie de 73 de ani, pacientă transportată în ambulanță, a murit pe loc, iar mai multe persoane au fost rănite.

Cum s-a produs accidentul grav de lângă Huedin

Potrivit informațiilor transmise de IPJ Cluj, un bărbat de 40 de ani, din comuna Poieni, care conducea un autoturism în direcția orașului Huedin, ar fi pătruns pe sensul opus de mers într-o curbă la dreapta, în condiții ce urmează a fi stabilite de anchetatori.

Autoturismul a intrat în coliziune frontală cu o ambulanță care se afla în regim prioritar, transportând o pacientă către spital. În ambulanță se aflau doi membri ai echipajului medical și o femeie în vârstă de 73 de ani.

Impactul a fost extrem de puternic, iar pacientul transportat — o femeie de 73 de ani — a fost declarat decedat la fața locului, în ciuda eforturilor echipajelor medicale.


Mai multe persoane au fost rănite

Toate persoanele implicate în accident au avut nevoie de îngrijiri medicale. Echipajele de salvare au intervenit rapid cu o autospecială cu modul de descarcerare, trei ambulanțe SMURD (dintre care una de terapie intensivă mobilă) și două echipaje SAJ.

Din primele informații, șoferul autoturismului a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ. Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cauza exactă a producerii accidentului.


Reacția autorităților și primele concluzii

Polițiștii clujeni analizează în prezent imaginile de la fața locului și audiază martorii pentru a reconstitui exact momentul impactului. Una dintre ipoteze este că șoferul autoturismului ar fi pierdut controlul din cauza vitezei neadaptate într-o zonă de curbă.

Traficul a fost îngreunat timp de mai bine de o oră, circulația fiind reluată după finalizarea măsurătorilor criminalistice.

foto:ISU Cluj

 

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Stiri

Măsuri de urgență dispuse de IGSU în fața CODULUI ROȘU! Pompierii, mobilizați în toată țara!

Alex Campian

Published

on

Pompierii IGSU mobilizați în contextul avertizărilor cod roșu în România

În urma avertizărilor 🟥 COD ROȘU emise de Administrația Națională de Meteorologie, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a declanșat o amplă mobilizare la nivel național.

Pentru a preveni și gestiona eficient posibilele efecte ale fenomenelor extreme, zeci de pompieri și autospeciale au fost dislocați în sprijinul echipajelor locale:

🔥 ISU Suceava și ISU Botoșani ➡️ ISU Constanța: 16 motopompe, 4 autocamioane, 2 microbuze, 2 bărci pneumatice și 2 autospeciale operative;
🔥 ISU Alba și ISU Harghita ➡️ ISU Călărași: același tip de echipamente și personal suplimentar;
🔥 ISU Cluj și ISU Mureș ➡️ ISU Ialomița: sprijin complet pentru eventualele inundații;
🔥 ISU Caraș-Severin și ISU Hunedoara ➡️ ISU Giurgiu: forțe suplimentare pentru intervenții rapide.

🛰️ Situația este monitorizată permanent de grupa operativă DSU și IGSU, care coordonează toate misiunile pentru a asigura o reacție rapidă și eficientă.

📱 Cetățenii sunt îndemnați să consulte platforma fiipregatit.ro sau aplicația DSU, disponibilă gratuit în App Store și Google Play, pentru a afla cum pot acționa în situații de urgență.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom